همایون حائری:

مدیرعامل توانیر از اختلاف ۴۸ تومانی در هر کیلووات ساعت برق از بابت فروش و قیمت تمام شده گله کرد و گفت: برق فروخته شده به مردم در حال حاضر زیر قیمت بوده و رشد ۴۰ درصدی در مرحله دوم هدفمندی مناسب است.

به گزارش افکارنیوز ، همایون حائری با بیان این مطلب در جمع خبرنگاران افزود: اگر بخواهم داستان افزایش نرخ برق را تشریح کنم باید عرض کنم که تا سال ۸۳ نرخ برق سالانه ۲۰ درصد افزایش می یافت و در زمانی که در سال ۸۳ تثبیت قیمت های برق انجام شد نرخ برق تا سال ۸۹،۱۷۰ ریال ثابت بود.

وی ادامه داد: پس از اینکه هدفمندی یارانه ها شکل گرفت و اجرا شد قیمت هر کیلووات ساعت به ۴۳۰ ریال افزایش یافت که ۲۶۴ ریال مربوط به صنعت برق و ۱۶۶ ریال مربوط به هدفمندی یارانه ها بود.

حائری تأکید کرد: اگر آن ۱۷۰ ریال سالانه ۲۰ درصد بر قیمت برق اضافه می شد در حال حاضر باید قیمت برق برای هر کیلووات ساعت ۸۷۷ ریال می شد.

مدیرعامل توانیر افزود: پس باید در این زمینه که منابع هزینه بر در سیستم برق ایجاد شده یک فکر اساسی شود چرا که باید بر روی نرخ برق کار کنیم تا قیمت برق واقعی شود.

وی ادامه داد: به هیچ وجه درآمدهای صنعت برق با هزینه هایی که دارد برابر نیست چرا که قیمت تمام شده هر کیلووات ساعت برق ۴۳۰ ریال است اما درآمد توانیر ۲۰۰ ریال تا ۲۲۰ ریال است.

حائری گفت: برای صنعت برق هر کیلووات ساعت برق ۶۸۰ ریال تمام می شود در حالی که تنها ۲۰۰ ریال تا ۲۲۰ ریال عاید ما می شود پس اختلاف ۴۸ تومانی در هر کیلووات ساعت نشان می دهد که برق را زیر قیمت می فروشیم و همین موضوع باعث بدهی های صنعت برق شده است.

*واگذاری نیروگاه ها به وزارت نفت منتفی است

حائری در پاسخ به سؤال فارس مبنی بر اینکه در دولت دهم قرار بود نیروگاه های برق به وزارت نفت واگذار شوند گفت: واگذاری نیروگاه ها به وزارت نفت منتفی است و این واگذاری ها در راستای رد دیون کردن بود.

وی ادامه داد: به اعتقاد بنده باید نیروگاه ها به بخش خصوصی واگذار شود نه اینکه از بخش دولتی تخصصی به بخش دولتی غیرتخصصی این واگذاریها صورت گیرد.

*رشد ۴۰ درصدی برق مناسب است

مدیرعامل توانیر در پاسخ به سؤال فارس مبنی بر اینکه، آیا پیشنهادی به دولت برای میزان افزایش قیمت برق در مرحله دوم هدفمندی یارانه ها ارائه شده است گفت: پیشنهادها در حال جمع بندی از سوی کارشناسان توانیر و وزارت نیرو است اما به اعتقاد بنده اگر قیمت هر کیلووات ساعت از ۴۳ تومان کنونی به ۶۰ تومان برسد کمک حال صنعت برق خواهد بود.

*صادرات ۸۰۰ میلیون دلار برق به کشورهای همسایه

مدیر عامل توانیر در پاسخ به این سئوال فارس که ایران از بابت صادرات برق به کشورهای همسایه چه میزان طلب دارند، افزود: کل طلب ایران از کشورهای همسایه بابت صادرات برق ۵۰۰میلیون دلار است که ۴۰۰میلیون دلار از این رقم مربوط به عراق است.

وی گفت: این طلب از طریق بانکی به زودی وصول می شود. در قراردادهای صادرات برق به کشورهای همسایه تابعی از فرمولهائی است که براساس نرخ سوخت فوب خلیج فارس در نظر گرفته می شود، به همین دلیل نرخ هرکیلو وات ساعت برق ایران ۹ تا ۱۰ سنت می شود که باید این نرخ بازنگری شود، چرا که قیمت آن تا حدودی پایین است.

وی ادامه داد: ایران سالانه ۸۰۰ میلیون دلار به کشورهای همسایه برق صادر می کند.

*نیاز ۱۲ هزار میلیارد تومانی برای اداره صنعت برق

حائری در خصوص اداره صنعت برق گفت: اعتباری که برای اداره صنعت برق در نظر گرفته شده است ۱۲ هزار میلیارد تومان است در حالی که درآمدهای سالانه ما به ۴۵۰۰ میلیارد تومان می رسد.

به گفته وی، این اختلاف باعث بدهی های موجود و زیان انباشته می شود.

*نیاز ورود ۵ هزار مگاوات برق به شبکه

حائری گفت: برای عبور از تابستان سال آینده نیاز به ورود ۵ هزار مگاوات انرژی به شبکه است که در حال حاضر ۲۵۰۰ مگاوات وارد مدار شده و مابقی را باید از مدیریت مصرف برق تأمین کرد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات