دو سال بعد از افشای اختلاس سه هزار میلیاردی

دو روز پیش عبدالناصرهمتی که با حکم وزیر اقتصاد مدیر عامل بانک ملی شد، دوباره نام و سرنوشت مدیرعامل فراری بانک ملی در ذهن ها یادآوری شد، جالب آنکه برحسب تصادف انتشار خبر انتصاب مدیرعامل جدید بانک ملی، با دومین سالگرد فرار محمود رضا خاوری از ایران تقارن داشت.

به گزارش افکارنیوز ، ششم مهرماه سال ۹۰ چند روزی پس از افشای فساد سه هزار میلیاردی، محمود جهرمی مدیرعامل سابق بانک صادرات در بیانیه ای با اعتراض به برکناری خود مدعی شد که خاوری به کانادا فرار کرده است و مسئولان به دنبال آدرس غلط دادن به مردم هستند. یک روز قبل از آنکه این بیانیه منتشر شود خاوری از مدیرعاملی بانک ملی استعفا و به دلیل قصورات از مقام معظم رهبری و ملت عذرخواهی کرده بود. او در واقع با سو استفاده از حسن نیت ملت با یک ترفند به صورت حساب شده از کشور خارج شد و دیگر ردی از او پیدا نشد.

وی در بخشی از نامه ی استعفای خود به وزیر اقتصاد آورده است: «این جانب از طرف خود و کارکنان شریف و زحمتکش بانک ملی ایران با ابراز تأسف از عملکرد «اداره کل امور شعب مناطق آزاد» از محضر مقام معظم رهبری و ملت شریف ایران عذرخواهی کرده و ضمن تأکید بر بقاء مسئولیت بانک صادرات ایران، به احترام افکار عمومی استعفاء خود را تقدیم حضور جنابعالی می کنم. » بعد از آنکه ادعای فرار او از کشور مطرح شد سخنگوی بانک ملی گفت که خاوری در خارج از کشور در حال انجام یک ماموریت اداری است و طبق برنامه ایشان پنج شنبه هفته جاری به تهران باز خواهند گشت.

پنج شنبه ای که هیچ وقت نیامد

پنج شنبه هفته جاری هیچ وقت نیامد. به جای آن شبکه های خارجی تصاویری از خانه ۳ میلیاردی خاوری در تورنتو را پخش کردند. چند روز پس از این ماجرا روزنامه گلوب اند میل نوشت، خاوری که تابعیت دوگانه ایرانی – کانادایی دارد بخشی از خانه ۳ میلیون دلاری اش در تورنتو به ارزش ۲ میلیون دلار را برای دخترش، پرندیس خاوری، سند زد. وی تاکید کرده است که این اقدام به عنوان هدیه ای از طرف والدین برای دخترشان بوده است. این در حالی است که این خانواده خانه دیگری در بلوار هالیوود نیویورک به ارزش ۶۶۰ هزار دلار دارند که به نام همسر محمدرضا خاوری است.


خانه منتسب به خاوری در تورنتو که گفته می شود به اسم دخترش سند خورده استتقریبا یکسال بعد خبری منتشر شد که نشان می داد خاوری از کانادا رفته است. رامین مهمانپرست سخنگوی وقت دستگاه دیپلماسی در آن مقطع گفت که همکاری بسیار نزدیکی میان وزارت خارجه و دادستانی و ناجا در رابطه با این پرونده وجود دارد. فعالیت های زیادی تاکنون صورت گرفته است. از طریق اینترپل حکم بازداشت خاوری گرفته شده است، با سفارت کانادا در تماس بوده ایم، افسر پلیس رابط کانادا را در اسلام آباد به تهران دعوت کردیم و موضوع پرونده را به طور کامل در میان گذاشتیم و وی مسئولیت پیگیری آن را بر عهده گرفت. از طرق مختلف این کار را دنبال می کنیم. منتظر پاسخ طرف کانادایی هستیم. از طریق سفارت نیز پیگیری هایی شد که ملاقاتی با خاوری صورت گیرد و زمینه های برگشت وی را فراهم کنیم. متاسفانه وی در ملاقات حاضر نشد.
مهمان پرست اضافه کرد: دولت کانادا موظف است که وی را به ایران بازگرداند. مباحثی مطرح شد در ارتباط ابا اینکه ممکن است وی کانادا را ترک کرده باشد، در همین رابطه کاردار کانادا احضار شد و از وی توضیح خواسته شد. مساله در دست پیگیری است. وزارت خارجه طبق روال معمول همه تلاش خود را خواهد کرد. با همکاری همه ارگان های مختلف، مقامات قضایی و انتظامی این موضوع را دنبال می کند اما این مساله به هر حال ابعاد مختلفی دارد که همه آن توسط ارگان های مختلف در حال پیگیری است.

دولت کانادا خاوری را نمی دهد

«دولت کانادا خاوری را تحویل نمی دهد» این جمله را غلامحسین محسنی اژه ای دادستان کل کشور و سخنگوی دستگاه قضایی در جریان یکی از نشست های خبری اش به زبان آورد. ایران با طرح شکایت از پلیس اینترپل درخواست کرد که خاوری را دستگیر و به مقامات ایرانی تحویل دهند اما محسنی اژه ای در آخرین نشست خبری خود گفت که با کمال تاسف نه آن کشور ایشان را تحویل می دهد و نه پلیس بین الملل مدعی مبارزه با فساد است، همکاری داشتند، ولی کیفرخواست برای ایشان صادر شده و در حال رسیدگی است.

۱۸ شهریورماه امسال غلامحسین محسنی اژه ای باز خبر دیگری از پیگیری وضعیت این متهم داد. او گفت که به پرونده خاوری به صورت غیابی رسیدگی می شود. دادستان کل کشور افزود:

این پرونده از مدت ها پیش در دادگاه است و قرار بود قاضی سراج رسیدگی آن را شروع کند، چرا که ما از بازگشت خاوری و همچنین مدعیان مبارزه با مفاسد در کانادا برای تحویل وی مایوس شده ایم، اکنون که قاضی سراج مسئولیت اش تغییر کرده باید بررسی های لازم صورت گیرد که آیا می توان قاضی سراج را با حکم ویژه برای پیگیری این پرونده مامور کرد یا نه و یا اینکه فرد دیگری را مسئول این پرونده قرار دهیم.

از آن زمان تاکنون خبری از این متهمی گریزان در دست نیست. کانادا که در کنار رژیم صهیونیستی تندترین مواضع را علیه ایران می گیرد و ادعاهای حقوق بشری دارد یکی از بزرگترین متهمان مفاسد اقتصادی را پناه داده است.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات