باوجود اهمیت صنعت خودرو به عنوان یکی از صنایع مهم و تاثیر گذار در کشور، متاسفانه هنوز سیاست های دولت جدید در مورد این حوزه صنعت خودرو شفاف نشده است.

به گزارش افکار، انتظار فعالان و مشتریان بازارخودرو جهت شفافیت و روشن شدن تکلیف بهای خودرو همچنان ادامه دارد، هر دو گروه مشتریان و خودروسازان می خواهند بدانند دولت یازدهم قیمت ها را به کدام سو می برد؟ این درحالی است که خودروسازان همچنان بر افزایش قیمت ها پافشاری می کنند، آنها امید دارند با آزاد سازی قیمت خودرو بتوانند بازار خودرو را به نفع خود مدیریت کنند.

تصور کاهش قیمت خودرو تصور باطلی است

محمدرضا نجفی منش، عضو انجمن قطعه سازان در گفت وگو با خبرنگار ایلنا در این باره اظهار داشت: حذف تحریم ها از سوی آمریکا تنها در حد شایعه است لذا تصور کاهش قیمت خودرو از سوی مردم، تصور کاملا باطلی است و خودروهای داخلی با توجه به شرایط موجود مطمئنا رشد قیمت ها را تجربه خواهند کرد.

وی افزود: درصورتی که آزاد سازی قیمت تمامی محصولات داخلی تحقق نیابد، نه تنها کاهش قیمتی در بازار خودرو حاصل نمی شود بلکه خودرو سازان در ادامه راه از چرخه تولید کنار خواهند رفت اما به دلیل تنزل نرخ ارز در بازار در خصوص خودروهای وارداتی با کاهش قیمت مواجه می شویم.

نجفی منش همچنین بحث آزادسازی قیمت خودروها را منتفی ندانست و گفت: خودرو سازان تنها راهکار برون رفت از معضلات پیش روی این صنعت را تعیین قیمت محصولات در حاشیه بازار قلمداد می کنند.

قیمت های خودرو در بازار واقعی نیستند

احمد نعمت بخش، دبیر انجمن خودروسازان ایران در گفت وگو با خبرنگار ایلنا با بیان اینکه قیمت های فعلی خودرو در بازار واقعی نیستند افزود: قیمت های پایه ای که از سوی شورای رقابت مطرح شده ایراد دارد و خودروسازان از زمان ابلاغ دستورالعمل شورای رقابت تاکنون مبالغ زیادی متضرر شده اند به عنوان نمونه سایپا طی ۳ ماه نخست سال جاری ۵۲ هزار دستگاه خودرو تولید کرده که ۱۳۰ میلیارد تومان از این بابت زیان دیده است و این موضوع را به صورت مکتوب به شورای رقابت منتقل کرده است.

وی با اشاره به غیر انحصاری بودن خودرو در کشور خاطر نشان کرد: زمانی که ۱۶ تولید کننده خودرو و همین میزان وارد کننده خودرو در کشور وجود دارد و با تعرفه ۴۰ درصدی از وارد کننده خودرو رقم ناچیزی اخذ می شود، این کالا انحصاری محسوب نمی شود.

نعمت بخش با شاره به سایر کشورها افزود: ۷۵ درصد بازار کره جنوبی را خودروهای هیوندا و کیا قبضه کرده اند آیا باید آنها هم شورای رقابت داشته باشند؟

دبیر انجمن خودروسازان ایران با تاکید بر اینکه قیمت خودرو به زودی رشد خواهد کرد گفت: ۵ حلقه لاستیکی که ۱۶۵ هزار تومان بود به ۵۲۵ هزار تومان رسیده است همچنین نرخ آلومینیوم و آهن و سایر مواد پلیمری مورد استفاده در خودرو بیش از ۴ برابر شده است با وجود شرایط آیا باید منتظر کاهش قیمت ها بود؟

وی در خاتمه افزود: در مملکتی که تورمش بالای ۴۰ درصد است افزایش ۱۰ تا ۱۵ درصد بهای خودرو منطقی به نظر می رسد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات