وزیر نیرو گفت: توسعه صادرات برق برنامه ای است که در دولت یازدهم با جدیت پیگیری می شود و در حال حاضر اتصال شبکه برق ایران به روسیه و آغاز تبادلات انرژی با این کشور در دست اقدام است.

به گزارش افکارنیوز ، وزیر نیرو در گفت حمید چیت چیان اظهار داشت: هم اکنون ایران با تمامی کشورهایی که مرز خشکی دارد از جمله عراق، ترکیه، آذربایجان، افغانستان و پاکستان تبادل انرژی دارد.

وی افزود: صنعت برق ایران به عنوان محور تبادل انرژی در منطقه شناخته می شود و بیش از ظرفیت صادراتی کشور تقاضا برای خرید برق از ایران داریم.

وزیر نیرو با اشاره به آغاز عملیات اجرایی برای تحقق تبادل انرژی بین ایران و کشورهای حاشیه خلیج فارس از طریق کابل های زیردریایی گفت: در این زمینه در آینده خبرهای بیشتری خواهید شنید چرا که هم ایران توان صادرات برق به کشورهای حاشیه خلیج فارس را دارد و هم همسایگان جنوب ایران تمایلات و ظرفیت های مناسبی برای واردات برق از ایران دارند.

چیت چیان همچنین از برنامه اتصال شبکه برق ایران به روسیه خبر داد و گفت: برای اتصال به شبکه برق روسیه باید یا از طریق خاک آذربایجان و یا از طریق خاک ترکمنستان اقدام کنیم که مسائلی چون ترانزیت برق و حتی افزایش واردات برق از ایران توسط این کشورها مطرح می شود که این مسائل در مذاکرات آتی مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

وزیر نیرو با اشاره به اینکه اتصال شبکه برق ایران به روسیه در آینده محقق خواهد شد، تصریح کرد: توسعه صادرات برق برنامه ای است که در دولت یازدهم با جدیت پیگیری می شود و در حال حاضر اتصال شبکه برق ایران به روسیه و آغاز تبادلات انرژی با این کشور در دست اقدام است.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات