مسئولان در تفکیک پتروشیمی به بالادست و پایین دست توان خود را روی بالادست گذاشته و توجه چندانی به پایین دست نداشته و طوری برنامه ریزی کرده اند که سودهای کلان به حساب برخی سرمایه گذاران و البته بخشی از سهامداران واریز شود

به گزارش افکارنیوز ، با وجود تأکید همه دولت ها مبنی بر تکمیل حلقه های ارزش افزوده محصولات پتروشیمی، پیشنهاد و تصمیم جدید شرکت ملی صنایع پتروشیمی مبنی بر تخفیف ۳۰ درصدی خوراک به برخی مجتمع های پتروشیمی مایه شگفت زدگی غیرقابل وصفی شد.

مسئولان ارشد صنعت نفت گویا تنها با ایجاد دو حلقه تبدیل منابع هیدروکربوری به فرآورده های با ارزش، پرونده خام فروشی را بسته اند. گویا تمامی دغدغه کارشناسان تبدیل گاز به چند محصول بالادستی صنعت پتروشیمی بوده است. مسئولان سابق و فعلی پتروشیمی در تفکیک پتروشیمی به بالادست و پایین دست تمام توان خود را روی بالادست گذاشته و توجه چندانی به پایین دست نداشته و طوری برنامه ریزی کرده اند که سودهای کلان و هزاران میلیارد تومانی به حساب برخی سرمایه گذاران و البته بخشی از سهامداران واریز شود. این سودها گرچه برای جذب سرمایه گذار و تبدیل گاز و مایعات گازی به محصولات با ارزش تر ضرورتی غیر قابل انکار است اما میزان خوراک مصرفی، قیمت خوراک، دامپینگ محصولات صادراتی، بی توجهی به توسعه صنایع پایین دست و… نشان می دهد دولت در دوری افتاده است که به طور قطع به ضرر کشور و منابع ملی خواهد بود.

بی توجهی به پایین دست

متانول، اوره و آمونیاک سه محصول عمده صادراتی ایران در بخش پتروشیمی هستند که روی هم رفته بیش از ۶۰ درصد محصولات صادراتی پتروشیمی کشور را تشکیل می دهند. فعالان پتروشیمی به خوبی می دانند تولید این مواد در بسیاری از کشورهای دنیا مانند چین فاقد توجیه اقتصادی است اما در ایران به دلیل وجود منابع فراوان گازی و قیمت ارزان آنها به وفور تولید و صادر می شود.

هم اکنون پتروشیمی های گازی کشور، گاز را با قیمت ۷۰ تومان دریافت و با تبدیل آن به سه محصول یاد شده سالانه بیش از هزار میلیارد تومان سود خالص را در ترازنامه خود ثبت می کنند. سود بالای تولید و عرضه این محصول چنان سودی را به ارمغان آورده است که هیچ یک از سرمایه گذاران توجهی به پایین دست نداشته و برای حضور فعال در بالا دست پتروشیمی با یکدیگر رقابت می کنند. شرکت ملی صنایع پتروشیمی هم بدون توجه به اهمیت تکمیل زنجیره ارزش افزوده مجوزها را یکی پس از دیگری برای ساخت مجتمع های تولید متانول، اوره و آمونیاک صادر می کند، به عنوان نمونه مجتمع پتروشیمی پردیس پس از سود دهی بالای خود مجتمع های شماره ۲ و ۳ خود را نیز در دستور کار قرار داد تا به «هوای» صادرات محصولات پتروشیمی، فعال تر از قبل به فعالیت خود ادامه دهد.

دامپینگ برای رقیب خودی؟

هم اکنون ۱۰ برابر نیاز داخل در کشور متانول تولید می شود که پس از پوشش نیازهای داخل به کشورهای خارجی به ویژه چین صادر می شود. جالب آنجاست که برخی از این شرکت ها برای رقابت با یکدیگر برای به دست آوردن بازار مصرف خود در رقابت با دیگر شرکت ها ایرانی دامپینگ کرده و با قیمتی نازل تر نسبت به شرکت رقیب، محصول خود را به فروش می رساند و این بار نیز چینی ها که تولید متانول خود را تعطیل کرده اند، با کمترین زحمت به بیشترین منفعت می رسند.

شرکت های پتروشیمی همه هزینه های خود را ریالی کرده و درآمد خود را ارزی به دست می آورند و در این میان از درآمدهای حاصل خرج توسعه صنایع پایین دست نمی شود. ماجرای برادران «ر» نمونه ساده ای است از حیف و میل درآمد صادرات محصولات پتروشیمی که در نوسانات ارزی سال گذشته نقش مخربی را ایفا کرده و سودهای حاصل از آن برج های دوبی را بالا برد! جالب است بدانید میانگین قیمت محصولات صادراتی ایران هزار و ۸۷۵ دلار (که ۶۰ درصد آن محصولات پتروشیمی است) و میانگین محصولات وارداتی ایران که توسط کشورهای خارجی و به وسیله فرآورش بر روی محصولات صادراتی ما به دست آمده است، ۵ هزار و ۴۰۰ دلار است. در واقع سود بی توجهی به صنایع پایین دست به جیب سرمایه گذاران رفته و دود آن در چشم دولت و مردم.

تداوم رانت

برای آگاهی از میزان سودهای برخی مجتمع های پتروشیمی فقط کافی است به میزان سود شرکت ها در طول یک سال نگاهی گذرا داشت. یکی از پتروشیمی های گازی در سال های قبل با سرمایه ۲۴۰ میلیارد تومان احداث شده و هم اکنون خوراک خود (گاز) را به قیمت ۷۶ تومان هر متر مکعب دریافت می کند، میزان فروش سالیانه آن حدود ۲هزار میلیارد تومان و میزان هزینه تمام شده برای تولید محصول متانول حدود ۴۲۱ میلیارد تومان است، یعنی هر کیلو محصول با هزینه تمام شده ۲۰۰ هزار تومان به قیمت یک میلیون تومان فروخته می شود. در نتیجه این روند، میزان سود ناخالص سالانه این واحد کمتر از هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان و میزان سود خالص سالیانه آن برابر هزار میلیارد تومان است.

این سود نشأت گرفته از تصمیمات دولت مبنی بر قیمت ارزان خوراک و معافیت های مالیاتی است؛ دولت قبل در مصوبه ای با چهار برابر کردن قیمت گاز برای این پتروشیمی ها و مجتمع هایی با این ویژگی گام مهمی را برای جلوگیری از خام فروشی و حیف و میل منابع کشور آغاز کرد که مدیران پتروشیمی ها در نامه ای از دولت خواستند به جای چهار برابر کردن قیمت خوراک، آن را دو برابر کنند اما پس از روی کار آمدن مسئولان فعلی پتروشیمی، نه تنها این موضوع به فراموشی سپرده شد بلکه قائم مقام مدیرعامل شرکت پتروشیمی، خواستار تخفیف ۳۰ درصدی خوراک پتروشیمی ها شده که اگر اجرایی شود نه تنها منابع ملی همچنان در جیب ذی نفعان ریخته خواهد شد بلکه خام فروشی و حیف و میل ثروت ملی با سرعت بیشتری دنبال می شود.

منابع آگاه می گویند از محل اصلاح قیمت خوراک گاز پتروشیمی ها لااقل ۲ میلیارد دلار برای کشور و دولت منابع ایجاد می شود.

ماجرای افزایش قیمت خوراک

این در حالی است که بیشتر اعضای ستاد تدابیر ویژه اقتصادی با توجه به تخفیف های بی منطق فعلی درباره خوراک گاز، افزایش قیمت خوراک گاز پتروشیمی ها به ۲۰ سنت در هر متر مکعب بود اما شرکت ملی پتروشیمی با این جهش قیمت موافقت نکرد و به همین دلیل معاون اول وقت رئیس جمهور تصمیم گیری در این مورد را به کارگروهی با حضور فرزین و مسئولان شرکت ملی پتروشیمی سپرد.

مذاکرات تا رسیدن به قیمت ۱۳ سنت برای هر متر مکعب خوراک گاز ادامه یافت و بر سر این قیمت توافق شد. در عین حال با اصرار مسئولان پتروشیمی در مصوبه ستاد تدابیر بهای خوراک از بهای سوخت پتروشیمی ها جدا شد، به گونه ای که پتروشیمی ها تنها بهای خوراک را با قیمت ۱۳ سنت می پردازند و بهای گازی را که به عنوان سوخت می سوزانند به قیمت عمومی سوخت گاز در کشور یعنی ۷۰ تومان در هر متر مکعب می پردازند. روزانه بین ۳۵ تا ۴۰ میلیون متر مکعب گاز تحویل پتروشیمی ها می شود که ۴۵ تا ۵۰ درصد از این میزان به عنوان سوخت در پتروشیمی ها سوزانده می شود و بقیه به عنوان خوراک برای تولید آمونیاک، اوره یا متانول مورد استفاده قرار می گیرد.

با افزایش قیمت خوراک گاز پتروشیمی ها به ۱۳سنت در بدترین شرایط لااقل حاشیه سود ۳۰درصدی برای پتروشیمی های گازی باقی می ماند که در این صنعت باز هم یک حاشیه سود قابل توجه و بالا محسوب می شود.

مقایسه با کشورهای دیگر

در حال حاضر نه تنها خوراک گاز ایران یکی از ارزان ترین خوراک ها در سطح جهان است بلکه کشورهای منطقه از جمله عربستان قریب به ۵۰ درصد از سود پتروشیمی ها را به عنوان مالیات کسر می کنند ضمن آنکه عربستان به عنوان رقیب اصلی ایران در منطقه خاورمیانه خوراک را با قیمت ۱۴۰ تومان عرضه می کند اما در ایران هر متر مکعب گاز ۷۰ تومان عرضه شده و هیچ مالیاتی نیز دریافت نمی شود!

همچنین به دلیل کمبود گاز در اغلب کشورهای منطقه، اساساً این کشورها به احداث پتروشیمی های گازی تمایلی ندارند و اغلب پتروشیمی های آنها خوراک مایع است. حتی قطر نیز که از گاز میدان عظیم پارس جنوبی بهره می برد به احداث واحدهای GTLو تبدیل گاز به فرآورده نفتی روی آورده و تمایلی به احداث پتروشیمی گازی نشان نمی دهد. با این وجود در ایران به دلیل تخفیف بی منطق خوراک گاز، عملا احداث واحدهای پلیمری مورد استقبال بخش خصوصی قرار نمی گیرد و آینده پتروشیمی ایران در اختیار پتروشیمی های گازی که برای اقتصاد ملی ارزش افزوده چندانی ندارند، قرار گرفته است به گونه ای که امروز تولید کلان متانول در ایران قیمت این محصول را در بازار جهانی کاهش داده است.

به گفته مؤید حسینی صدر، نماینده مجلس سالانه ۲۰ هزار میلیارد تومان خوراک گازی به صورت مجانی به بخش خصوصی داده می شود. از سود روزانه ۱۰۰ میلیارد تومانی رانت خواران پتروشیمی که بگذریم باید گفت مدافعان تخفیف ۳۰ درصدی خوراک گازی به پتروشیمی ها یا از بدنه بخش خصوصی بوده یا همچنان در این بخش مشغول به کسب سود هستند و همه نگاه خود را به دولت یازدهم معطوف کرده اند تا تخفیف ۳۰ درصد اعمال شود، البته این تلاش ها با انتقادات زیادی همراه شده است و به احتمال فراوان به منتفی شدن تخفیف منجر شود که حرکتی زیرکانه برای جلوگیری از افزایش قیمت خوراک محسوب می شود. به بیان ساده تر به مرگ گرفته شد تا به تب راضی باشند!
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات