تغییرات دولت تدبیر و امید به نظام بانکی رسید و این تغییرات از بزرگ ترین بانک دولتی آغاز شد.

به گزارش افکارنیوز ، با پیشنهاد وزیر امور اقتصادی و دارایی و تایید مجمع عمومی بانک ملی، عبدالناصر همتی مدیرعامل این بانک شد.

مجمع بانک ملی ایران به ریاست وزیر امور اقتصادی و دارایی به مدیرعاملی عبدالناصر همتی بر این بانک رای داد و قرار است علی طیب نیا تا پایان هفته این حکم را ابلاغ کند.

بانک ملی
همتی مدیرعاملی بانک سینا، ریاست کلی بیمه مرکزی و عضویت شورای مرکزی حزب کارگزاران را در پرونده کاری خود دارد.

عبدالناصر همتی متولد ۱۳۳۶، اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران است.

وی دوره کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترای خود را در حوزه اقتصاد گذرانده است.

برجسته ترین سابقه مدیریتی او رییس کلی بیمه مرکزی بوده و حدود هفت سال مدیریت بانک سینا را بر عهده داشت.

فرشاد حیدری در پی وقوع فساد بزرگ بانکی و فرار محمودرضا خاوری از کشور، مدیرعامل بانک ملی ایران شد و تاکنون به کار خود در این بانک ادامه داده است.

در همین حال خبر می رسد تغییر مدیران عامل چند بانک دیگر در دستور کار دولت تدبیر و امید با محوریت وزارت امور اقتصادی و دارایی قرار گرفته است.

نکته قابل توجه اینکه مدیران عامل بانک های خصوصی در حال نقل مکان به بانک های دولتی هستند. اخبار رسیده به «جهان صنعت» حکایت از آن دارد که مدیران عامل دست کم چهار بانک در آینده نزدیک برکنار خواهند شد.

اما تغییر مدیران عامل بانک های تجارت، ملت و صادرات در حد شایعه باقی ماند و فلاح، دیوان دری و پیشرو همچنان بر مسند ریاست می مانند.

در این بین بانک های ملی، سپه و صنعت و معدن کاملا دولتی اند و اختیار عزل و نصب مدیران بانک های دولتی نیز در اختیار وزیر اقتصاد است.

گفته می شود مدیران عامل بانک سپه، صنعت و معدن، سینا و مسکن در آینده نزدیک برکنار می شوند.

بانک مسکن

در سال ۸۹ شمس الدین حسینی، وزیر اقتصاد دولت احمدی نژاد قدرت الهب شریفی نایب رییس هیات مدیره بانک صادرات ایران را به سمت مدیرعامل و رییس هیات مدیره بانک دولتی مسکن منصوب کرده بود که در این دولت جای خود را به محمد هاشم بت شکن می دهد.

بت شکن دارای دکترای مدیریت مالی از دانشگاه تهران است. از سوابق کاری وی می توان به مدیرعاملی شرکت سرمایه گذاری بهمن، رییس هیات مدیره شرکت بورس اوراق بهادار، معاون اقتصادی و برنامه ریزی بانک اقتصاد نوین، معاون بانکداری شرکتی بانک اقتصاد نوین و رییس هیات مدیره بانک همکاری اسلامی عراق علاوه بر مدیرعاملی بانک اقتصاد نوین اشاره کرد.

گفته می شود حسن معتمدی، قائم مقام فعلی مدیرعامل بانک اقتصاد نوین از گزینه های اصلی جانشینی وی در این بانک است.

بانک صنعت و معدن

برهمین اساس علی اشرف افخمی رییس فعلی هیات مدیره بانک کارآفرین به بانک صنعت و معدن می رود و دانیالی از سمت خود برکنار می شود.

افخمی دارای مدرک کارشناسی ارشد مدیریت است و از آذر ماه سال ۸۴ عضو هیات مدیره بانک کارآفرین بوده است.

از سوابق کاری وی می توان به رییس هیات مدیره گروه توسعه اقتصادی تدبیر، نایب رییس هیات مدیره شرکت سرمایه گذاری البرز، عضو هیات مدیره سرمایه گذاری شاهد، عضو هیات مدیره پتروشیمی باختر، رییس هیات مدیره پتروشیمی قائد بصیر و عضو هیات مدیره بانک کارآفرین اشاره کرد.

بانک سینا
صندلی که تا دیروز متعلق به همتی بود از آن پرویزیان می شود. بر اساس شنیده ها کورش پرویزیان به بانک سینا می رود.

پرویزیان عضو شورای پول و اعتبار و رییس موسسه آموزش عالی بانکداری است و پیش از این رییس هیات مدیره و مدیر عامل بانک توسعه صادرات ایران بود.

وی دارای دکترای مدیریت از دانشگاه تهران است و همچنین سوابق و فعالیت های پژوهشی و تحقیقاتی متعددی در حوزه مدیریت و بودجه را نیز داراست.

از دیگر سوابق اجرایی مدیر عامل جدید بانک توسعه صادرات می توان به معاون برنامه ریزی استانداری سمنان، مدیر کل برنامه و تشکیلات وزارت راه و ترابری، معاون برنامه ریزی سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور و قائم مقام مدیر عامل سایپا یدک اشاره کرد.

بانک سپه
مدیر بانکی دیگری که برکنار می شود رامین پاشایی فام مدیر عامل بانک سپه است. شنیده ها حاکی از آن است که مدیر عاملی بانک سپه به سید کامل تقوی نژاد می رسد.

تقوی نژاد پیش از این هم عضو هیات مدیره بانک سپه بوده است. از دیگر سوابق کاری وی می توان به معاون وزیر تعاون و رییس سازمان مدیریت برنامه ریزی استان گیلان اشاره کرد.

با این اوصاف در روزهای آینده باید منتظر تغییرات گسترده مدیران بانکی باشیم.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات