حمید صافدل:

رییس سازمان توسعه تجارت ایران گفت: با توجه به هدفگذاری های انجام شده در راستای کاهش ممنوعیت های صادراتی احتمال تغییر در اولویت بندی کالاها وجود دارد.

حمید صافدل در پاسخ به این سوال که آیا با توجه به برنامه ریزی های انجام شده در راستای کاهش ممنوعیت ها و محدودیت های صادراتی احتمال تغییر در اولویت بندی کالاها وجود دارد اظهار کرد: در حال حاضر تغییر جدیدی شامل اولویت بندی ها نشده است ولی این امکان با نگاه به حمایت از تولید داخل و تامین ماده اولیه واحدهای تولیدی وجود دارد.

وی ادامه داد: اگر نیاز باشد با تایید بخش های حامی صنعت مثل حوزه معاونت اقتصادی صنعتی وزارت صنعت، معدن و تجارت در زمان مناسب تغییرات لازم در اولویت بندی کالاها به وجود می آوریم.

ترخیص کالاهای اولویت ۱۰ به کاهش اتلاف سرمایه کمک می کند

صافدل در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این که آیا اجازه ترخیص کالاهای اولویت ۱۰ که واردات آن ها ممنوع بوده است باعث تشویق واردکنندگان متخلف نمی شود بیان کرد: اساسا به این کالاهایی که در گمرکها متوقف شده بود هیچ گونه ارزی تعلق نمی گیرد. در واقع خریداران این کالاها از قبل ارز خود را از طریق خود متقاضی تامین کرده اند.

به گفته رییس سازمان توسعه تجارت، به عبارتی ما در حال حاضر یک سرمایه ارزی خوابیده در گمرک داریم که باید در مورد آن تعیین تکلیف می شد.

وی تصریح کرد: از سوی دیگر اساسا این کالاها با نرخ تعرفه ای دو برابر ترخیص می شوند تا به نوعی از این حالت بلاتکلیفی و رکود کالا در گمرکهای داخلی جلوگیری کند.

صافدل در پایان با تاکید بر این که ترخیص این کالاها باعث ورود کالاهای اضافه تری به بازار می شود، گفت: از این رو با اهداف فوق اقدام به ترخیص کالاهای اولویت ۱۰ در گمرکها کشور کردیم.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات