در نامه های منتشرشده بر روی سایت کدال از ۲ نهاد نفتی، گفته های متناقضی وجود دارد که فعالان بازار سرمایه را سردرگم کرده است.

به گزارش افکارنیوز ، اخیرا نامه ای از طرف شرکت ملی پخش و فرآورده های نفتی با عنوان آنی/مهم مبنی بر واریز درآمد ناشی از تسعیر نرخ ارز موجودی نفت سال ۹۱ پالایشی ها در حساب خزانه داری کل در سایت کدال بورس منتشر شد.

پیش از این پالایش نفت بندرعباس در استفساریه ای از معاونت برنامه ریزی و هیدروکربوری وزارت نفت درباره مابه التفاوت ناشی از نرخ ارز مرجع و مبادلاتی حاصل از فروش فرآورده هایی که از موجودی نفت خام سال ۹۱ با نرخ ارز مرجع تولید شده است، به حساب درآمد منظور شود.

در این باره ذکر چند نکته ضروری است، اول اینکه با توجه به ابهام در خصوص موجودی کالای اول دوره، شرکت پالایش نفت بندرعباس در این باره طی نامه ای از مدیرکل زیرمجموعه معاونت هیدروکربوری وزارت نفت سوال می کند و در تاریخ ششم شهریورماه پاسخ داده می شود.

( مدیرکل هماهنگی بودجه و سرمایه گذاری معاونت برنامه ریزی و هیدروکربوری وزارت نفت، اعلام کرده است که سود مزبور متعلق به شرکت پالایش نفت بندرعباس است و در خصوص سایر پالایشگاه ها نیز این قاعده مذکور حاکم است ) .

در نامه دهم شهریور نیز که به امضا علیرضا ضیغمی (مدیرعامل شرکت ملی پخش و فرآورده های نفتی) رسیده، تأکید شده است که شناسایی مابه التفاوت ناشی از ارز مرجع و مبادلاتی حاصل از فروش فرآورده هایی که از موجودی نفت خام ۱۳۹۱ تولید شده تا  به حساب درآمد، تا تعیین تکلیف نهایی چگونگی محاسبه نرخ تسعیر ارز در نیمه دوم ۹۱ شرکت های پالایش نفت را چالش مواجه می کند

نامه فوق آنی و به تاریخ ۱۰ شهریور بوده است و در همان روز در کدال منتشر شد.

نامه سوم که با عنوان آنی/مهم در ۳ مهر ماه صادر شده اما در ۱۶ مهر ماه یعنی با فاصله ۱۳ روز تأخیر، در کدال قرار گرفته است؛ در این نامه علیرضا ضیغمی مدیرعامل پالایش و پخش بر خلاف نامه معاونت هیدروکربوری وزارت نفت، اعلام کرده که مابه التفاوت اعمال نرخ ارز مرجع با اتاق مبادلات، ناشی از نفت خام دریافتی در سال ۱۳۹۱ شرکت های پالایش نفت، به حساب خزانه داری کل کشور واریز شود.

به گفته برخی تحلیل گران، این نامه برخلاف نامه قبلی مبنی بر شناسایی درآمد پالایشی هاست، این تغییر در کمتر از ۲۴ روز (نامه اول ۱۰ شهریور و نامه دوم ۳ مهر ماه) در حالی رخ داده است که هیچ گونه تغییری در قانون و مقررات در حوزه نفت و بودجه رخ نداده است.

برخی فعالان بازار سرمایه سوال می کنند، آیا نامه ها بدون کار کارشناسی ارسال می شود که به راحتی و بدون هیچ گونه دلیل به سرعت تغییرات آنی می دهد؟

آیا مدیران مربوطه نباید هزینه و زیان وارده ارائه اطلاعات متناقض را بپذیرند؟

بر اساس این گزارش دو نامه پایانی از سوی ۲ نهاد وزارت نفت در شرایط ثابت در دوران وزارت زنگنه منتشر شده است.

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات