علی طیب نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی به عنوان بالاترین مقام اقتصادی کشور در حالی در مراسم معارفه صفدرحسینی مدیرعامل جدید صندوق توسعه ملی حضور نیافت که جای وی در این مراسم خالی بود. وی با فاصله یک روز پس از آن برای شرکت در اجلاس بانک جهانی راهی آمریکا شد.

به گزارش افکارنیوز ، مراسم معارفه صفدر حسینی مدیرعامل جدید صندوق توسعه هفته گذشته در حالی برگزار شد که محمد نهاوندیان رئیس دفتر رئیس جمهور ریاست جلسه را بر عهده داشت و جای علی طیب نیا به عنوان وزیر امور اقتصادی و دارایی در این مراسم خالی بود.

اما چرا وزیر اقتصاد به مراسم تودیع و معارفه مدیرعامل صندوق توسعه ملی نرفت؟ وزیر اقتصاد پس از رئیس جمهور به عنوان رئیس هیئت امنا و معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهوری به عنوان دبیر هیئت امنا، سومین عضو هیئت امنای صندوق توسعه ملی است.

در حالی که همه انتظار داشتند مراسم تودیع ومعارفه مدیرعامل صندوق با حضور وزیر اقتصاد برگزار شود، اما علی طیب نیا غایب بزرگ در این مراسم بود.

دو تحلیل متفاوت از عدم حضور وزیر اقتصاد در مراسم معارفه رئیس جدید صندوق توسعه ملی مطرح است؛ نخست اینکه وزیر اقتصاد موافق حضور صفدر حسینی در صندوق نبوده و دوم اینکه اصلا وی به این مراسم دعوت نشده است.

گرچه بر اساس بند ه اساسنامه صندوق توسعه ملی، رئیس هیئت عامل از بین اعضای هیئت عامل توسط هیئت امنا انتخاب و با حکم رئیس جمهور منصوب می شود، اما وزیر اقتصاد به عنوان یکی از اعضای مهم و تاثیرگذار هیئت عامل صندوق مطرح است.

مراسم تودیع محمدرضا فرزین و معارفه سید صفدر حسینی دوشنبه هفته گذشته برگزار شد. وزیر اقتصاد در حالی در این جلسه حضور نیافت که شامگاه سه شنبه برای شرکت در اجلاس پائیزه بانک جهانی و صندوق بین المللی پول راهی آمریکا شد.

غیبت معنادار علی طیب نیا در مراسم معارفه رئیس صندوق توسعه ملی، شاید آغاز جرقه ای در علنی شدن اختلافات در تیم اقتصادی دولت باشد؛ اختلافاتی که در دولت های گذشته حتی قربانی هم گرفته است.

در دولت اصلاحات وقتی اختلافات طهماسب مظاهری وزیر وقت اقتصاد و محمدستاری فر رئیس وقت سازمان مدیریت بالا گرفت، رئیس جمهور وقت تصمیم به برکناری این دو عضو کابینه گرفت؛ آنهم زمانی که طهماسب مظاهری تازه از اجلاس بهاره بانک جهانی و صندوق بین المللی پول، به کشور بازگشته بود.

سرنوشت طهماسب مظاهری در وزارت اقتصاد دولت اصلاحات، این بار در دولت نهم برای داوود دانش جعفری تکرار شد و محمود احمدی نژاد، وزیر اقتصاد را پس از بازگشت از اجلاس بهاره بانک جهانی و صندوق بین المللی پول از کار برکنار کرد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات