معاون کل سازمان توسعه تجارت با اشاره به اینکه دیپلماسی سیاسی زمینه ساز دیپلماسی تجاری و در واقع جاده صاف کن روابط اقتصادی بین کشورها است، گفت: ایران از گذشته دور همواره با آمریکا روابط اقتصادی و تجاری داشته است و امیدواریم با توجه به فضای ایجاد شده زمینه توسعه روابط اقتصادی بین دو کشور فراهم شود.

به گزارش افکارنیوز ، کیومرث فتح الله کرمانشاهی در پاسخ به این سوال که آینده روابط اقتصادی و تجاری آمریکا چگونه پیش بینی می شود؟ گفت: ایران به جز رژیم صهیونیستی هیچ مشکلی برای توسعه روابط اقتصادی و تجاری با سایر کشورها از جمله آمریکا ندارد؛ به طوری که برخی تجار ایرانی از گذشته بازارهایی را در آمریکا پیدا کرده اند که عمدتا شامل کالاهای سنتی مانند فرش دستباف و پسته می شود.

وی گفت: وقتی بازار آمریکا به کالاهای ایران نیاز دارد و در عین حال بحث دهکده جهانی و ارتباطات بین الملل مطرح است، اگر این نیاز به صورت مستقیم تامین نشود از طریق واسطه ها کالای ایران به بازار آمریکا صادر می شود. در چند سال گذشته همزمان با تشدید تحریم ها کالاهای ایرانی از طریق بازارهای آمریکای شمالی به ویژه کانادا به بازار آمریکا وارد شد که این باعث ایجاد زحمت و هزینه برای صادرکنندگان ایرانی شده بود.

کرمانشاهی با بیان اینکه اگر قرار است در آینده از تجارت خارجی کشور مقررات زدایی کنیم، افزود: از چندی پیش زمزمه ایجاد اتاق مشترک بازرگانی ایران و آمریکا مطرح شده است که به نظر می رسد با توجه به اتفاقات خوبی که در عرصه دیپلماسی سیاسی در حال رخ دادن است می توانیم پیش بینی کنیم روابط تجاری و اقتصادی ایران و آمریکا نیز بهبود یابد.

وی گفت: ظرف سال های گذشته بازارهای صادراتی ایران بسیار محدود شده است؛ به طوری که بیش از ۹۰ درصد از صادرات ایران در این مدت فقط به کشورهای آسیایی انجام شد. این وضعیت خوبی نیست و باید تلاش کنیم در بازارهای صادراتی خود تنوع ایجاد کنیم.

معاون کل سازمان توسعه تجارت با بیان اینکه امیدواریم برخی مانع سازی های انجام شده آمریکا بر سر راه صادرات محصولاتی مانند فرش و پسته ایران برداشته شود، گفت: با وجود همه مانع تراشی های انجام شده در سال های اخیر همچنان فرش دستباف و پسته صادراتی ایران در دنیا حرف اول را می زنند و محصولاتی جهان پسند و حتی آمریکاپسند محسوب می شوند.

وی گفت: اینکه کل صادرات ما به چند کشور همسایه محدود شود، اتفاق خوبی نیست و بخش خصوصی و صادرکنندگان باید تلاش کنند با توجه به فضای مثبت ایجاد شده زمینه توسعه صادرات کشور را به بازارهای دیگر از جمله آمریکا فراهم کنند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات