یک کارشناس اقتصادی با تشریح اختلافات دو حزب دموکرات و جمهوری خواه در تصویب بودجه که به تعطیلی دولت آمریکا انجامید، گفت: کسری بودجه بیشتر ناشی از هزینه جنگ ها بوده و هم اکنون برابر با ۸۰ تا ۹۰ درصد تولید خالص ملی آمریکا است.

به گزارش افکارنیوز ، سید بهاء الدین حسینی هاشمی در مورد اتفاقات اخیر در اقتصاد آمریکا و عدم تصویب بودجه دولت اظهارداشت: ریشه این مساله در اختلاف دو حزب است زیرا حزب جمهوری خواه کنگره و حزب دمکرات دولت را در اختیار خود دارند.

وی افزود: اختلاف در مورد طرح سلامت اوباما است زیرا در آمریکا هزینه درمان بسیار بالا است و کسانی که فاقد پوشش بیمه ای هستند با مشکلات زیادی مواجه می شوند؛ اوباما وعده خود را عملی کرد ولی در بودجه جدید نمایندگان به دلیل هزینه بالای اجرا، با آن مخالفت کردند.

این اقتصاددان تصریح کرد: کسری بودجه آمریکا در سال های اخیر به شدت افزایش یافته و از سقفی که می توانست استقراض کند هم فراتر رفته است و به همین دلیل کل بودجه دولت متوقف شد.

وی با بیان اینکه سال مالی دولت آمریکا از پاییز آغاز می شود که هنوز به تصویب نرسیده است، گفت: در آمریکا دو بخش وجود دارد یک بخش دولت فدرال است که در تمام ایالت های آمریکا و در سطح بین المللی سرویس می دهند اما کارکنان بخش ایالتی براساس بودجه محلی فعالیت می کنند و به همین دلیل کارکنان بخش ایالتی و اداره های استانی مشکلی در این زمنیه ندارند.

*تفاوت دیدگاه اقتصادی دمکرات ها و جمهوری خواهان

حسینی هاشمی در پاسخ به این سوال که آیا ریشه این اختلاف ناشی از تفاوت نگاه دو حزب به اقتصاد است؟  گفت: دمکرات ها بیشتر به رفاه عمومی توجه دارند و جمهوری خواهان بیشتر نگاه سرمایه داری و حمایت از این قشر را در اولویت اقتصادی خود قرار می دهند و در واقع اقتصاد را بر مسائل اجتماعی ترجیح می هند.

وی با بیان اینکه جمهوری خواهان بیشتر نگاه کاپیتالیستی به اقتصاد دارند، افزود: در واقع جمهوری خواهان نقطه ضعف کسری بودجه را مطرح کرده و می گویند در شرایط فعلی که دولت با کسری شدید بودجه مواجه است، نمی تواند این طرح پرهزینه را اجرایی کند.

* اولین اختلاف از نحوه اخذ مالیات از صاحبان درآمد به وجود آمد

این کارشناس اقتصادی مساله مالیات را عامل اختلافی دیگر دولت دمکرات و کنگره جمهوری خواه عنوان کرد و گفت: اوباما معتقد است باید مالیات بیشتری از صاحبان درآمد بالا اخذ کرده و هزینه طرح بیمه درمانی و سلامت را از این محل تامین کنیم ولی جمهوری خواهان به دلیل تفکرات کاپیتالیستی مانع از این کار شدند و همین مساله تحقق درآمدهای مالیاتی دولت را با مشکل مواجه کرد.

وی با اشاره به اینکه اولین اختلاف نظر دولت و کنگره از این موضوع به وجود آمده است، ادامه داد: در طرح پیشنهادی دولت، دریافت مالیات بیشتر از افراد دارای درآمد بیش از یک میلیون دلار مطرح بود که کنگره با آن مخالفت کرد زیرا آنها نماینده افراد ثروتمند هستند.

حسینی هاشمی تصریح کرد: در این شرایط دولت بودجه کافی برای اجرای این طرح و منابع لازم برای سایر امورات خود نداشت و در این فاصله درخواست مجوز برای استقراض و انتشار اوراق قرضه کرد، اما در سال مالی جدید کنگره با فروش اوراق قرضه هم مخالفت کرد.

وی گفت:  در واقع انتشار اوراق قرضه جدید برای پرداخت سود اوراق قرضه فروخته شده در سال گذشته است و با توجه به عدم اجازه انتشار مجدد اوراق، سود اوراق به خریداران آن پرداخت نمی شود.

*نقش «تی پارتی» در تصمیمات کنگره جمهوری خواه

این اقتصاددان اظهارداشت:  گروهی متعلق به هواداران حزب جمهوری خواه آمریکا وجود دارد به نام «تی پارتی» که در جلسات با حضور برخی نمایندگان جمهوری خواه کنگره برگزار می شود، تصمیمات مهمی برای تحت فشار قراردادن یا امتیاز گرفتن از دمکرات ها می گیرند.

وی افزود: تصمیمات این محفل به کنگره منعکس می شود و نمایندگان جمهوری خواه این نظرات را در برنامه های خود لحاظ می کنند؛ البته براساس نظرسنجی صورت گرفته اغلب مردم از این نوع رفتار کنگره نسبت به دولت ناراضی هستند و در صورت ادامه این رویکرد، به محبوبیت آنها لطمه وارد خواهد شد.

*هزینه های جنگ مهمترین عامل کسری بودجه

خبرنگار پرسید: در حالی که گفته می شد اقتصاد این کشور در حال عبور از دوران رکود است و روند رشد اقتصادی آغاز شده است، و بخش عمده ای از اقتصاد بدون سرمایه گذاری و مدیریت دولت اداره می شود، ریشه کسری بودجه آمریکا در کجاست؟

وی پاسخ داد:  دولت آمریکا هم اکنون بزرگترین کسری بودجه در تاریخ خود را دارد که یکی از علل آن رکود اقتصادی در سال های گذشته است؛کسری بودجه بیشتر ناشی از هزینه جنگ های به وجود آمده است و هم اکنون این کسری برابر با ۸۰ تا ۹۰ درصد تولید خالص ملی آمریکا است.

به گفته وی حتی در صورتی توقف جنگ توسط دولت آمریکا، پر کردن شکاف درآمد_ هزینه به سال ها زمان نیاز دارد.

*هدف کنگره از عدم تصویب بودجه، توقف طرح دولت است

حسینی هاشمی با بیان اینکه البته اقتصادی که کسری بودجه دارد الزاما به معنای وجود رکود آن نیست، ادامه داد: سیاست های اقتصادی منجر به ایجاد رونق شده و یکی از نشانه های خروج اقتصاد از رکود مثبت شدن رشد اقتصادی است که براساس آخرین آمارها این اتفاق رخ داده است.

وی با اشاره به طرح خدمات درمانی اوباما، گفت:  اجرای این طرح یک موفقیت برای وی بود و می توانست محبوبیتش را افزایش دهد، با توجه به کسری بودجه، کنگره کل بودجه پیشنهادی را تصویب نکرد و هدف آنها از این اقدام،  صرف نظر کردن دولت از اجرای طرح مورد نظر است.

این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه دمکرات ها و دولت هدف خود را از اجرای این طرح،  کمک های اجتماعی عنوان می کند، تصریح کرد: بالاخره یکی از این دو حزب باید از نظر خود کوتاه بیایند تا مشکل برطرف شود، اما عدم اجرای این طرح و توقف بودجه قطعا به زیان جمهوری خواهان خواهد بود و محبوبیت این حزب را کاهش خواهد داد.

* وضعیت عادی دولت های محلی به دلیل عدم وابستگی به دولت مرکزی

وی با اشاره به بروز برخی مشکلات در روند اداره دولت در آمریکا به دلیل تصویب نشدن بودجه، گفت: اما مساله در اینجاست که مردم آمریکا چندان با دولت فدرال برای امورات خود مرتبط نیستند زیرا دولت فدرال بیشتر فعالیت بین ایالتی و بین المللی دارد و کارهای روزمره اداره شهرها و ایالات از طریق دولت های محلی تامین اعتبار می شود که بودجه ای مجزا از دولت دارند.

حسینی هاشمی با بیان اینکه اتفاقات چند روز اخیر تاثیر چندانی بر بازارهای بین المللی مانند نفت و طلا نداشته است،  افزود:  ادامه این روند مشکلاتی را در بلندمدت برای دولت آمریکا ایجاد خواهد کرد، اما در کوتاه مدت تاثیری بر اقتصاد آمریکا و اقتصاد جهانی نداشته است.

وی تصریح کرد: اغلب کارمندان دولت فدرال به دلیل عدم تامین بودجه، به مرخصی اجباری رفته اند اما از نظر اقتصادی چون اقتصاد آمریکا کاملا خصوصی بوده و وابستگی به دولت ندارد تنها ممکن است اثراتی را طریق کاهش دسترسی به خدمات عمومی دولت بگیرد.

*دعوای کنگره و دولت سیاسی است

به گفته وی خدماتی  چون حمل و نقل و خدمات شهری و عمومی در ایالت ها به دلیل وابسته نبودن به بودجه دولت مرکزی ارائه می شود.

این اقتصاددان تصریح کرد: دعوای دولت و کنگره بیش از آنکه اقتصای باشد، سیاسی است و به نظر می رسد پس از مدتی با هم مصالحه کرده و بودجه به گونه ای تصویب شود.

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات