مدیرعامل اتحادیه سراسری شرکت های تعاونی صنعت مرغداران با پیش بینی روند افزایش قیمت مرغ در ماه آینده گفت: کمبود نقدینگی و تسهیلات دهی و عدم برنامه ریزی دو وزارتخانه به مشکلات افزوده است.

به گزارش افکارنیوز ، حمید فاضلی با اشاره به وضعیت بازار و قیمت مرغ اظهار داشت: گرانی های اخیر قیمت مرغ از بابت حذف یارانه واردات نهاد های طیور است که به دلیل عدم تامین آن قیمت ها افزایش یافته است.

مدیرعامل اتحادیه سراسری شرکت های تعاونی صنعت مرغداران ایران گفت: به گفته مسئولان که البته رسما نیز اعلام نمی شود ارز مرجع ۱۲۲۶ دیگر به این موضوع اختصاص نمی یابد.

وی با اشاره به وضعیت تولید مرغ در کشور تصریح کرد: تولیدات قبل، در حال ورود به بازار است و در صورتی که در آینده برای بحث نهاده ها و کاهش هزینه ها کاری انجام نشود تولید به دلیل کاهش سرمایه در گردش و نبود نقدینگی به مشکل خواهد خورد.

این فعال تعاونی ها تاکید کرد: جبران کمبودها به یک دوره شش ماهه تا یک ساله نیاز داشته که بستگی به ارائه تسهیلات از سوی سیستم بانکی دارد.

به گفته فاضلی، در صورتی که مشکلات و چالش ها حل نشود در آینده عرضه و تقاضا نامتعادل خواهد شد و در نهایت موجب افزایش قیمت مرغ می شود.

مدیرعامل اتحادیه سراسری شرکت های تعاونی صنعت مرغداران ایران پیش بینی کرد: در حالت عادی اگر نقدینگی در دست تولید کننده باشد قیمت مرغ بین ۹ تا ۱۰ هزار تومان خواهد شد که برای مرغدار قیمت تمام شده ۷۵۰۰ تومان است.

این فعال صنعت مرغ کشور بیان داشت: اکنون شرکت های تعاونی نزدیک به ۴۰ درصد بازار تولید مرغ گوشتی کشور را در اختیار دارند.

وی با اشاره به قیمت نهاده های طیور تصریح کرد: در صورتی که ارز برای نهاده ها تامین شود مشکلی برای مواد اولیه مورد نیاز وجود ندارد و اکنون مابه التفاوت ارز مرجع و مبادله باید توسط تولید کننده تامین شود که این امکان وجود ندارد و نهاده ها در گمرک باقی مانده و نمی توان آن را ترخیص کرد.

فاضلی یادآور شد: مسئولان کمک کنند تا خوراک مرغداران تامین شود و تبعات گرانی بی ضابطه در این راستا رخ ندهد و علت اینکه هر چند ماه یکبار قیمت ها نوسان دارد به دلیل عدم برنامه ریزی درست مسئولان است و برنامه ها به صورت مقطعی و کوتاه مدت است.

این فعال تعاونی ها افزود: تاکنون جلسه ای در این راستا برگزار نشده است و برخی مسئولان عنوان می کنند روند قیمت ها بهبود می یابد که معتقدم بلاتکلیفی در این بخش و عدم تامین نقدینگی شرایط را وخیم تر خواهد کرد و صنعت طیور اکنون در ابهام میان مسئولان وزارت کشاورزی و صنعت و معدن تجارت است.

مدیرعامل اتحادیه سراسری شرکت های تعاونی صنعت مرغداران ایران عنوان کرد: روند افزایش قیمت مرغ قطعا ادامه خواهد داشت و یک ماه دیگر این افزایش ها قابل مشاهده خواهد بود و البته این امکان نیز وجود دارد که مرغ تضمینی برای کاهش هزینه ها از تولید کننده برای تنظیم بازار خریداری شود.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات