رئیس جمهور و وزرای کابینه پیش از ظهر امروز با حضور در حیاط هیئت دولت به سوالات مختلف خبرنگاران پاسخ دادند.

به گزارش افکارنیوز ، جلسه هئیت دولت صبح امروز به ریاست حجت الاسلام حسن روحانی برگزار شد و طبق معمول روزهای چهارشنبه، خبرنگاران حوزه دولت برای مصاحبه با وزرا و معاونین رئیس جمهور به پاستور دعوت شدند.

**شوخی پورمحمدی با خبرنگاران

اولین وزیری که از جلسه هیئت دولت خارج شد، مصطفی پورمحمدی وزیر دادگستری بود. وی وقتی با سوال خبرنگاران روبه رو شد دست تکان داد و فقط به این مطلب بسنده کرد، عکس بگیریدکه ثوابش بیشتر است.

**نجفی: جام شیردال به موزه ملی فرستاده شد

محمد علی نجفی معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی که همراه رئیس جمهور به نیویورک سفر کرده بود درحاشیه جلسه هیئت وزیران خبر از انتقال جام" شیردال" به موزه ملی داد.

**فروش بخشی از پارک پردیسان منتفی شد

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست هم پس از پایان جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران قرار گرفت و از لغو فروش بخشی از پارک پردیسان خبر داد و گفت: از این پس پارک پاردیسان در اختیار عموم مردم و متخصصان قرار می گیرد.

معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست پیش از ظهر امروز چهارشنبه در حاشیه جلسه هیئت دولت، با اعلام اینکه مصوبه سال ۸۹ دولت مبنی بر فروش بخشی از پارک پردیسان تهران لغو شد، گفت: پارک پردیسان از این به بعد به عنوان پارکی پژوهشی و تحقیقی در اختیار مردم و محققین خواهد بود.

وی گفت: مصوبه دیگر در خصوص اصلاح مقررات مربوط به از رده خارج کردن خودروهای فرسوده بود؛ براساس مصوبه و ضوابط مشخص شده خودروهای فرسوده از رده خارج خواهند شد.

معاون رئیس جمهور، سن فرسودگی خودروها را براساس مصوبه هیئت دولت ۲۰ سال عنوان کرد و افزود: امیدواریم همه دستگاه های اجرایی به وظیفه خود برای از رده خارج کردن خودروهای فرسوده کمک کنند.

ابتکار همچنین اجازه امضای کنوانسیون مربوط به جیوه را از دیگر مصوبه های امروز حوزه محیط زیست در جلسه هیئت دولت دانست و اظهار داشت: امیدواریم با استفاده از این طرح که مربوط به محیط زیست است به طرح های مورد نظر خود دست یابیم.

**توفیقی: فضای مجلس را رو به بهبود دیدم

سرپرست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری دیگر مسئولی بود که در حاشیه جلسه قوه مجریه به سوال خبرنگاران پاسخ داد.

در پاسخ به سوالی درباره دیدار اخیرش با تعدادی از نمایندگان مجلس، گفت: بنده روز گذشته از صبح با حضور در مجلس شورای اسلامی با تعدادی از نمایندگان دیدار داشتم و در جلسه خوبی که برگزار شد، به برخی از سوالات و ابهاماتی که مطرح بود، پاسخ دادم.

وی ادامه داد: در جلسه روز گذشته برای پاسخگویی به برخی سوالات، ابهامات و ارائه دقیق تری از سابقه مدیریتی و اجرایی خودم در مجلس شورای اسلامی حضور یافتم و جلسه خوبی بود و ارتباطات خوبی برقرار شد؛ به برخی از سوالاتی که مطرح بود پاسخ دادم، تبادل نظر انجام شد و در ارتباط با برنامه های وزارت علوم و مسائل جاری آن بحث و گفت وگو شد.

سرپرست وزارت علوم با بیان اینکه جو مجلس را نسبت به قبل رو به بهبودی دیدم، تاکید کرد: سعی می کنم که ارتباطات را حفظ کنم و از نظر دوستان نیز استفاده کنم.

توفیقی اضافه کرد: در این جلسه سوالاتی در مورد حفظ آرامش در دانشگاه ها مطرح شد و من به نمایندگان پاسخ دادم که اطمینان داشته باشند، فضای دانشگاه فضای آرامی خواهد بود، در عین حال که از نظر سیاسی و ایجاد نشاط سیاسی بازتر خواهد شد و سعی می کنیم که این اقدام را در چارچوب ضوابط و مقررات داشته باشیم، به نحوی که از طرفی فضا آرام باشد و از سوی دیگر در دانشگاه فضای باز گفت وگو و نقد را داشته باشیم و دستاوردهای علمی کشور را نیز بتوانیم حفظ کنیم.

وی تصریح کرد: نمایندگان فکر می کردند که این تغییر و تحولات وسیع بوده و من توضیحات لازم در ارتباط با جابجایی که انجام شده و میزان این جابجایی ها ارائه کردم.

سرپرست وزارت علوم درخصوص دانشگاه ایرانیان هم توضیح داد: مساله این دانشگاه در حال حاضر در شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح است و باید این شورا در ارتباط با آن به جمع بندی برسد.

توفیقی در ادامه در خصوص گله مندی تعدادی از دانشجویان در مورد عدم پیگیری شکایت آنها، گفت: عدم رضایتی تاکنون به ما منعکس نشده و عمدتا به شکایت کسانی که مراجعه کرده اند، رسیدگی شده و بعضی از این پرونده ها به نتیجه رسیده و تعدادی از دانشجویان و اساتیدی که شکایت کرده بودند، به دانشگاه بازگشته اند.

 وی پیرامون مجوزهایی که در ارتباط با برخی از دانشگاه های غیرانتفاعی در اواخر دولت دهم صادر شده است، گفت: حتما باید این اتفاق بیافتد، در بخش دولتی و غیردولتی مجوزهایی داده شده که این بخش ها را با توجه به خالی بودن بخشی از ظرفیت ها در چرخش اقتصادی با مشکلاتی مواجه هستند و در واقع ضروری است بازبینی در نظام آموزش عالی کشور، نحوه پذیرش دانشجو و رشته های دانشگاهی انجام شود.

سرپرست وزارت علوم تاکید کرد: از سوی دیگر با توجه به اهمیت بحث کیفیت ضرورت این بازنگری وجود دارد و بسیار مهم است که این دانشگاه ها و موسسات که مجوز گرفته اند خود را به سطح استانداردهای لازم از نظر کیفیت برسانند.

**برنامه های وزارت ورزش سالم سازی فضا و محیط ورزش است

صالحی امیری سرپرست وزارت ورزش و جوانان، نیز در خصوص برنامه های این وزارتخانه به خبرنگاران حوزه دولت، گفت: یکی از برنامه های ما سالم سازی فضا و محیط ورزش است.

وی ادامه داد: ما به این سمت حرکت می کنیم.

**پاسخ جنتی به نمایندگان مجلس/بازگشایی خانه سینما قانونی بود

علی جنتی وزیرفرهنگ و ارشاد اسلامی یکی دیگر از دولتمردانی بود که پس از خروج از جلسه دولت به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.

 جنتی در خصوص بازگشایی خانه سینما و اعتراضات مجلس در این باره، گفت: در جلسه کمیسیون فرهنگی شرکت کردیم و اعتراضاتی مبنی بر این که چرا خانه سینما باز شده است مطرح شد و برخی اعضای کمیسیون معتقد بودند که ممکن است، غیر قانونی باشد.

وی افزود: ما نمی خواهیم غیر از قانون عمل کنیم و طبق قانون عمل خواهیم کرد ولی معتقدیم این کاری که انجام شده تاکنون طبق قانون بوده است.

وزیر ارشاد در ادامه با اشاره به معرفی فیلم" گذشته" به اسکار، گفت: چند ماه قبل از تشکیل دولت جدید، این گروه ۱۲ نفره انتخاب شده بودند و افرادی که انتخاب شدند، عموما حرفه ای هستند و کارگردان هایی هستند که آشنا به مباحث فنی و محتوایی هستند.

جنتی اضافه کرد: از بین بیش از ۵۰ فیلم، ۱۲ فیلم گزینه شده اند که جزو بهترین فیلم ها بوده اند و از بین ۱۲ فیلم به ۲ فیلم رسیده اند که «گذشته» و «دربند» بود.

وی در ادامه پیرامون اعتبار مربوط به استان ها، در حوزه فرهنگ و هنر، تاکید کرد: بر اساس اعتباراتی که دولت به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می دهد، تصمیم گیری می کنیم و به همان میزان که اعتبار تخصیص می دهند به همان میزان در مورد استان ها در نظر گرفته می شود.

وزیرارشاد افزود: دولت اصلاحیه ای به مجلس تقدیم می کند که براساس آن اصلاحیه هر مقدار که در مجلس تصویب و تخصیص داده شود، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم به استان ها خواهد داد و با توجه به تنگناهای مالی که دولت دارد، باعث شده است، اصلاحیه تنظیم شود و در حال حاضر در مجلس مطرح است که امیدواریم تصویب شود.

**افزایش تعرفه تلفن ثابت و همراه لغو شد

محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات هم با اعلام دو خبر به جمع خبرنگاران پیوست.

خبر اول انتصاب نماینده دولت در هیئت مدیره شرکت مخابرات و خبر دوم لغو افزایش تعرفه ثابت و همراه بود.

  وی همچنین از لغو مصوبه دولت دهم برای افزایش تعرفه تلفن ثابت و همراه به دلیل شرایط بازار، لزوم عدم تحمیل هزینه های اضافی برای مشترکین و بررسی مجدد تعرفه ها توسط کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات خبر داد.

وزیر ارتباطات خاطرنشان کرد: طبق قانون، افزایش تعرفه مخابرات باید با بررسی در وزارت ارتباطات و فناوری و کمیسیون تنظیم مقررات رادیویی تصویب و ابلاغ شود لذا هرگونه افزایش تعرفه در ارتباط با مخابرات و اینترنت از سوی شورای رقابت و هر جای دیگر غیرقانونی است.** روحانی: آمریکایی ها ۵بار تماس گرفتند که با اوباما دیدار کنم اما نپذیرفتم

به گزارش خبرگزاری تسنیم، حجت الاسلام حسن روحانی برای دومین بار پس از پایان جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران حاضر شد، اما این بار رئیس قوه مجریه برخلاف بار اول به اکثر سوالات خبرنگاران پاسخ داد. روحانی ۴۴ دقیقه در حیات خلوط دولت با نمایندگان اصحاب رسانه گفت وگو کرد.

روحانی با بیان اینکه دولت از ابتدا یکی از برنامه هایی که برایش حائز اهمیت بود، بحث تعامل موثر با جهان بود، اظهار داشت: در ۴۵ روز گذشته دولت بحث تعامل سازنده با جهان را دنبال و قدم هایی را برداشت.

وی اولین قدم را حضور بیش از ۵۵ هیئت خارجی در مراسم تحلیف خود عنوان کرد و افزود: حدود ۱۱ هیئت در این مراسم در سطح سران حضور پیدا کرده اند و مذاکراتی را نیز با آنها انجام دادیم و در واقع اولین دیپلماسی فعال و عمومی ما با آنها بود که بسیار هم تاثیرگذار بود.

رئیس جمهور حضور در اجلاس همکاری های شانگهای در بیشکک را دومین قدم دولت تدبیر و امید برای تعامل سازنده با جهان عنوان و تصریح کرد: در این اجلاس مذاکره ای را با سران و وزرای خارجه بسیاری از کشورها انجام دادیم که ۲ ملاقات با رئیس جمهور چین و روسیه از مهمترین و با اهمیت ترین آن بود و مذاکراتی را در بخش های مختلف و مسائل بین المللی مورد بررسی قرار دادیم.

روحانی افزود: ارتباط با این دو رئیس جمهور (چین و روسیه) در آینده ادامه خواهد داشت.

وی حضور رئیس جمهور و هیئت همراه در مجمع عمومی سازمان ملل را سومین قدم دولت خود در راستای تعامل موثر و سازنده با جهان عنوان کرد و افزود: دیپلماسی رسمی و ملاقات هایی که در این زمینه وجود داشت، مجموعا ۱۸ ملاقات دوجانبه بود. دیدار با مقامات و یا روسای سازمان های بین المللی، سخنرانی ها و حضور در جلسات مسئولین رسانه ها و رهبران اسلامی در آمریکا و همچنین صاحب نظران از برنامه های ما در بخش دیپلماسی عمومی بود.

 رئیس قوه مجریه تصریح کرد: در جلسه ای که از طرف جامعه آسیایی و شورای روابط خارجی آمریکا تدارک دیده شده بود، حضور پیدا کردم که هم سخنرانی انجام شد و هم به سوالات حاضران در این جلسه پاسخ دادم.

روحانی گفت: در زمینه تبلیغات با چند شبکه تلویزیونی و یک روزنامه معروف گفت وگوهایی انجام گرفت و همچنین حضور در جمع ایرانیان که بسیار حائز اهمیت بود از برنامه های هیئت ایرانی در سفر به نیویورک بود.

وی با بیان اینکه عمدتا در این سفر ما می خواستیم شرایط جهانی را نسبت به ایران ارزیابی مجدد کنیم، افزود: جایگاه ایران و چهره ایران در دنیا یک جایگاه جدیدی است و با نظر جدیدی به این چهره جدید از دولت و ملت نگاه می کنند. انتخابات ۲۴ خرداددر افکار عمومی بسیار تاثیرگذار بود و لذا ما دیدیم که در این سفر همه مقامات اروپایی و کشورهای مهمی که در آن شرکت کرده بودند، درخواست ملاقات با بنده را داشتند. البته من با برخی از کشورهای اروپایی فرصت نکردم ملاقات کنم، اما با کشورهای مهم اروپایی از قبیل فرانسه، ایتالیا، اتریش، آلمان و اسپانیا دیدارهایی را داشتم.

می گفتند ملاقات با مقامات ایرانی جزو تحریم هاست/ این فضا را شکستیم

رئیس جمهور افزود: همه اینها نشان دهنده آن بود که آن چیزی که به نام تحریم مطرح می کردند و حتی می گفتند تماس با مقامات بلندپایه با ایران جزو تحریم هاست، آن فضا کاملا شکسته شد.

روحانی تاکید بر حقوق ایران و به خصوص حقوق هسته ای را از دیگر موارد مطرح شده از سوی خود در اجلاس سازمان ملل عنوان کرد و ادامه داد: ما در این سفر به دنبال نشان دادن مظلومیت ایران و غیر قانونی بودن تحریم ها در جلسات عمومی، خصوصی و سخنرانی ها بودیم که در همه این زمینه ها هیئت ایرانی موفق عمل کرد.

وی با بیان اینکه در دیدار من با مقامات کشورهای غربی حتی آنها نیز اذعان داشتند که این تحریم ها ناعادلانه است، افزود: فکر می کنم فضای بین المللی اکنون این است که تحریم باید کنار گذاشته شود. منتهی برای اینکه حقوق ملت ایران را به زبان روشن اذعان کنند و فضا مثبت شود و در قدم های بعدی بتوانیم بار ناحقی که بر دوش ملت ایران گذاشته شده برداریم، قدم هایی باید برداشته شود.

رئیس جمهور افزود: بر همین اساس قدم مهمی برداشته شد و آن اولین اجلاس وزرای خارجه ۱+۵ در نیویورک بود. در این اجلاس تقریبا همه ۶ کشور به حقوق هسته ای ایران به نحوی اذعان کردند. بنابراین یک قدم را پیش گذاشتیم و قدم بعدی این است که بخواهیم بر روی ریز مسائل بحث شود و اولین مرحله در این زمینه تحقق پیدا کند به توافق رسیده شد که در ژنو اجلاس دیگری برگزار شود.

روحانی تلاش ایران برای جلوگیری از جنگ جدید در منطقه را از دیپلماسی فعال هیئت ایرانی در اجلاس سازمان ملل عنوان کرد و گفت: مسئله جان، خون و زندگی مسلمانان در میان بود. امنیت و ثبات منطقه برای ما بسیار مهم است و در این زمینه کوشش های فراوانی شد و در تمام ملاقات های دوجانبه به مسئله امنیت منطقه و بحث سوریه پرداخته شد.

وی افزود: در مذاکرات با من همه اذعان داشتند که جنگ جدید به مصلحت منطقه نیست. همه آنهایی که من با آنها صحبت کردم، اعتقاد داشتند که در مسئله سوریه به آرای مردم تکیه کنند و می گفتند که حق نداریم نسبت به آینده سوریه تصمیم بگیریم و این را خود آمریکایی ها نیز به آن اذعان داشتند.

در روز آخر هیچ خبرنگاری راجع به هلوکاست نمی پرسید/ کار اسرائیل را سخت کردیم

به گزارش خبرگزاری تسنیم، رئیس جمهور خاطر نشان کرد: ما می خواستیم فضایی را که اسرائیلی ها در آمریکا بوجود می آورند و با دروغ پراکنی هایشان چه سال های گذشته و چه امسال که این کار را انجام دادند، تا حدی برای اسرائیل سخت کنیم و افکار عمومی آمریکا را متوجه کنیم که بسیاری از مطالب که مطرح می شود واقعیت ندارد.

روحانی افزود: در روزهای اولیه که رفتیم، بحث نابودی اسرائیل و موضوع هلوکاست به عنوان یک سوال بود، اما شما دیدید که در روز آخر که همه خبرنگاران حضور داشتند هیچ کس در این مورد سوالی از ما نکرد و بنابراین بسیاری از مسائل در این زمینه در ذهن مردم پاک و زدوده شد و این کار را برای اسرائیلی ها سخت کرد.

باید جای خالی یک لابی قوی در آمریکا را پر کنیم

وی با بیان اینکه اسرائیلی ها با تمام این تفاسیر نفوذ زیادی در آمریکا دارند، گفت: اسرائیل در آمریکا یک لابی قوی دارد و در کنگره نفوذ بالایی دارد و اتفاقا این ما هستیم که باید جای خالی یک لابی قوی ایرانی را در آینده پر کنیم و کاری کنیم در بخش های مختلف عده ای تلاش کنند برای اینکه افکار، مواضع و نظرات ملت و دولت ایران را به گوش آمریکا برسانند. فکر می کنم خود ایرانی هایی که در آنجا حضور دارند باید اولین قدم را بردارند و من حتی گفتم که همه ایرانی ها در آمریکا صداوسیمای ما هستند و واقعیت های کشور را منعکس می کنند.

رئیس جمهور مبارزه با تروریست و افراطی گری را از دیگر موارد مطرح شده خود در نیویورک عنوان کرد و گفت: فکر می کنم سخن اعتدال که در ایران مورد استقبال قرار گرفت احساس کردم که در سازمان ملل کشورها این اتفاق را مورد استقبال قرار دادند و به هر کس که می گفتیم افراط گری یک خطر است، آنها کاملا می پذیرفتند. در واقع همه می پذیرفتند که تروریسم و افراطی گری خطری برای امنیت جهانی است.

روحانی تاکید کرد: پیشنهادی که برای مبارزه با افراطی گری و خشونت داده شد مورد استقبال همه قرار گرفت، بنابراین من فکر می کنم که نگاه و نظر ایران در این زمینه مورد استقبال جهانیان قرار گرفت. دبیرکل سازمان ملل نیز بر این موضوع تاکید داشت و در واقع دنیا فهمید که افراطی گری اساسا برای ثبات جهانی و تروریسم برای امنیت جهانی، خطر بزرگی است و دنیا فهمیده که باید دست به دست هم بدهیم که با افراط و خشونت مبارزه کنیم.

وی در ادامه به موضوع کاهش تنش و جلوگیری از افزایش تنش بین ایران و آمریکا اشاره کرد و گفت: ما در جریان تبلیغات انتخاباتی نیز گفته بودیم که خواهان افزایش تنش با هیچ کشوری از جمله آمریکا نیستیم و معتقدیم که می توانیم این تنش ها را کاهش دهیم.

آمریکایی ها خواستار ملاقات چند دقیقه ای در راهروی سازمان ملل بودند

رئیس جمهور با اشاره به گفت وگوی تلفنی روسای جمهور ایران و امریکا گفت: مقامات آمریکایی اصرار داشتند که بین دو رییس جمهور ایران و آمریکا ملاقاتی صورت بگیرد. از چند روز قبل از سفر به نیویورک پیام هایی را در این زمینه ارسال کردند. اولین پیام روز جمعه قبل از سفر ارسال شد و پیام های بعدی تا قبل از آغاز سفر ارسال شد. در مجموع قبل از سفر ۵ پیام در این زمینه از سوی آمریکایی ها ارسال شدند و ما پاسخی به این پیام ها ندادیم و به دوستانم در وزارت خارجه گفتم که وقتی وارد نیویورک شدیم، در این زمینه تصمیم می گیریم. در آنجا نیز این پیام ها و صحبت ها وجود داشت، ولی فرصت توافق روی جزئیات تمام ابعاد و زوایای این موضوع نبود.

روحانی افزود: صحبت این بود که مثلا ملاقات چند دقیقه ای بین ما در یکی از راهروهای مجمع عمومی سازمان ملل و یا در حاشیه یکی از جلسات انجام شود، البته من موافق این نبودم و این موضوع نیز عملی نشد.

بحث تحقیر آمریکایی ها نبود؛ مقدمات لازم برای ملاقات فراهم نشد

وی ادامه داد: بحث ها در این زمینه ادامه داشت و بعد از روز سه شنبه جوی در رسانه ها بخصوص رسانه های آمریکایی ایجاد شد مبنی بر این که ایران در این سفر آمریکا را تحقیر کرده است و یا این که روحانی دست رد به اوباما زده است و کاخ سفید تحقیر شد. من از این حرکت و روند رسانه ها که شاید بخشی از آن طبیعی بود و بخشی از آن را مخالفین و صهیونیست ها دامن می زدند، خوشحال نبودم چرا که اساسا بحث تحقیر نیست و من در مصاحبه ای که انجام دادم، به این موضوع اشاره کردم. درخواست ملاقاتی بود، ما با ملاقات مشکلی نداشتیم، ولی مقدمات و شرایط لازم در این زمینه فراهم نشد.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: بعد از ۳۵ سال قرار بود که دو رئیس جمهور برای اولین بار مذاکره کنند، ولی همان طور که گفتم مقدمات و شرایط لازم در این زمینه فراهم نبود و عده ای نیز درصدد بودند که از این فضای گل آلود ماهی بگیرند و معتقد بودیم که اگر این موضوع ترمیم شود بلامانع است. وقتی وزرای خارجه دو کشور ملاقات کردند، مقداری این فضا کاهش پیدا کرد و مسئله را تخفیف داد. دو طرف در تماس بودند و بحثی بود مبنی بر اینکه روز جمعه آقای اوباما با ما تماس بگیرد و گفت وگوی کوتاهی انجام شود و ما در لحظه بازگشت به تهران و خروج از هتل با این موضوع روبرو شدیم و آنها به موبایل سفیر ما زنگ زدند.

 روحانی گفت: در جریان این تماس چند دقیقه ای تلفنی صحبت کردیم و تاکید بر این شد که در مورد ایران و آمریکا مسائل بسیار فراوانی وجود دارد. من به اوباما در این تماس تلفنی گفتم که در طول ۳۵ سال گذشته مسائل زیادی به وجود آمده است و در موارد مختلفی مردم ما با عملکردی که آمریکا از خود نشان داده مخالف بوده اند و مسائلی که بین دو کشور وجود دارد کوتاه مدت حل نمی شود. آنها نیز تاکید داشتند که یک شبه این مسائل حل نمی شود.

وی تصریح کرد: در این تماس تلفنی عمده مسائل، مسئله هسته ای بود. من در این گفت وگوی تلفنی تاکید کردم که این موضوع باید در زمان کوتاهی حل و فصل شود و اوباما نیز گفت که این موضوع را قبول دارم. اوباما در این تماس تلفنی به ما گفت که شما در سخنرانی تان تاکید کردید که به دنبال سلاح هسته ای نیستید و رهبر ایران نیز بر حرام بودن ساخت و استفاده از سلاح های هسته ای تاکید داشته اند و با توجه به این موضوعات، راه برای به نتیجه رسیدن مذاکرات باز است.

اوباما می گفت ما در آمریکا مشکلات فراوانی داریم

رئیس جمهور تاکید کرد: مردم باید بدانند که مسائل سیاسی خارجی پیش رو راه همواری نیست و ما راه دشواری پیش رو داریم و نمی شود مشکلات هشت ساله و یا ۱۰ ساله را در ۱۰ روز حل و فصل کرد. فراز و نشیب زیادی در دنیای سیاست وجود دارد. اوباما در تماس تلفنی که داشت، گفت که ما مشکلات فراوانی در داخل آمریکا داریم و شما نیز همین طور و باید فکری کنیم که از مشکلات عبور کنیم.

روحانی در بخش دیگری از سخنانش با بیان این که مقامات آمریکایی هر روز با یک لحن صحبت می کنند، تصریح کرد: فکر می کردند که با تحریم ملت ایران سر فرود می آورد و بالاتر از آن با فشار تحریم مردم از نظام جدا می شوند، ولی با انتخابات شکوهمندی که در ۲۴ خرداد برگزار شد، آنها مایوس شدند و دیدند که علی رغم همه فشارها، مردم از نظام جدا نمی شوند و نشاط سیاسی مردم از بین نمی رود و تحریم راه حل درستی نیست و به نظر من این بسیار مهم است.

وی به ملاقات خود با کاترین اشتون و همچنین رئیس اتحادیه اروپا اشاره کرد و گفت: من به خانم اشتون نیز در ملاقاتی که داشتم، گفتم که تحریم راه حل درستی نیست و آنها نیز علی الظاهر با سکوت در برابر این حرف علی القاعده آن را قبول داشتند. من در جریان این ملاقات به ایشان گفتم بحث شما چیست؟ بحث اعتماد است؟ این موضوع راه حل دارد. ما اعتماد می خواهیم که شما حق هسته ای ایران را به رسمیت بشناسید و به آن اعتراف کنید و شما نیز اعتماد می خواهید که ما بمب اتم نسازیم، ما بارها گفته ایم که دنبال بمب اتم نیستیم و این موضوع با معیارهای ما سازگار نیست.

رئیس جمهور افزود: من در آن جلسه تاکید کردم که تنها و تنها راه حل این مسئله، میز مذاکرات است و بس و رئیس اتحادیه اروپا نیز در آن جلسه گفت حرف شما را قبول دارم و راه حل مذاکره است.

مسائل با یک تلفن و دو جلسه حل نمی شود/ لحن اوباما کاملا عوض شده بود

روحانی با بیان این که معتقدم تلاش شد اولین قدم برای بازگشت از راه اشتباهی که دیگران رفته اند برداشته شود، گفت: البته تاکید می کنم که همه مسائل با یک تلفن و دو جلسه حل نمی شود.

وی خطاب به ملت ایران گفت: به ملت ایران عرض می کنم که استواری و استقامت آنها، نشاط، هوشیاری و بیداری آنها و خلق حماسه سیاسی توسط ایران و اعتماد بین دولت و ملت و یا به معنای دیگر بین نظام و ملت کار خود را کرده و فضا را عوض کرده و دنیا آمادگی جدیدی دارد و ما تلاش می کنیم که در این فضا بتوانیم به اهداف خود برسیم. ممکن است یک هفته یا دو هفته، یک یا دو ماه طول بکشد و به نتیجه نرسد، اما من علامت های لازم را برای حرکت به سمت نتیجه می بینیم. پس لحن اروپایی ها با مذاکراتی که با من داشتند کاملا با گذشته عوض شده است.

رئیس جمهور تاکید کرد: مسیر برای رسیدن به نتیجه روشن است.

روحانی گفت: لحن آقای دبیر کل با گذشته کاملا عوض شده است. لحن رئیس جمهور آمریکا کاملا با گذشته متفاوت شده است. از همان نامه اولیه ای که آقای اوباما بعد از انتخابات برای من نوشت و تبریک گفت لحنش تغییر کرده بود. حتی در تماس تلفنی نیز این تغییر لحن کاملا مشهود بود.

این اولین قدم بود، در مردم انتظار قدم آخر را ایجاد نکنیم

وی افزود: باید یادمان باشد که این اولین قدم بود. در میان مردم انتظار قدم آخر را ایجاد نکنیم و رسانه ها حواسشان باشند که فکر نکنند با یک سفر و یک ملاقات ۳۵ سال مشکلات و یا ۱۰ سال مشکلات هسته ای حل شده است و فکر کنند که همه مسائل تمام شده است. در حد زمان خودش به اعتقاد من راه جمهوری اسلامی موفق بوده و البته آن چیزی که موفق تر بوده کار ملت ایران بوده، اراده ملت ایران بوده، تدبیر مقام معظم رهبری بوده و بنده هم به عنوان یک خدمتگزار نظام پیام مردم را منتقل کردم و کار دیگری نکردم و امیدوار هستیم که بتوانیم این راه و مسیر را ادامه دهیم. مردم ما در آینده ای نه چندان دور شاهد پیروزی های بیشتری از حرکت های خودشان باشند و ما هم بتوانیم در این راستا خدمت لازم را به مردم انجام دهیم.

رئیس جمهور در ادامه حضور خود در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه نتانیاهو در دیدار خود با اوباما اظهاراتی ضد ایرانی را بر زبان آورده و واکنش شما نسبت به این اظهارات چیست، گفت: به هر حال اینکه یک رژیم تجاوزگر در منطقه نسبت به جمهوری اسلامی ایران با لحن درست صحبت نکند، اصلا نباید ناراحت شویم و انتظاری غیر از این از اسرائیل نداریم.

اسرائیل از همان روز اول با لحن تند علیه من حرف می زد

روحانی افزود: وقتی اسرائیلی ها می بینند که شمشیر آنها کند شده است و منطق در جهان حاکم شده و ندای صلح ملت ایران - که البته ملت ایران همیشه صلح جو بوده - به گوش جهانیان می رسد، حتما ناراحت و عصبانی می شوند. آنها از روز اول انتخابات لحن تندی نسبت به مردم ایران و بنده که خادم و نماینده ملت ایران هستم، اتخاذ کردند و این طبیعی است و غیر از این نباید از اسرائیل انتظار داشته باشیم و من فکر می کنم اینگونه جملات نشان می دهد که راه ما راه درست و دقیقی است و با استقامت بیشتری باید این راه را ادامه دهیم.

 رئیس جمهور در پاسخ به سوال دیگری در خصوص توقف اعمال تحریم های جدید در مجلس سنای آمریکا نیز اظهارداشت: شما می دانید که در آمریکا دو نظر وجود دارد. نظر کنگره این است که تحریم ها تشدید شود که این راه، راه خطایی است. ظاهر امر این است که دولت آمریکا با این کار مخالف است و دلیل این مخالفت این است که دولت آمریکا در ۱+۵ حضور فعالی دارد. من فکر می کنم مذاکرات ژنو اگر با موفقیت توام باشد، حتما جلوی بسیاری از کارهای تندروانه افراد تندرو و خشونت طلب را خواهد گرفت.

دنبال بازی برد - بردی هستیم که هم آنها برنده باشند و هم ما

وی افزود: همه تلاش بر این است و از اول هم بر آن تاکید کردیم که دنبال بازی برد - بردی نیستیم که ایران ببرد و دیگران ببازند. دنبال بازی برد - بردی هستیم که هم ما ببریم و هم آنها. وقتی تحریم برداشته شود و اعتماد دو طرف بوجود بیاید، برد هر دو خواهد بود و من امیدوارم که اجلاس آینده ژنو موفقیت آمیز باشد و سنا و کنگره دچار خطای گذشته نشوند.

روحانی در خصوص جلسه شب گذشته دولت و نمایندگان مجلس نیز اظهار داشت: دستاورد خوبی داشتیم. البته دیشب اولین نشست مشترک ما بود و این کارها ادامه خواهد یافت. قبلا هم گفته ام که مسائل کشور با وحدت و اتحاد بین قوا بوجود می آید. حتما دولت به تنهایی قادر نیست همه مشکلات را برطرف کند. دولت نیازمند به حمایت مجلس و مقام معظم رهبری و مردم است و مجلس نقش بسیار تاثیرگذاری دارد.

از جلسه شب گذشته دولت و مجلس بسیار راضی هستم

رئیس جمهور تصریح کرد: انشاءالله در موعد مقرر نیز ۳ وزیر باقیمانده به مجلس معرفی خواهند شد و انشاءالله آنها هم رای خواهند داد. من از جلسه شب گذشته بسیار راضی هستم و تعامل بسیار خوبی برای هماهنگی و همکاری بیشتر بین مجلس و دولت تدبیر و امید بوجود آمد.

منتقدین در چارچوب قواعد بازی انتقاد کنند

وی درباره مسائل پیش آمده در فرودگاه مهرآباد در حین ورود رئیس جمهور به کشور، گفت: انتقاد در کشور ما آزاد است و یکی از افتخارات نظام ما این است که انتقادپذیر است و هر کس با هر لحنی. البته ما دلمان می خواهد که لحن کاملا مودبانه، اخلاقی باشد. انتقاد خود را مطرح کنند. حتما انتقاد باید در چارچوب قواعد بازی باشد و هیچ اشکالی ندارد. به هر حال دولت از این به بعد قدم های بلندتری خواهد برداشت و این قدم کوچک دولت بود و بعضی ها ممکن است مخالف باشند و اعتراض کنند و این حق آنهاست.

بدون تردید با گروه های خودسر مقابله می کنیم/ در دست تکان دادن عدالت را رعایت کردم

روحانی در جواب سوال دیگری در مورد اتفاقات و حاشیه های فرودگاه مهرآباد در مراسم استقبال از وی در بازگشت از نیویورک گفت: در این که با گروه های خودسر مقابله می کنیم، هیچ تردیدی نیست، اما دولت دلش نمی خواهد در این زمینه شبهه ای داشته باشد.

روحانی افزود: خواهش ما این است که بداخلاقی ها کنار گذاشته شود تا نیاز نباشد دولت، دستگاه قضایی و یا دستگاه اطلاعاتی برخورد بکند، چون وقتی دولت خودش از نقد و منتقدان استقبال می کند، نیازی به این رفتارها نیست و من همانطور که برای دوستداران خود دست تکان دادم و لبخند زدم برای منتقدان هم دست تکان دادم و لبخند زدم پس من در لبخند و دست تکان دادن عدالت را رعایت کردم، چون آنها هم هموطن عزیز ما هستند. پس اگر در شیوه اشتباهی کرده اند باید آنها را نصحیت کنیم.

وی خاطر نشان کرد: دولت قصد ندارد در سال اول کارش شکایتی مطرح کند، اما حتما تصمیم دارد با کمک دیگران تندروی در کشور را به انزوا کشاند.

گروه های خودسر پنبه ها را از گوش شان بیرون بیاورند و صدای مردم را بشنوند

روحانی با اشاره به این که پیامبر ما معتقد بود اولین قدم در برابر آدم بداخلاق اخم نکردن و تر شرویی است و در گام بعد باید او را نصحیت کرد، گفت: اگر ملت ما در اولین قدم نسبت به تندروها رو ترش کند، بسیار تاثیرگذار خواهد بود و قدم بعدی نصحیت کردن و صحبت کردن است و اگر نیاز بود دستگاه های امنیت و قضایی وارد عمل شوند، اما من فکر می کنم فریاد انتخابات به خوبی گفته است مردم ما چه می خواهند. پس از همه گروه های که هنوز شیوه های گذشته را کنار نگذاشته اند می خواهم پنبه را از گوششان در بیاورند و صدای مردم را بشنوند.

دستور روحانی به دو دستگاه مهم برای نظرسنجی از مردم درباره مکالمه با اوباما

روحانی از دستور خود به دو دستگاه مهم نظرسنجی برای آگاهی از نظر مردم در خصوص مکالمه تلفنی وی با رئیس جمهور آمریکا خبر داد و افزود: از دو دستگاه مهم نظرسنجی خواسته ام نظر مردم را بگیرند که با حرکت دولت موافق هستند و آنهایی که مخالف هستند، چند درصد هستند؟ و حتی اگر مخالفین راه این دولت یک درصد باشند، آن یک درصد حق دارند و باید نقد کنند. اما همه باید یادمان باشد در نقد منافع ملی را مد نظر داشته باشیم و نقدمان سازنده و اخلاقی باشد.

رئیس جمهور در پاسخ به سوالی در مورد اینکه اقدامات دولت برای شفاف سازی در مذاکرات با ۱+۵ چگونه خواهد بود گفت: در مذاکرات باید ببینیم دیگران چه می گویند و ایران چه می گوید ودر ظاهر توافق نیویورک این بوده است. ایران طرح خود را روی میز بگذارد و این بسیار مهم است. ایران طرح دقیقی برای این مرحله آماده کرده است. امیدواریم به طور کلی در این طرح به موافقت کامل برسیم و یا در کلیات آن به موافقت برسیم و توافق ما می تواند بسیار برای قدم های بعدی تاثیرگذار باشد. می دانیم برداشتن قدم اول سخت است، اما اگر بتوانیم قدم موثری در این اجلاس و اجلاس بعدی برداریم، قدم های بعدی آسانتر خواهد شد.

وی در پاسخ به سوالی در مورد بازگشایی خط مستقیم پرواز ایران و آمریکا نیز تصریح کرد: قبل از تحریم ها و در سال های پیش هم ایران به دنبال این کار بود، اما طرف آمریکایی موافقت نکرده بود و این بار هم به طور قطع، با مشکلات زیادی مواجه خواهیم بود.

روحانی بر همین اساس به جلسه خود با ایرانی های مقیم آمریکا در نیویورک اشاره کرد و گفت: جلسه بسیار پرشوری بود و من معتقدم ایرانی های خارج از کشور باید بتوانند به راحتی به کشورشان بیایند و برگردند، چون نیامدن آنها باعث می شود هم ما ضرر کنیم، هم آنها. به خصوص نسل جدید و نوجوانان و جوانان.

وی با اشاره به اینکه حق طبیعی هر ایرانی است که وطن و اقلیم خود را ببیند، تصریح کرد: تلفنی که با آقای اوباما صحبت می کردم، گفتم این رابطه بسیار مهم است و رابطه دو ملت می تواند آغازی باشد برای راه طولانی که در پیش رو داریم و از طرف ما به مسولین گفته اند اقدامات لازم را شروع کنند. چون می خواهیم به ایرانی های مقیم آمریکا بگوییم دولت ایران در این زمینه حساس است و برای تسهیل راه آنها اولین قدم را برداشته است، البته ممکن است نپذیرند و حتی اگر پذیرفته شود هم راه سختی در پیش رو است، اما اگر تحقق یابد یک روزه نیست و ماه ها طول می کشد و انشاءالله تا آن زمان مسئله تحریم ها هم حل شده باشد.

مشکلی برای حضور شهردار تهران در جلسات هیئت دولت وجود ندارد

رئیس جمهور در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری تسنیم مبنی بر اینکه شهردار تهران قرار بود در جلسات دولت شرکت کند، تصریح کرد: صحبتی در این رابطه شده بود، اما بعد از اینکه آقای شهردار انتخاب شد فرصت نشد همدیگر را ببینیم، اما اگر ضرورت داشته باشد مشکلی برای این کار وجود ندارد.

روحانی همچنین در رابطه با اجرای قانون هدفمندی یارانه ها گفت: ۴ کمیته برای بررسی و اصلاح مرحله اول هدفمندی یارانه ها تشکیل داده ایم و ما فکر می کنیم در مرحله اول اجرای هدفمندی اصلاحاتی لازم است و بررسی ها انجام شده، اما هنوز نتایج نیامده است و احتمالا در لایحه بودجه سال ۹۳ بخشی از این اصلاحات ظاهر شود. تصمیم دولت این است تا زمانی که مرحله اول هدفمندی یارانه ها کاملا اصلاح نشده است، وارد فاز دوم نشویم و برای فاز دوم هم برنامه ریزی های انجام خواهد شد.

اهداف هدفمندی یارانه ها فراموش شده است

وی خاطر نشان کرد: هدفمندی یارانه ها اهدافی داشته است و نباید آن را فراموش کنیم. هدفمندی یارانه ها می خواست جلوی مصرف بی رویه انرژی را بگیرد تا خودکفا شویم و اساسا آلودگی هوا کمتر شود و بیشتر مردم از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنند و قرار بود علامت های لازم را به بخش تولید بدهد که در چه زمینه هایی کار اقتصادی صورت بگیرد، اما متاسفانه هدف ها کم کم فراموش شده است و باید به آن اهداف برگردیم و امیدوارم در اصلاحات بعدی در قانون بودجه و تصمیمات دولت با رفع نواقص مسیر را ادامه دهیم.

معاونت بین الملل رییس جمهور منحل نمی شود؛ اما فعال هم نخواهد شد

رئیس قوه مجریه در پاسخ به سوالی در مورد تکلیف معاونت های باقی مانده دولت از جمله معاونت بین الملل چه خواهد شد، گفت: تقریبا باید بگویم دولت نمی خواهد فعلا معاونت بین الملل فعال شود، البته آن را منحل نکرده ایم و هنوز نیازی نمی بینیم که این معاونت ها فعال شوند و بعید می دانم ضرورتی باشد از این معاونت ها استفاده کنیم.

روحانی همچنین در مورد طرح توقف غنی سازی ۲۰ درصد با بیان اینکه بحث و حرف در این زمینه بسیار زیاد است، خاطر نشان کرد: مردم مطمئن باشند اصل فناوری و اصل غنی سازی در ایران قابل گفت وگو نیست، اما در مورد ویژگی ها و خصوصیات باید وارد بحث شویم تا ببنیم پیشنهاد طرف چیست، آنها چه می گویند و ما چه می گوییم. اصول ما این است که در برابر آژانس درهای سایت های هسته ای را باز گذاشته ایم و آنها می توانند نظارت کنند.

وی در پایان گفت: در آمریکا در مصاحبه ای گفتم ما چیزی برای پنهان کردن در بخش هسته ای نداریم، حسابمان پاک و دستمان باز است و بالاترین مسئله اینکه مقام معظم رهبری نه فقط به عنوان مرجع تقلید، بلکه به عنوان رهبر انقلاب اسلامی استفاده از سلاح هسته ای را حرام می دانند و این یعنی آبروی نظام و آبروی کشور در کنار آن است و این بهترین اعتماد را برای دنیا ایجاد می کند. بنابراین در مورد ریزه کاری ها وارد بحث می شویم، اما اصول و حقوق هسته ای را به هیچ عنوان قابل مذاکره نمی دانیم.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات