مدیرکل برنامه ریزی مسکن وزارت راه و شهرسازی، ترویج قراردادهای مدت دار اجاره مسکن را نیازمند مشوق های اقتصادی دانست.

به گزارش افکارنیوز ، علی چگینی در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما، با اشاره به سهم زیاد اجاره نشینی در تامین مسکن، این موضوع را مورد توجه دولت ها دانست و گفت: طرح های مختلفی در حوزه اجاره از جمله قرارداد مدت دار اجاره مسکن بررسی سده که دارای منافع دو طرفه برای مالک و مستاجر است.

وی ضمن اشاره به اینکه فراهم شدن بستر اقتصاد کلان به شکل قابل پیش بینی بودن شرایط اقتصادی و مهار نرخ تورم، شرط اصلی موفقیت این طرح است، تصریح کرد: در حوزه مالی هم تدوین مقررات مناسب مالیاتی از جمله دادن مشوق برای قراردادهای اجاره طولانی تر می تواند موثر واقع شود.

مدیر کل برنامه ریزی مسکن وزارت راه و شهرسازی اطمینان از آینده را موجب کمک به وضعیت کنونی برشمرد و گفت: شرایط فعلی به این سمت می رود.

وی به تاثیر پذیری بخش مسکن از دیگر بخش های اقتصادی اشاره کرد و افزود: قصد نداریم در قیمت گذاری ها دخالت کنیم بلکه می خواهیم از ابزارهای اقتصادی درست استفاده و فرآیند را اصلاح کنیم.

چگینی آمار اجاره نشینی در کشور را ۲۵ تا ۲۶ درصد اعلام کرد و گفت: تشویق های مالیاتی می تواند نصف یا یک چهارم کردن مالیات اجاره برای قراردادهای دو ساله یا یک هشتم شدن آن برای قراردادهای سه ساله باشد. مشوق های دیگر هم می تواند تخفیف در تسهیلات یا عرضه خدمات زیربنایی در مسکن باشد.

مدیر کل برنامه ریزی مسکن وزارت راه و شهرسازی در بخش دیگری از سخنان خود حوزه تولید مسکن را موجب ایجاد اشتغال و به گردش درآمدن چرخه مسکن دانست و گفت: البته در شهرها محدودیت هایی مانند ترافیک و مشکلات تردد را هم باید در نظر گرفت، از جمله در تهران از سال ۹۰ تا مرداد امسال حدود ۱۰۰ هزار پروانه برای واحد های مسکونی صادر شده است که از یک منظر بار زیادی به شهر تهران وارد و خود ایجاد مشکل می کند.

وی افزود: فعالیت هایی در حال انجام است که برای هر واحد مسکونی شناسه الکترونیکی در نظر گرفته شود.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات