یک کارشناس مسایل اقتصادی لغو بخشی از تحریم ها مبنی بر آزاد سازی بخشی از سپرده های ارزی بلوکه شده و بازگشایی سوئیفت را از مهمترین عوامل کاهش قیمت دلار در روزهای اخیر عنوان کرد.

به گزارش افکارنیوز ، محمد حسین ادیب در مورد ارزیابی خود نسبت به دیدگاه رییس کل بانک مرکزی در مورد کف نرخ ارز اظهار کرد: با لغو بخش مهمی از تحریم ها عکس العمل بازار مبنی برکاهش قیمت دلار واقعی بود که در این شرایط گزیده بود که رییس کل بانک مرکزی سکوت می کردند.

ادیب تصریح کرد: اتفاقات اخیر نشان می دهد که اغلب پیش بینی های ریس کل بانک مرکزی در مورد نرخ ارز صحیح نیست این در حالی است که ایشان با تجربه بانک های تجاری با نگاه مدیر عامل یک بانک خصوصی به اقتصاد کلان ایران می نگرند در حالی که ریاست بانک مرکزی نیازمند ادبیات بانک های مرکزی است به عبارتی ایشان در درون گفتمان بانک مرکزی تنفس نمی کنند.

چرایی سقوط قیمت دلار

این کارشناس همچنین در مورد دلایل سقوط نرخ ارز در روزهای اخیر بیان کرد: آزاد سازی ۵۰ درصد سپرده های ارزی بلوکه شده قابل استفاده ایران در خارج و بازگشائی مجددا سوئیفت برای ۲۷ درصد واردات کشور به منزله لغو عملی بخشی از تحریم است که این اقدام آمریکا بر نرخ ارز موثر بود.

وی توضیح داد: در حالی که ایران ۶۰ میلیارد دلار سپرده ارزی بلوکه شده در خارج دارد معاون ارزی بانک مرکزی اعلام کردند که واردات مواد غذائی و دارو از محل منابع بلوکه شده آزاد شده است، این در حالی است که هر کشور باید به ازای یک سال واردات در خارج سپرده ارزی داشته باشد که همه کشورها این نکته را رعایت می کنند از این رو طبق عرف جهانی معادل ۴۰ میلیارد دلار از سپرده ارزی در خارج در تضمین واردات است پس در عمل ۲۰ میلیارد دلار از سپرده های ارزی ایران در خارج بلوکه شده است که آمریکا بیش از ۵۰ درصد از سپرده بلوکه شده را آزاد کرده است و این یک عقب نشینی قابل تامل است.

ادیب همچنین با اشاره به دیگر عامل کاهش نرخ دلار خاطرنشان کرد: قطع سوئیفت دومین اقدام تحریمی علیه ایران بود که معاون بانک مرکزی اعلام کردند سوئیفت برای بانک ایران و خاورمیانه برای واردات غذا و دارو مجددا وصل شده است به عبارت دیگر آمریکا ارتباط سوئیفت را برای ۲۷ درصد واردات ایران مجددا وصل کرد که در کنار آزاد سازی ۵۰ درصد سپرده بلوکه شده قابل استفاده تامل برانگیز ارزیابی می شود.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات