دبیر سابق ستاد هدفمندسازی یارانه ها با بیان اینکه ۷۵ درصد یارانه نقدی از منابع حاصل از اصلاح قیمت حامل های انرژی پرداخت شده است، گفت: ردیف های بودجه ای مشخصی برای یارانه ها وجود داشته و دارد و بودجه عمرانی به این امر اختصاص نیافته است.

به گزارش افکارنیوز ، محمدرضا فرزین صبح امروز در حاشیه مراسم تودیع و معارفه مدیرعامل صندوق توسعه ملی در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس که گفت ابهامات تازه ای درباره نحوه تامین یارانه نقدی مطرح می شود که از جمله آن برداشت از اعتبارات عمرانی بودجه است،  اظهار داشت: ما در ستاد هدفمندی یارانه ها چندین گزارش به هیئت دولت و اعضای سازمان در این باره ارائه کردیم و منابع پرداخت به صراحت اعلام شده است.

وی ادامه داد: یکی از منابع پرداخت یارانه خانوار اصلاح قیمت حامل های انرژی و دیگری ردیف هایی است که در بودجه تعریف شده است.

فرزین گفت: هر دوی این منابع طبق قانون پیش بینی شده است و ابهام کنونی بیشتر روی منابع مالی حاصل از ردیف های بودجه ای است، یکی از ردیف های پرداخت یارانه نقدی، یارانه تخصیص یافته به آرد، نان و برق بود.

دبیر سابق ستاد هدفمندسازی یارانه ها با اشاره به اینکه، برای مثال با افزایش قیمت آرد، گندم نیز به همان قیمت خریداری و تخصیص داده شد گفت: بنابراین درآمد جدیدی از این محل وجود نداشت و یارانه تخصیص یافته برای آرد و نان در بودجه پیش بینی و به میزان ۵ هزار تومان برای هر نفر افزوده شد.

وی با بیان اینکه، در طول سه سال اخیر دقیقاً همان اعداد بودجه ای پرداخت شده است، گفت: در سال ۱۳۸۹، برای سه ماه ۲ هزار میلیارد تومان، سال ۹۰ حدود ۹ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان، در سال ۹۱ حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان و در سال جاری هم ۱۲ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان برای اختصاص یارانه تخصیص داده شده است.

فرزین ادامه داد: توقف اجرای هدفمندی یارانه ها باعث شد تا این عدد ثابت بماند و الا در سال های آتی با توجه به افزایش قیمت ها، این رقم سیر صعودی پیدا می کرد.

دبیر سابق ستاد هدفمندسازی یارانه ها با تأکید دوباره بر اینکه، یارانه نقدی تخصیص داده شده از محل بودجه عمرانی نیست، گفت: یارانه نقدی پرداخت شده هیچ ارتباطی به بودجه عمرانی نداشت.

وی با اعلام این خبر که تا پایان سال ۹۱ حدود ۶۳ هزار میلیارد تومان جمع درآمدهای سازمان هدفمندی یارانه ها از محل اصلاح قیمت حامل های انرژی بوده است، گفت: از این میزان ۲۱ هزار میلیارد تومان از منابع ردیف های بودجه ای تأمین شده است.

فرزین گفت: طبق آمار ۷۵ درصد از درآمدهای سازمان هدفمندی از محل اصلاح نرخ حامل های انرژی و ۲۵ درصد از محل منابع بودجه ای تأمین شده است.

وی ادامه داد: با گذشت زمان سهم منابع حاصل از اصلاح نرخ حامل های انرژی افزایش و سهم ردیف های بودجه ای در حال کاهش است.

فرزین همچنین گفت: در سال ۹۲ حدود ۳۰ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان از محل اصلاح قیمت و ۱۱ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان از طریق ردیف های بودجه ای پیش بینی شده است و با توجه به شرایط مطمئنیم که این ارقام محقق می شود.

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات