هنگام خرید توجه کنید

مصرف کنندگان هنگام خرید خودرو به آمارهای رسمی رده بندی کیفی توجه کنند تا ایمنی و کیفیت را فدای ظاهر خودروی خریداری شده نکنند.

به گزارش افکارنیوز ، هم اکنون یکی از معضلات اصلی بازار خودرو در ایران، پایین بودن تنوع خودروهای سواری تولید داخل است.

همین موضوع موجب شده خودروهای مونتاژی چینی که کیفیت پایین اما ظاهری متفاوت دارند بتوانند جای خود را در بازار ایران پیدا کنند در حالیکه این خودروها در انتهای جدول رده بندی کیفی قرار دارند.

به عنوان مثال هم اکنون خودروی ام وی ام ۵۳۰ از بین ۱۵ خودروی تولید داخل در رتبه سیزدهم و ام وی ام X۳۳ در رتبه چهاردهم رده بندی کیفی قرار دارند. این موضوع بیانگر آن است که کیفیت این خودروهای مونتاژی چینی از کیفیت تمام خودروهای تولید داخل به غیر از پراید، پایین تر است.

نکته جالب در این زمینه آن است که تناسبی نیز بین قیمت و کیفیت خودروهای چینی عرضه شده در بازار ایران در مقایسه با خودروهای تولید داخل وجود ندارد. به عنوان مثال ام وی ام X۳۳ در حالی به قیمت حدود ۶۰ میلیون تومان عرضه می شود که قیمت خودروی تندر ۹۰ که در رتبه های نخست رده بندی کیفی قرار دارد، تقریبا نصف این خودرو است.

در این شرایط کارشناسان به خریداران هشدار می دهند که هنگام خرید خودرو، کیفیت را فدای ظاهر آن نکنند. در این زمینه امرالله امینی - عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی - می گوید: خودروهای چینی اگرچه ظاهر مناسبی دارند اما از نظر سطح کیفی مناسب نیستند.

وی با بیان این که اصولا خودروهای چینی خودروهای کپی سازی شده بوده و در هیچ کجای دنیا طرفدار ندارند، خاطرنشان می کند: خودروهای چینی عرضه شده در ایران نیز براساس آمارهای کیفی در جایگاه مناسبی قرار ندارند.

بهروز مشهدی - عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت - نیز یکی دلایل فروش رفتن خودروهای چینی در ایران را پایین بودن تنوع خودروهای تولید داخل می داند.

وی با بیان این که شکل ظاهری برخی از خودروهای داخلی برای سال های متمادی تغییر نکرده است، خاطرنشان می کند: حتی اگر شرکت بنز نیز برای ۱۰ سال متمادی یک خودرو را با یک ظاهر تولید کند از چشم مصرف کنندگان خواهد افتاد حتی اگر آن خودرو با کیفیت ترین خودروی دنیا باشد.

عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت تصریح می کند: مردم نیز معمولا براساس ظاهر خودرو تصمیم به خرید می گیرند و چندان به ویژگی های کیفی توجه ندارند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات