بازار ارز در انحصار بانک مرکزی، توجیه اظهارات اخیر سیف در خصوص قیمت دلار کف بازار، پیشنهاد راه اندازی بورس ارز، اجماع مخالفان و موافقان بر ارز تک نرخی و هزینه تمام شده ۲۸۰۰تومانی ارز مرکز مبادلات در میزگرد ارزی تسنیم و اتاق ایران مطرح شد.

به گزارش افکارنیوز ، از هفته های گذشته یک بار دیگر بازار ارز با حواشی همراه شد و همین باعث نوسانات ارزی شدید در بازار آزاد و البته نارضایتی فعالان اقتصادی و مردم شده است.

تاریخ ایران در روزهای گذشته شاهد اتفاقات گوناگونی در حوزه سیاسی و اقتصادی بود؛ اتفاقاتی که یک طرف آن دولت و طرف دیگر را مردم تشکیل میدهد البته بهتر است بگوییم یک طرف را برنامه های جاری دولت و طرف دیگر را امیدهای مردم به بهبود وضعیت اقتصادی کشور شکل می دهد.

هفته گذشته حسن روحانی رئیس جمهوری ایران به همراه هیاتی از مقامات مسئول راهی اجلاس سازمان ملل شد؛ مردم و بازاری ها امید زیادی به سفر رئیس جمهور و نتایج آن داشتند و همین باعث شد در گام اول قیمت دلار در صرافی ها بشکند و سیر نزولی را در پیش بگیرد.

طبق گزارش های تسنیم از وضعیت بازار در هفته گذشته بعد از سفر روحانی به آمریکا نرخ دلار در پایین ترین سطح به نرخ ۲۸۵۰ تومان هم در بازار رسید ولی بعد در نرخ های ۲۹۰۰-۳۰۰۰ تومان در نوسان بود. تا جایی که ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی به میان خبرنگاران آمد و به این روند نزولی دلار واکنش نشان داد و گفت: کاهش قیمت دلار منطقی ندارد و ما احساس میکنیم الان نرخ دلار در کف بازار قرار دارد.

رئیس کل بانک مرکزی عملاً با این اظهار نظر ارزی ترمز بازار ارز را کشید و مانع از سقوط قیمت دلار در صرافی ها شد؛ همزمان با اظهارات ارزی سیف کارشناسان و فعالان اقتصادی واکنش نشان دادند و هجمه انتقادات به سمت بانک مرکزی و سکاندار جدید آن روانه شد.

به همین منظور خبرگزاری تسنیم تصمیم به برگزاری میزگردی ارزی با حضور نماینده بانک مرکزی، شورای پول و اعتبار، اتاق بازرگانی ایران و کارشناسان اقتصادی گرفت؛ در این میزگرد که با همکاری اتاق ایران برگزار شد احمد حاتمی یزد مدیرعامل پیشین بانک صادرات، صمد کریمی مدیرکل مرکز مبادلات ارزی، محسن جلال پور عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی ایران و کوروش پرویزیان عضو شورای پول و اعتبار حضور داشتند.

" انحصار دلار در دست بانک مرکزی است و به همین دلیل قیمت واقعی این ارز قابل تشخیص نیست؛ پیشنهاد حراج دلار به بانک ها و راه اندازی بورس ارز؛ کاهش نرخ دلار طی روزهای اخیر بخاطر تغییر سطح انتظارات مردم است نه سیاست های بانک مرکزی و دولت؛ نرخ ارز در ایران از هیچ کدام از فرمول های اقتصادی پیروی نمی کند؛ تأکید مدیرکل مرکز مبادلات ارزی به اینکه سیف قصد تنش در بازار را نداشت؛ تشریح ۴ فرمول بانک مرکزی برای تعیین نرخ دلار؛ سیف مانع کاهش ۴۰۰ تومانی دلار آزاد شد؛ تأکید بر تک نرخی شدن ارز بدون توجه به حواشی داخلی و خارجی؛ تمام شدن دلار مرکز مبادلات ارزی برای صادرکنندگان به نرخ ۲۸۰۰ تومان؛ درخواست فعالان اقتصادی از دولت برای ایجاد ثبات اقتصادی در بازار ارز؛ پشت پرده تشکیل مرکز مبادلات ارزی و… " مهمترین محورهای میزگرد ارزی خبرگزاری تسنیم و اتاق ایران است.

در ادامه مشروح میزگرد ارزی خبرگزاری تسنیم و اتاق بازرگانی ایران را بخوانید؛

* حاتمی یزد: بازار ارز در انحصار بانک مرکزی است/ دولت بورس ارز راه اندازی کند

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، احمد حاتمی یزد با حضور در میزگرد اقتصادی که با همکاری خبرگزاری تسنیم و اتاق ایران با موضوع بررسی نوسانات اخیر ارزی تشکیل شده بود، اظهار داشت: باید معیاری برای تعیین قیمت واقعی کالا وجود داشته باشد البته این موضوع همواره در نظام بازار آزاد دنبال می شود.

وی با بیان اینکه در ظاهر اقتصاد ایران از نظام بازار آزاد تبعیت می کند، افزود: قیمت در ایران با عرضه و تقاضا باید تعیین شود اما اگر کالایی در انحصار بخش های مختلف اقتصاد از جمله دولت باشد قیمت آن کالا توسط دولت تعیین خواهد شد که در این شرایط نرخ بازار آزاد معنی ندارد.

* نرخ واقعی دلار قابل تشخیص نیست/ علت: انحصار بانک مرکزی

این کارشناس اقتصادی ضمن اشاره به بازار ارز و انحصاری بودن آن تصریح کرد: تا زمانی که انحصار در دست بانک مرکزی است کسی نمی داند قیمت واقعی ارز چقدر است؛ البته نرخ واقعی برای ارز در کشوری که بانک مرکزی عرضه کننده ارز باشد معنی ندارد.

این فعال بانکی با تأکید بر اینکه نرخ ارزی که توسط بانک مرکزی تعیین می شود باید با عرضه و تقاضا تعادل داشته باشد، گفت: سؤال اینجاست: نرخ تعادلی برای ارز را در شرایطی که بانک مرکزی تأمین کننده عمده ارز در بازار است چگونه باید تعیین کرد؟ پیشنهاد بنده این است که درباره عرضه دلار و سایر ارزهای عمده بانک مرکزی از طریق حراج و بورس وارد عمل شود.

حاتمی یزد البته تأکید کرد که طرف اصلی بانک مرکزی در عرضه ارز باید بانک ها باشند، و تصریح کرد: نرخ دلار باید در حراجی تعیین شود؛ حداقل نصف درآمدهای ارزی کشور را می توان در بورس عرضه و حراج کرد.

* راه اندازی بورس ارز می تواند پایان خوبی برای التهاب بازار باشد

این کارشناس اقتصادی معتقد است که بانک مرکزی می تواند با عرضه ارز در بورس به بالاترین قیمتی که بانک ها حاضر به خرید ارز هستند، ارز بفروشد؛ اما در ایران این روش تاکنون مورد استفاده قرار نگرفته است.

این بازنشسته بانک مرکزی اضافه کرد: زمانی که بانک مرکزی وارد بازار می شود نباید طرف معامله آن مردم باشند بلکه باید بانک ها به عنوان طرف ارزی بانک مرکزی قرار گیرند.

به گزارش تسنیم در میزگرد ارزی که با حضور فعالان اقتصادی تشکیل شده بود کوروش پرویزیان در واکنش به حاتمی درباره حراج ارز در بورس گفت: حراج پول ملی به صلاح کشور نیست و باید روش دیگری را استفاده کرد؛ این عضو شورای پول و اعتبار البته به صورت مشروح توضیحاتی را در مورد بازار ارز داد که در خبر دیگری مشروح صحبت های وی منتشر می شود.

در ادامه حاتمی یزد با تأکید بر اینکه با هیچ کدام از اظهارات پرویزیان موافق نیست، بحث خود را این طور مدیریت کرد و گفت: وقتی دولت صاحب نرخ ارز است باید متوجه باشد که این نرخ چه کسی را خوشبخت و چه کسی را بدبخت می کند.

این فعال بانکی ضمن تأکید بر اینکه مردم ۸ سال با شعار عدالت و انصاف آشنا بودند، تصریح کرد: بیش از ۱۵۰۰ سال است که بشر به دنبال معنای عدالت می گردد اما هنوز به آن نرسیده است؛ واقعاً عدالت این است که دولت هر نرخی خواست برای فروش ارز بگذارد؟ یا اینکه تعیین نرخ ارز توسط دولت چه تأثیری در تولید، اشتغال و سرمایه گذاری می گذارد؟

* هیچ فرمولی برای نرخ ارز با اقتصاد ایران همخوان نیست

وی با تأکید بر اینکه برخی از فرمول های تئوریک تعیین نرخ ارز هیچ رابطه ای با عملکرد اقتصاد ایران ندارد، افزود: نرخ ارز باید طوری تعیین شود که پیمانکاران ایرانی قدرت رقابت با رقبای خارجی خود را داشته باشند.

این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه نرخ ارز تعیین می کند که مردم چه کالایی را بخرند، گفت: ۱۰ سال به طور مصنوعی نرخ ارز را پایین نگه داشتیم در حالی که می دانستیم این فنر فشرده دیر یا زود باز می شود.

حاتمی یزد ادامه داد: دولت قبلی تلاش کرد جلوی فنر ارز را بگیرد اما تشدید تحریم ها باعث شد که فنر فشرده شده ارز طی سالهای اخیر به شدت باز شود؛ دولت قبل حجم نقدینگی را در شرایطی ۷ برابر کرد که هیچ کاری برای بهبود اقتصاد انجام نداد و در عمل قیمت پول ملی را کاهش داد.

* کاهش ارزش پول ملی فقط و فقط به خاطر افزایش نقدینگی است

مدیرعامل پیشین بانک صادرات خطاب به پرویزیان تأکید کرد که کاهش ارزش پول ملی فقط و فقط به خاطر افزایش نقدینگی است، و ادامه داد: تک نرخی شدن ارز در دهه ۸۰ در اوایل بسیار درخشان بود ولی در ادامه مورد بی مهری قرار گرفت.

این فعال بانکی ضمن اشاره به اینکه برای اولین بار در زمان مرحوم نوربخش اقتصاد ایران شاهد ارز تک نرخی بود، تصریح کرد: قرار بود این نرخ به صورت شناور مدیریت شده در کشور ادامه پیدا کند اما این کار انجام نشد؛ طی سالهای بعد از تک نرخی شدن ارز نقدینگی در کشور به شدت افزایش یافت ولی ارز کنترل نشد.

حاتمی یزد با اشاره به اینکه در زمان تحریم موجودی فعلی ارز کشور نیز قابلیت نقل و انتقال را نداشت، تصریح کرد: الآن مردم مجبور هستند برای انتقال پولشان از یک بانک چینی ۱۲ درصد کارمزد پرداخت کنند؛ این در شرایطی است که نرخ ارز فعلی و شرایط موجود بازار با هیچ کدام از فرمول های اقتصادی همخوانی ندارد.

* بخش خصوصی نرخ دلار آزاد را تعیین می کند

وی با بیان اینکه هم اکنون مردم و صادرکنندگان هیچ کاری نمی توانند انجام دهند، ادامه داد: بخش خصوصی ارز حاصل فعالیت های اقتصادی خود را در ۳ مرحله از صراف ها استعمال می کند و سرانجام در بازار آزاد می فروشد بنابراین عملاً بازار عرضه و تقاضای غیردولتی نرخ دلار ر تعیین می کند تا جایی که امروز دلار به نرخ ۳۰۰۰ تومان می رسد.

حاتمی یزد در ادامه درباره اظهارات رئیس کل بانک مرکزی مبنی بر اینکه نرخ دلار هم اکنون در کف بازار قرار دارد، تصریح کرد: نرخ ارز با شعار و اظهارات رئیس کل بانک مرکزی تعیین نمی شود، آنچه ثبات را در ماه ها و سال های آینده تأمین خواهد کرد ثبات نقدینگی و بازار است.

وی با تأکید بر اینکه اتاق مبادلات ارزی چه خوب و چه بد باید بماند، اضافه کرد: البته باید در اتاق مبادلات ارزی کارهای بسیاری انجام شود؛ البته اگر دولت بتواند مقررات مالی و مالیاتی را تا حدی ثابت نگه دارد و مانع از نوسانات نرخ ارز شود کمی از مشکلات مردم کاسته می شود.

* کاهش نرخ دلار به خاطر انتظارات مردم است نه سیاست های بانک مرکزی

این کارشناس اقتصادی ضمن اشاره به اینکه باید سیاست های پولی و مالی متناسب با شرایط ارزی تعدیل شود، تصریح کرد: آنچه در روزهای اخیر مبنی بر کاهش نرخ دلار در بازار آزاد و صرافی ها اتفاق می افتد نتیجه سیاست های بانک مرکزی نیست بلکه حاصل انتظارات مردم از شرایط اقتصادی کشور است.

حاتمی یزد گفت: یک زمانی مردم از داشتن ریال فرار می کردند اما با تغییر شرایط سیاسی انتظارات مردم هم تغییر کرد؛ در بین مردم این شایعه شده که قرار است وضعیت کشور بهبود پیدا کند به همین دلیل مردم امیدوارند که ارزش ریال بهبود پیدا کند.

وی با اشاره به اینکه حجم ارز در اختیار مردم محدود است، تصریح کرد: نوسانات حاصل از فروش ارز های خانگی دوام چندانی ندارد چرا که حداکثر خرید و فروش های ارزی مردم در بازار آزاد ۱۰ هزار دلار است.

به اعتقاد این کارشناس اقتصادی برای اینکه اثرات بازار ارز دوام طولانی مدت داشته باشد باید سیاست گذاران پولی و مالی به نحوی عمل کنند که بازار از سیاست های آنها تأثیر بپذیرد نه از انتظارات روانی.

* کریمی: سیف قصد تنش در بازار ارز را نداشت/هدف کنترل نرخ ارز در دامنه محدود است

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، صمد کریمی در میزگرد اقتصادی که با همکاری خبرگزاری تسنیم و اتاق بازرگانی ایران با موضوع" بررسی نوسانات اخیر ارزی" برگزار شده بود به عنوان نماینده بانک مرکزی به بیان آخرین سیاست ها و راهبردهای این بانک در حوزه مسائل ارزی پرداخت و در برابر انتقادات روزهای اخیر به سخنان رئیس کل بانک مرکزی مبنی بر اینکه هم اکنون نرخ دلار (حدود ۳ هزار تومان) کف بازار است، اینطور دفاع کرد و گفت: هدف بانک مرکزی تقویت ارزش پول ملی و مدیریت نوسانات بازار ارز است.

وی با بیان اینکه بانک های مرکزی در دنیا برای تعیین نرخ ارز از ۴ الگو استفاده می کنند گفت: منظور از نرخ ارز در دنیا نرخ اسمی و واقعی است و با آنچه که آقای حاتمی اعلام می کند متفاوت است همچنین این ۴ الگو در بانک های مرکزی دنیا با توجه به اهداف و سیاست های پولی هر کشور استفاده می شود که در ایران نیز عصاره آن در برنامه پنجم به آن اشاره شده است.

مدیر کل مرکز مبادلات ارزی، با اشاره به ۴ الگوی تعیین نرخ ارز در دنیا که شامل نظریه برابری قدرت، ترازحساب جاری برای صادرات، روش پولی و در نهایت روش پرتفوی است خاطر نشان کرد: تنها نباید به تورم، صادرات و واردات و رشد نقدینگی توجه داشت بلکه باید به جریان سرمایه نیز اهمیت داد. زیرا برای مثال در حال حاضر در بازار فارکس در کشورهای دیگر حدود ۴ تریلیون دلار پول جابجا می شود. در کشورما نیز بانک مرکزی با توجه به سیاست های پولی سعی می کند هم الگویی برای قدرت برابری، تراز حساب جاری و روش پولی را در نظر بگیرد و هم به جریان سرمایه و تاثیرات آن در بازارهای مختلف توجه کند. البته در ایران الگوی چهارم یعنی الگوی پرتفوی استفاده نمی شود.

* تشکیل اتاق مبادلات ارزی مبنای تحولات بازار ارز و بودجه

کریمی بیان کرد: در دهه ۸۰ نرخ ارز یکسان سازی و بازار ثابت بود ولی از نیمه دوم سال ۸۹ به دلیل تحریم ها که بر روی صادرات و همچنین مبادلات مالی و نقل و انتقالات پول تاثیر گذاشت شرایط تغییر و در نهایت از اواخر سال ۹۰ نرخ یکسانی با قیمت ۱۲۲۶ تومان اعلام شد و تا ۱۸ تیرماه سال ۹۱ کلیه کالاهای مجاز وارداتی در آن دوره با این نرخ ثبت سفارش شد.

وی ادامه داد: از زمانی که اولویت بندی واردات کالاها به دلیل تحریم مطرح شد از ابتدای نیمه دوم سال ۹۱ مرکز مبادلات ارزی ایجاد و نرخ مبادله ای که نزدیک به نرخ صرافی ها بود تعیین شد که این کار مبنای تحولات بازار ارز و بودجه کشور شد.

مدیر کل مرکز مبادلات ارزی با تاکید بر اینکه نسبت به مسائل ارزی که در حال حاضر مطرح است، اختلاف نظر چندانی بین نظر افرادی که در این میزگرد حضور دارند وجود ندارد، گفت: در قانون برنامه پنجم به حفظ قدرت رقابت در تجارت خارجی نیز تاکید شده و باید آن را نیز در نظر بگیریم و تنها نباید تورم را مدنظر قرار داد. همچنین آقای پرویزیان در مورد این چهار الگویی که بنده مطرح کردم واکنش نشان داد و گفت، برخی از این الگوها در هر کشوری قابل استفاده نیست اما باید بگویم این ۴ الگو برای همه سیستم های بازاری کشورها تهیه شده و در حال اجرا است.

کریمی با اشاره به اینکه در دهه ۸۰ تراز تجاری کشور بسیار مثبت بود و نقدینگی بانک مرکزی نیز بیش از رقم فعلی بود و این یعنی قدرت بالای بانک مرکزی، خاطر نشان کرد: در حال حاضر برای ارز دو نرخ وجود دارد که براساس آن بودجه و تامین مالی انجام می شود که یکی از این نرخ ها در اتاق مبادلات ارزی و دیگری در شبکه صرافی های مجاز تهیه می شود و این دو نرخ با یکدیگر متفاوت هستند که البته این اختلاف بین دو نرخ ارز باید در حد معقولی وجود داشته باشد.

وی با بیان اینکه ساختار قیمت گذاری این دو نرخ با یکدیگر متفاوت است اظهار داشت: نکته اصلی این است که با راه اندازی اتاق مبادلات ارزی عمده تقاضاها به سمت این اتاق کشیده شده و درباره عرضه نیز در حال حاضر براساس بودجه سال جاری باید کل درآمدهای ارزی از طریق این اتاق مورد استفاده قرار گیرد.

مدیرکل مرکز مبادلات ارزی در مورد قیمت فعلی ارز و چگونگی تعیین آن گفت: بانک مرکزی با توجه به اهداف پولی و استراتژی که دارد اگر رئیس کل آن اعلام کرده است که نرخ ارز در حدود ۳ هزار تومان کف بازار است قصد ایجاد نوسان در بازار نداشته است و باید بگویم نرخ ارز و تعیین آن از اهداف سیاست های پولی بانک مرکزی است. اما سوال اینجاست که در آینده با توجه به روند نرخ ارز وضعیت و نوسان آن باید چه شیبی داشته باشد و براساس مجموعه متغیرهای اقتصادی و غیراقتصادی چگونه باید عمل شود که باید بگویم اتاق مبادلات ارزی عمده تقاضاها را پوشش می دهد و صرافی ها نیز تقاضاهایی که مرکز مبادلات نمی توانند آنها را پاسخ دهد تامین می کند. بنابراین نرخ ۳ هزار تومان برای ارز نرخی است که در شبکه صرافی مبادله می شود.

* نوسان ارزی اتاق مبادلات یک پنجم نرخ صرافی ها است

کریمی با بیان اینکه در یک سالی که از راه اندازی اتاق مبادلات ارزی می گذرد نوسانات ارز در این اتاق یک پنجم نوساناتی بوده که در صرافی ها رخ داده است خاطر نشان کرد: عوامل غیراقتصادی که ناشی از عوامل محیطی است در حال حاضر سیگنال های مثبتی را بر روی بازار نشان می دهد و به نوعی در کنار آن به شکل درون زا شاهد مدیریت تورم هستیم که متاثر از این شرایط انتظارات فروکش کرده و تقاضاهای سفته بازی کاهش پیدا کرده است که در نهایت این عوامل تاثیرات مثبتی در بخش واقعی و مالی کشور می گذارد.

وی با بیان اینکه نباید این سیگنالهای مثبت که هنوز محقق نشده ما را از راه اصلی خود گمراه کند و باید ابتدا ببینیم چه تاثیراتی خواهد گذاشت گفت: باید ببینیم تاثیر شرایطی که در حال حاضروجود دارد بر روی رشد نقدینگی، تورم، رشد اقتصادی، تراز تجاری و سایر شاخص های اقتصادی چگونه خواهد بود و هرچند کشور وارد مسیر جدیدی شده و تورم مدیریت شده است اما تاثیر آن در آینده مشخص خواهد شد و ثبات ارز را شاهد خواهیم بود.

مدیر کل مرکز مبادلات ارزی با اشاره به صحبت های رئیس کل بانک مرکزی در مورد نرخ ارز تاکید کرد: آقای سیف هیچ وقت به دنبال ایجاد نوسان در بازار نبوده و براساس نظام ارزی شناور مدیریت شده معتقد است در دامنه محدود، نرخ ارز را کنترل کند تا سیگنال های مثبتی را به فعالان اقتصادی بدهد و در نهایت بتواند برای آینده خود برنامه ریزی کند.

* جلال پور: سیف مانع کاهش ۴۰۰ تومانی دلار شد/هزینه دلار مرکز مبادلات ۲۸۰۰ تومان تمام می شود

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، محسن جلال پور عضو هیئت رئیسه اتاق بازرگانی ایران با حضور در میزگرد اقتصادی که با همکاری خبرگزاری تسنیم و اتاق ایران به منظور بررسی نوسانات ارزی اخیر تشکیل شده بود در جایگاه یک تولیدکننده به ایراد سخنانی پرداخت و ضمن تأکید براینکه اقتصاد ایران دوران پرفراز و نشیبی را سپری کرده است، اظهار داشت: در یک مقطع در دولت هشتم اعلام کردند سیاست نرخ ارز واحد در دستور کار قرار گرفته و اقتصاد به سمت ارز تک نرخی بر اساس نظام شناور مدیریت شده حرکت خواهد کرد.

وی با بیان اینکه در سیاست ارز شناور مدیریت شده روش قیمت گذاری و کنترل نرخ ارز توسط بانک مرکزی تعیین می شود، گفت: آن زمان هم روش شناور و هم مدیریت شده برای مردم و فعالان اقتصادی مفهوم بود؛ شناور یعنی ارز از تورم داخلی و خارجی محاسبه می شود.

* اگر ارز تک نرخی می شد جهش دلار در سال ۹۰-۹۱ اتفاق نمی افتاد

این عضو هیئت رئیسه اتاق بازرگانی ایران ادامه داد: معنا ندارد در کشور افزایش تورم و افزایش نقدینگی وجود داشته باشد ولی نرخ ارز از این افزایش قیمت ها مصون بماند؛ اگر سیاست ارز تک نرخی بعد از سال ۸۱ نیز مورد اجرا قرار می گرفت جهش قیمت دلار در سال های ۹۰-۹۱ اتفاق نمی افتاد.

جلال پور با تاکید بر اینکه بارها اتاق ایران خطاب به مسئولان وقت تذکر داده بود که فنر فشرده دلار یک زمانی باز خواهد شد تصریح کرد: سرانجام تحریم ها باعث شد که سند فشرده دلار باز شود، البته تحریم بانک مرکزی جرقه این موضوع شد.

به گفته وی زمانی که فنر فشرده دلار باز شد انتظار می رفت که قیمت دلار در مقاطعی در قیمت های بالا و پایین در نوسان باشد و سرانجام در یک قیمت در تعادل قرار بگیرد؛ الان هم با مدیریت شناور شده می توان سیاست ارز تک نرخی را اجرایی کرد.

* دولت بدون توجه به حواشی" ارز" را" تک نرخی" کند

این فعال اقتصادی ضمن اشاره به اینکه سیاست درست در تعیین نرخ ارز این است که بدون توجه به حواشی کشور و مسائل خارجی طبق منطق سال ۸۱ نرخ ارز با تک نرخی کرد گفت: با یک تصمیم گیری کلان و کار کارشناسی و علمی و اجرای قانون می توان نرخ ارز را مدیریت کرد.

جلال پور گفت: هر زمان دولت و اقتصاد به این نتیجه رسیدند که نرخ ارز باید تغییر کند شرط لازم این است که مطابق قانون تغییر نرخ ارز را اجرایی نمایند، باید طبق قانون این سیاست را مورد اجرا قرار دهند.

به گزارش تسنیم، در ادامه میزگرد اقتصادی این خبرگزاری کوروش پرویزیان در واکنش به اظهارات جلال پور اینطور گفت که باید به واقعیت های اقتصادی توجه کنیم؛ نباید بحران مالی سال ۲۰۰۷ را نادیده بگیریم.

* دلار مرکز مبادلات برای صادر کننده ۲۸۰۰ تومان تمام می شود

جلال پور در ادامه با تاکید بر اینکه فعالان اقتصادی زمانی که به مرکز مبادلات ارزی برای تامین ارز مورد نیازشان مراجعه می کنند عملاً با محاسبه کارمزد و سایر هزینه ها ۲۸۰۰ تومان برای دلار می پردازند گفت: با این حساب حرف آقای سیف رئیس کل بانک مرکزی مبنی بر اینکه دلار ۲۹۰۰-۳۰۰۰ تومانی کف بازار بوده درست است چرا که ارز مرکز مبادلات هم برای فعالان همین قیمت تمام می شود.

این عضو هیئت رئیسه اتاق بازرگانی ایران ضمن اشاره به اینکه برای تولید کننده و صادر کننده" قیمت ارز" مهم نیست بلکه انتظار این دو بخش از بانک مرکزی این است که نوسانات نرخ ارز را مدیریت کند، گفت: افت و خیزهای زیاد و بی حد و نصاب نرخ ارز بیشتر از هر چیزی برای صادرکننده، واردکننده، تولیدکننده و مردم مشکل ساز می شود.

* اظهار نظر ارزی سیف مانع از کاهش ۴۰۰ تومانی دلار شد

وی با بیان اینکه صدمه ای که یک فعال اقتصادی از افت و خیزهای نرخ ارز می بیند بسیار بیشتر از بالا یا پایین بودن قیمت ارز است تصریح کرد: اگر آقای سیف آن روز اعلام نمی کرد که نرخ دلار در کف بازار قرار دارد مطمئن باشید بعد از گفت وگو تلفنی رئیس جمهور ایران با اوباما در همان ساعات ابتدایی ۴۰۰ تومان از نرخ دلار کم می شد ولی باز طی روزهای بعد این کاهش قیمت جبران نمی شد.

جلال پور با بیان اینکه اگر قیمت ها در یک دامنه قابل پیش بینی و در شرایط متعادل حرکت کند تمام این بخش ها از مبادلات ارزی و اقتصادی مطمئن می شوند، ادامه داد: رئیس کل بانک مرکزی برحسب تجربه بازار و اقتصاد کشور می تواند بگوید که اقتصاد ما نباید از مسائل حاشیه ای یا با یک ملاقات و یا یک تلفن تاثیر بگیرد و به عنوان نمونه قیمت دلار با این موارد دچار تغییر قیمت شود.

این فعال اقتصادی ضمن اشاره به اینکه امروز منطق نرخ ارز طبق قانون برنامه سوم وچهارم شناور مدیریت شده است، افزود: اجرای قانون غلط بهتر از بی قانونی و بدعمل کردن است؛ باید دقت کنیم که نرخ ارز با شیب ملایمی باید کنترل شود و بی اعتمادی از بازار بیرون برود.

* بسیاری از کارخانه ها امسال بخاری تولید نکردند/ طرفدار رقابتی شدن بازار هستیم

وی با بیان اینکه مردم، صادرکننده، واردکننده و تولید کننده باید به بازار اعتماد داشته باشند، ادامه داد: به دلیل اینکه واردکنندگان از نرخ ارز و بازار داخلی اعتماد ندارند فعلا دست نگه داشته اند و قید منفعت و ضرر را زده اند.

این فعال اتاق بازرگانی ضمن اشاره به اینکه روزی می توان با دنیا رقابت کرد که بازار قیمت ارز را تعیین کند نه بانک مرکزی و دولت، گفت: بسیاری از کارخانجات به ما می گویند برای زمستان امسال بخاری تولید نکرد ه اند چرا که می ترسیدند وقتی کالاهایشان به بازار می اید یک کالای مشابه نیز از خراج از کشور وارد بازار شده و بازار تولید آنها را خراب کند.

جلال پور با تاکید بر اینکه بانک مرکزی باید با شیب ملایم در بازار ارز ثبات ایجاد کند تصریح کرد: صادرکننده و واردکننده طرف دار رقابتی شدن بازار هستند. نرخ ارز را میزان فروش نفت و بازارهایی که از آنها نفت فروخته می شود تعیین می کند، هرزمان نفت افزایش پیدا کند و افزایش ارزدهی داشته باشیم قیمت دولت کاهش پیدا می کند و بالعکس.

این عضو هیئت رئیسه اتاق بازرگانی ایران تاکید کرد: باید تعریف جدی از موقعیت درآمدهای دولت از محل نفت صورت بگیرد چرا که هر اتفاقی در بازار نفت می افتد بازار داخلی وارز تحت تاثیر قرار می گیرد از همین رو بانک مرکزی و دولت باید تعریف واحدی داشته باشند که میزان ارز نفتی کشور چقدر است و چه میزان باید از بخش ها و محل های دیگر تامین شود.

* پرویزیان: مرکز مبادلات به جای بورس ارز تأسیس شد/ هدف" سیف" کاهش ارزش پول ملی نبود

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، کوروش پرویزیان با حضور در میزگرد اقتصادی که با همکاری خبرگزاری تسنیم و اتاق ایران در مورد بررسی نوسانات ارزی روزهای اخیر با توجه به گفته های رئیس کل بانک مرکزی مبنی بر قرارگرفتن نرخ ارز حدود ۳ هزار تومان کف بازار است، اظهار داشت: همه مشکلاتی که در حال حاضر در بازار ارزی کشور وجود دارد نداشتن استراتژی است.

وی با بیان اینکه در سال های اخیر که ارز زیادی در کشور وجود داشت به طرق مختلف در بازار از طریق شبکه بانکی خارج و اخیراً هم در مبادلات ارزی صرافی ها بکارگرفته شد، تصریح کرد: در همه این سالها نکته اصلی نبود استراتژی مدون و دقیق در سیاست های پولی و مالی است.

* مرکز مبادلات برای پایان پرونده بورس ارز تشکیل شد

پرویزیان در واکنش به اظهارات حاتمی مدیرعامل پیشین بانک صادرات مبنی بر تأسیس بورس ارز، گفت: بنده معتقدم بورس ارز هیچ کمکی به شرایط فعلی نخواهد کرد و حتی در برخی مواقع نیز شرایط را دچار مشکل می کند چراکه حراج پول ملی کارکرد درستی در اقتصاد به دنبال نخواهد داشت. اصلاً مرکز مبادلات بخاطر این تشکیل شد که بورس ارز از دستور کار خارج شود.

وی با اشاره به تشکیل مرکز مبادلات ارزی در سال گذشته خاطرنشان کرد: راه اندازی این مرکز ناشی از فشارهایی بود که برای راه اندازی بورس ارز مطرح شد و با راه اندازی مرکز مبادلات ارزی جایگزینی برای بورس ارز ایجاد کردند ولی در اتاق مبادلات نرخ ارز بیش از دو برابر نرخی بود که در آن زمان به مرجع معروف بود. بنابراین این دست کاری، یک دستکاری اقتصادی نبود چون ارز در بازار ابتدا بالای ۲۴۰۰ تومان بود و در مقطعی نیز تا نزدیکی ۴ هزار تومان افزایش پیدا کرد

این کارشناس اقتصادی همچنین خطاب به صمد کریمی مدیرکل مرکز مبادلات ارزی کشور درباره فرمول های بانک مرکزی برای تعیین نرخ ارز، افزود: ابتدا باید بگویم نکته مهم در این الگوها این است که آنها را در چه اقتصادی مورد استفاده قرار دهیم، آیا اقتصاد سوسیالیستی است؟ کمونیستی است؟ سرمایه داری است؟ و یا یک اقتصاد اسلامی است.

عضو شورای پول و اعتبار با بیان اینکه در اقتصاد اسلامی مبنای کارها حق، عدل و انصاف است، گفت: این اصول جزو لاینفک برنامه های اقتصادی است؛ گاهی تمایلات دولت و سیاست های پولی یکسان نیست و هرچه شکافت بیشتری بین آن وجود داشته باشد مسائل و مشکلات بیشتری رخ می دهد.

وی در ادامه خطاب به جلال پور درباره باز شدن فنر دلار تصریح کرد: باید بگویم نباید واقعیت های اقتصادی را نادیده گرفت زیرا در سال ۲۰۰۷ با بحران مالی روبرو شدیم و پس از آن با رشد بالای نرخ ارز و بیکاری و تورم روبرو شدیم و ایران علاوه بر بحران مالی تحریم ها را نیز تجربه کرد.

* بجای تقویت صرافی ها باید بانک ها را تقویت می کردیم

پرویزیان با بیان اینکه در سالهای اخیر تشدید تحریم ها نقل و انتقالات پولی را محدود کرده است، اظهار داشت: در این شرایط عدم هماهنگی و انسجام ارکان تصمیم گیری هر زمان تجدید شد، نوسانات زیاد در اقتصاد رخ داد که دلیل اصلی آن نبود استراتژی است چراکه اگر این استراتژی وجود داشت راهکارهایی که ارائه می شد با ارزیابی دقیق تری به اجرا در می آمد.

این عضو شورای پول و اعتبار با تاکید بر اینکه نباید بانک های کشور را از مسیر معقولی که در آن قرار داشتند خارج می کردیم و در حال حاضر باید کمک کنیم که به مسیر قبلی خود بازگرداند تصریح کرد: به جای اینکه صرافی ها را تقویت می کردیم باید بانک ها را مورد حمایت قرار می دادیم.

وی با اشاره به جابه جایی ارقام نجومی در صرافی ها، افزود: باید این ارقام وارد بانک ها شود زیرا صرافی ها تنها به دنبال منافع خود هستند و به دنبال اجرای سیاست های ارزی نیستند در حالی که شبکه بانکی یک شبکه منسجم و در اختیار کشور است و می تواند در زمینه ارزی بهتر عمل کنند.

* مسئولان از اظهارنظرهای افراطی بپرهیزند

پرویزیان ادامه داد: اگر فضا عقلانی شود باید از هر گونه اظهار نظر افراطی در زمینه بالا رفتن و یا پایین امدن نرخ ارز جلوگیری شود و همچنین فضای رسانه ای یا علمی باید با احتیاط بیشتری در این زمینه بحث کند.

این مقام مسئول در واکنش به صحبت های حاتمی کارشناس مسائل بانکی مبنی بر اینکه با هیچ کدام از صحبت های ما در مورد ارز موافق نیست گفت: باز هم تاکید می کنم که باید استراتژی ارزی تدوین شود و به صورت دقیق به آن عمل کنیم.

وی با تأکید براینکه با افزایش نوسان بازار نتیجه درستی را به همراه نخواهد داشت، تصریح کرد: با توجه به بحران مالی دنیا طی سالهای گذشته و تحریم هایی که پشت سر گذاشته ایم نباید ناهماهنگی داخلی وجود داشته باشد که موجب نوسان در بازار شود.

* بورس ارز پاسخگوی نیاز کشور نیست/ صادرکنندگان در ارزانی و گرانی دلار ناراضی هستند

وی با تاکید بر آنکه بورس ارز نمی توانست پاسخگو نیاز ما باشد، گفت: در بودجه سالانه کشور به نرخ ارز که همان نرخ فروش در بازار است اشاره شده نه نرخ مرجع یا ارز مرکز مبادلات که این ناشی از قانون برنامه پنجم است. بنابراین نمی توان اصول علمی را نادیده گرفت زیرا مگر می شود ابزاری طراحی شود و بعد نبینیم این ابزار در چه جایی باید به کار گرفته شود. وقتی ابزاری را طراحی می کنیم باید ببینیم با اجرای آن چه نتیجه ای به بار می آید.

عضو شورای پول و اعتبار با اشاره به صحبت های جلال پور عضو هیئت رئیسه اتاق ایران خاطر نشان کرد: زمانی که نرخ ارز کاهش می یافت صادرکنندگان گله مند بودند و همچنین زمانی که این نرخ افزایش می یافت باز هم آنها گله مند بودند بنابراین این نشان می دهد که صادرکنندگان نرخی را می خواهند که ثابت باشد و بتوانند براساس آن برای سالهای آینده خود برنامه ریزی کنند. زیرا نمی توانند با این تصور که دائم قیمت ها در نوسان باشد برای آینده خود برنامه ریزی کند زیرا هر روز شاهد شوک و نوسان خواهند بود.

پرویزیان با بیان اینکه شرایط فعلی نشان می دهد دسترسی ما به منابع خارجی بهتر از گذشته شده و همچنین با توجه به مناسبات خارجی مشکلی در زمینه کاهش درآمد نفتی و یا فروش آن نخواهیم داشت، ادامه داد: انتظار طبیعی این است که در شرایط فعلی به منابع بیشتری دسترسی داشته باشیم و این یعنی عرضه در حال تقویت است. اگر اجازه دهید مکانیسم اقتصادی کار خود را انجام دهد باعث می شود با تدابیر بیشتری برنامه های خود را پیش ببریم. و همچنین امکان مدیریت بهتری برای منابع فراهم می شود.

* سیف می خواست از نوسانات بی دلیل ارز جلوگیری کند/ هدف رئیس کل کاهش ارزش پول ملی نبود

وی ضمن اشاره به اینکه باید به سمت کاهش نوسانات ارزی برویم، افزود: هدف رئیس کل بانک مرکزی در مورد اینکه نرخ دلار در کف بازار قرار دارد این بود که از نوسانات بی دلیل نرخ ارز جلوگیری کند و مردم را نسبت به آن آگاه سازد.

این عضو شورای پول و اعتبار با تاکید براینکه سیف با بیان اینکه" دلار به کف بازار رسیده" قصد نادیده گرفتن ارزش پول ملی را نداشته است، ادامه داد: صحبت آقای سیف به منظور جلوگیری از نوسانات شدید بود که طی سالهای مختلف بحث های متفاوتی در مورد نوسانات شدید ارز وجود داشته و رئیس کل بانک مرکزی در این گفته خود قصد کاهش نوسان و توقعاتی را داشت که در آینده ممکن بود با تداوم کاهش قیمت ها نتوان به آنها پاسخ داد.

* پرویزیان خطاب به حاتمی: از راه اندازی بورس ارز صرف نظر کنید

پرویزیان خطاب به حاتمی از وی درخواست کرد بحث راه اندازی بورس را با توجه به همه شرایط و مسائلی که مطرح شد در همین جا قلم بگیرد و ادامه داد: باید در حال حاضر از همین مرکز مبادلات ارزی حمایت کنیم و اصلاحاتی که یکی از آنها پررنگ کردن نقش بانک ها است را در این مسیر ادامه دهیم.

این کارشناس اقتصادی درباره نرخ ارز منطقی گفت: در مورد نرخ معقول ارز نیز نظرات متفاوت و متنوعی وجود دارد که در نهایت بنده معتقدم باید استراتژی خاصی را در این زمینه از سوی سیاست گذاران داشته باشیم تا در نتیجه آن بتوانیم ذخائر مختلف کشور را مدیریت و ارزش افزوده کالاهای خود را بالا ببریم.

عضو شورای پول و اعتباردر پایان گفت: اگر آرامش را در بازار ایجاد کنیم و اجازه دهیم فضای بهتری برای تصمیم گیری ها ایجاد شود و همچنین به سیاست گذاران و دولت جدید اجازه بدهیم تا سیاست هایشان در فضای اقتصادی خود را نشان دهد، به هدفی که در نظر داریم یعنی کنترل تورم، کاهش نقدینگی، کاهش نوسانات ارزی و سایر مسائل دست پیدا خواهیم کرد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات