مشاور انجمن صنایع لبنی گفت: افزایش قیمت لبنیات به دلیل تاثیر زیادی که در کاهش مصرف دارد، انجام نمی شود.

به گزارش افکارنیوز ، حسین چمنی در پاسخ به اینکه آیا قیمت جدیدی برای لبنیات اعلام شده است؟ گفت: سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان فهرست افزایش ۱۵ درصدی قیمت مربوط به ۳ ماه پیش لبنیات را به تازگی روی سایت درج کرده و این باعث ایجاد شبهه بین مردم شده است.

مشاور انجمن صنایع لبنی با بیان اینکه افزایش قیمت لبنیات با کاهش سرانه مصرف ارتباط مستقیمی دارد، گفت: بررسی میدانی در شهرهای زیر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت نشان داده است، سرانه مصرف لبنیات در سال ۹۱ نسبت به سال قبل ۱۶.۲ درصد و سال ۹۰ نسبت به سال قبل از آن ۶ درصد و در مجموع ۲۲.۲ درصد کاهش داشته است.

وی ادامه داد: از آنجایی که سرانه مصرف شیر در کشور نصف میانگین جهانی است و بر اساس برنامه ۵ ساله باید به ۱۶۰ لیتر برسد، هرگونه افزایش قیمتی بر سرانه مصرف تاثیر منفی می گذارد.

چمنی گفت: شیر مایع حیاتی است که از زمان تولد تا مرگ مصرف آن برای تحکیم استخوان ها ضروری است و هزاران فایده دارد که به هیچ عنوان نمی توان از سبد مصرف خانوار حذف یا کم کرد.

مشاور انجمن صنایع لبنی در پاسخ به اینکه آیا احتمال افزایش قیمت لبنیات وجود دارد، تاکید کرد: در شرایط خوش بینی و امیدواری که برای جامعه پیش آمده و نیز تقویت ارزش ریال، انتظار کاهش قیمت ها و نه افزایش قیمت وجود دارد.

چمنی گفت: سال گذشته به دلیل کاهش مصرف لبنیات، کارخانه های لبنی مجبور شدند، شیر خام را تبدیل به شیر خشک کنند و به همین دلیل این محصول که در گذشته کاملاً وارداتی بود الان به دنبال مجوز برای صادرات هستند.

مشاور انجمن صنایع لبنی تصریح کرد: هر گونه کاهش سرانه مصرف لبنیات صدمات جبران ناپذیری به سلامتی جامعه وارد می کند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات