نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ۶ ایراد بزرگ خصوصی سازی در کشور را برشمرد و گفت: طرح دولت یازدهم برای کاهش درآمدهای ناشی از واگذاری سهام شرکت های دولتی مخالف اهداف اصل ۴۴ است و باید این درآمدها به دو برابر افزایش پیدا کند.

به گزارش افکارنیوز ، محمدرضا پورابراهیمی با تأکید بر وجود برخی اشکالات در روند اجرایی خصوصی سازی در کشور گفت: برخی از این مشکلات مربوط به نظام اقتصادی کشور است و متأسفانه مدیریت و دارایی شرکت ها از دولت به بخش خصوصی منتقل نشده است.

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به این که واگذاری های انجام شده تاکنون منجر به افزایش کارایی بنگاه ها نشده، افزود: هدف از اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی افزایش کارایی در اقتصاد کشور با کاهش پذیری نقش دولت و افزایش حضور بخش خصوصی در اقتصاد است و اشکال اصلی خصوصی سازی در سالهای گذشته و دولت های قبلی مرتبط با این موضوع است.

* مدیریت سهام عدالت دولتی ماند

پورابراهیمی گفت: سهام عدالت یکی از کارهای خوب دولت نهم و دهم بود، اما قرار نبود مدیریت سهام عدالت در دست دولت باقی بماند؛ و در عمل شاهد هستیم که سهام عدالت به نام مردم تمام شد اما مالکیتش در دست دولت باقی ماند و در اجرا مدل اجرایی سالمی مشاهده نشد.

وی ادامه داد: یکی از مشکلات بزرگ طرح سهام عدالت این است که اعضای هیئت مدیره شرکت هایی که سهام آنها با عنوان عدالت به مردم داده می شد، همگی دولتی هستند و سهام عدالت تنها به عنوان یک برگه در دست مردم است.

* چسبندگی دولت به شرکت ها مانع خصوصی سازی

پورابراهیمی یکی دیگر از ایرادهای وارده به اجرای سیاست خصوصی سازی در کشور را واگذاری سهام شرکت های دولتی به نهادهای شبه دولتی عنوان کرد و افزود: در نظام اقتصادی کشور استثناهایی وجود دارد، مثلاً در نظام تأمین اجتماعی صندوق هایی وجود دارد که باید با حمایت بخش خصوصی اداره شود اما هیئت امنای این صندوق ها از طرف دولت تعیین می شود و نمایندگان و کارفرمایان بخش خصوصی در این بخش حضور ندارند.
وی ادامه داد: مشکل خصوصی سازی در کشور ما نحوه واگذاری نیست، بلکه باید ساختار مالکیتی اصلاح شود، به عنوان مثال سازمان تأمین اجتماعی که یکی از شرکت های بزرگ آن شستا است اگر به کارگران و کارفرمایان واگذار شود، آنها خود می دانند که چطور این سازمان را اداره کنند و کارایی شان را حفظ کنند، چرا که چسبندگی به دولت ندارند که تحت تأثیر نماینده و استاندار و بخشدار و فرماندار باشند.

نماینده مردم کرمان در مجلس با اشاره به لزوم اصلاح قانون خصوصی سازی در کشور گفت: چون این قانون دارای اشکال است، هر واگذاری که انجام می گیرد دچار ابهام و اشتباه است و به جای این که ریشه کاهش نیافتن بار مالی، مدیریتی و اقتصادی دولت را پیدا کنیم، سردرگمش می کنیم.

به گفته پورابراهیمی بخشی از مشکلات موجود در زمینه واگذاری ها مربوط به قانون و اجرای آن است. چسبندگی و علاقه دولت به اداره بنگاه ها نیز از جمله این مشکلات بزرگ است که در طرح سهام عدالت مشاهده می شود.

* سازمان خصوصی سازی پس از واگذاری نظارت نمی کند

عضو شورای عالی بورس با قابل قبول خواندن عملکرد سازمان خصوصی سازی در واگذاری سهام شرکت های دولتی گفت: هدف از اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی افزایش کارایی در اقتصاد کشور است و این سازمان می تواند بستر مناسب تری را برای رسیدن به این هدف فراهم کند.

وی تصریح کرد: در زمان واگذاری سهام شرکت های دولتی، می بایست به گونه ای عمل شود که مدیریت بنگاه های دولتی با هدف افزایش کارایی به بخش خصوصی واگذار شود و نظارت پس از واگذاری ها اتفاق بیفتد؛ ولی در عمل سازمان خصوصی سازی تا مرحله واگذاری پیش رفته و بعد از فروش سهام شرکت ها ورود نمی کند و خود را کنار می کشد.
این نماینده مجلس افزود: تمام اهداف مدنظر اصل ۴۴ پس از واگذاری سهام شرکت های دولتی اتفاق می افتد و قابل نظارت و پیگیری است و انتقال مدیریت، افزایش کارایی و حمایت از نیروی انسانی از زمان قطعی شدن فروش سهام قابل انجام و پیگیری است ولی در اجرا سازمان خصوصی سازی فقط سهام شرکت ها را می فروشد.

* مخالفت با کاهش درآمد حاصل از واگذاری ها

پورابراهیمی با اشاره به شکل گیری مباحثی در مجلس در خصوص کاهش درآمد حاصل از واگذاری ها از ۳۷ هزار میلیارد به ۵ هزار میلیارد تومان در اصلاحیه بودجه سال ۹۲ گفت: زمانی که بحث کاهش درآمدهای ناشی از فروش سهام شرکت های دولتی می شود یعنی عملاً اجرای اصل ۴۴ را با مشکل مواجه می کنیم که طرح این بحثها منطقی نیست.
نماینده مردم کرمان در مجلس افزود: انتظار مجلس از دولت و ادبیات اقتصادی آنها این است که حتی درآمدهای حاصل از فروش شرکت های دولتی در بودجه به جای کاهش باید به دو برابر افزایش پیدا کند.

وی در پاسخ به این سؤال که واکنش این کمیسیون در خصوص بحث کاهش درآمدهای ناشی از خصوصی سازی در اصلاحیه بودجه سال ۹۲ چیست، گفت: شنیده شده که در کمیسیون برنامه و بودجه با رأی نزدیک و شرایطی، کاهش درآمدهای ناشی از واگذاری سهام شرکت های دولتی نظر مثبت گرفته است اما ما در کمیسیون اقتصادی قطعاً با این اتفاق مخالفیم.

* مخالفان واگذاری هلدینگ خلیج فارس به دنبال صندلی مدیریتی

نایب رئیس دوم کمیسیون اقتصادی مجلس در خصوص واگذاری باقی مانده سهام هلدینگ خلیج فارس هم گفت: نظر ما عرضه سهام این شرکت است تا قسمتی از کسری بودجه امسال جبران شود، اما مقاومت هایی از طرف دولت است تا در هیئت مدیره این شرکت صندلی داشته باشند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات