استاد اقتصاد دانشگاه اموری آتلانتای آمریکا در تحلیلی که در اختیار خبرگزاری فارس قرار داده است، می گوید: تعطیلی و اختلافات بین دو حزب دموکرات و جمهوری خواه دارای جنبه های سیاسی و اقتصادی است و همه این اختلافات، در تقسیم درآمد و ثروت و نیز در بحث بدهی ها و کسری بودجه ریشه دارد.

به گزارش افکارنیوز ، اسفندیار معصومی، استاد اقتصاد دانشگاه اموری آتلانتای آمریکا: آنچه منجر به تعطیلی و اختلافات بین دو حزب دموکرات و جمهوری خواه شده، دارای دو جنبه مرتبط است. یکی جنبه سیاسی و دیگری جنبه اقتصادی. مسلم است که سیاست در پی اقتصاد اتفاق می افتد، به خصوص در آمریکا و به ویژه در قرن بیست و یکم.• تعطیلی دولت آمریکا و اختلافات دموکراتها و جمهوریخواهان در تقسیم درآمد و ثروت ریشه دارد

• نابرابری درآمد، بزرگترین چالش پیش روی آمریکا

• نابرابری درآمد بزرگترین تهدید توسعه برای چین

همه اختلافات در تقسیم درآمد و ثروت ریشه دارد. این قدیمی ترین مسأله در سیاست و اقتصاد است و اکنون به بزرگترین مسأله اقتصادی تبدیل شده است. اخیرا رابرت شیلر، برنده جایزه نوبل اقتصاد بیان کرد که نابرابری درآمد، بزرگترین چالش پیش روی آمریکا است. وضعیت چین نیز مشابه آمریکا است و ممکن است این نابرابری بزرگترین تهدید برای توسعه باشد.• دلیل اعلام شده برای تعطیلی های اخیر؛ «برنامه خدمات درمانی اوباما»

• جمهوریخواهان نمی خواهند اوباما در حل یک مشکل دیرینه پیروز شود

• نبرد کنونی در آمریکا؛ نبرد بین داراها و ندارهاست

«برنامه خدمات درمانی اوباما» دلیل اعلام شده برای تعطیلی های اخیر، نمونه ای از دعوا بر سر این است که چه کسی کدام قسمت کیک را به دست می آورد. با این برنامه درمانی ۵۲ میلیون نفر از آمریکایی هایی که بیمه خدمات درمانی ندارند، باید بیمه شوند. چه کسی هزینه آن را پرداخت خواهد کرد؟ تا کنون بسیاری از این بیمه نشدگان در صورت مراجعه به برخی بیمارستان ها و کلینیک ها به صورت رایگان درمان می شدند. «رایگان» به این معنا بود که هزینه درمان آن ها به دولت و بیمه شدگان محول می شد (مالیات دهندگان باید بهای آن را بپردازند! ) . جمهوری خواهان و «روشنفکران» آن ها تقریبا همه برنامه خدمات درمانی اوباما را ارائه دادند. اکنون که این قانون در دولت دموکرات ها اجرا می شود، جمهوری خواهان به دو دلیل خواستار لغو آن هستند، یکی این که کارفرما باید در هزینه کسانی که بیمه می شوند سهیم باشد. این کارفرماها معمولا جمهوری خواه و یا محافظه کارند. دلیل دیگر «سیاسی» است. جمهوری خواهان نمی خواهند این رئیس جمهور در حل این مشکل دیرینه موفق باشد. بنابراین این همان نبرد داراها و ندارهاست.• بدهی های آمریکا ۱۷ تریلیون دلار + بهره سالانه

• بخش زیادی از بدهی های آمریکا مربوط به جنگهای عراق و افغانستان

از دیگر عواملی که به این کشمکش ها بر سر نابرابری درآمد، دامن زده بحث بدهی ها و کسری بودجه آمریکا است. این بدهی حدود ۱۷ تریلیون دلار به علاوه بهره سالیانه است. جنگ افروزان جمهوری خواهان از زمان ریگان این بدهی ها را ایجاد کرده اند که مقدار زیادی از آن اخیرا به دلیل جنگ های عراق و افغانستان ایجاد شده است. نجات مالی بانک های بزرگ و سازمان های سرمایه گذاری به کمک سرمایه های مالیات پردازان (که به معنای استقراض و چاپ بیشتر پول است) منجر به غارت خزانه دولت، چه حساب های کنونی و چه حساب های نسل های آینده شده است. ولی جالب اینجاست که این ها همان جمهوری خواهانی هستند که مخالف بدهی دولت هستند و ادعا می کنند تلاش در کاهش بدهی و کسری بودجه دارند. این نیز صحیح نیست، همین جمهوری خواهان برای قطع هزینه های دولت برای طبقه متوسط، یعنی مالیات دهندگان تلاش می کنند. آن ها می خواهند بودجه خدمات درمانی، بازنشستگی (تأمین اجتماعی) و دیگر خدمات را حذف کنند. در واقع آن ها تلاش در افزایش مخارج و بودجه ارتش دارند. باز هم می بینیم که این به تقسیم درآمد مربوط است نه کسری بودجه.

بررسی سیاست مداران تندرو برای تمامی نظاره گران جالب است. آن ها نماینده منافع افراد کمی هستند و در همه جنبه های سیاست های افراطی، چه داخلی و چه خارجی فعالند و معمولا اهل جنوب هستند (مانند تگزاس، اوکلاهاما، کارولینای جنوبی، آریزونا و… ) .

نابرابری درآمد به عنوان مسأله ای در حوزه اقتصادی، بازگشت برجسته ای داشته و اکنون به عنوان تهدیدی بزرگ برای قشر اجتماعی در نظر گرفته می شود. نمونه ای در تاریخ یافت نمی شود که قشر اجتماعی ضعیف همراه با توسعه ثابت اقتصادی وجود داشته باشد. راست گرایان همیشه «تئوری رخنه به پایین» را نقل می کنند؛ ثروتمندان باید ثروتمندتر شوند تا فعالیت های اقتصادی آن ها منجر به اشتغال بیشتر و دستیابی به «کیک» بزرگ تری برای دیگران شود. مدارک تجربی این «تئوری» بسیار ضعیف است و یا اصلا وجود ندارد.• ابعاد مختلف رفاه به ویژه درآمد

• طرفداری شرکتهای بزرگ از «رفاه سرمایه داران» نسبت به دیگر گونه های سوسیالیسم

من در پژوهش های خود از اواخر دهه ۷۰ میلادی بر نابرابری درآمد، تحرک و فقر تمرکز کرده ام. هم چنین پژوهشگران زیادی را درگیر مطالعه «رفاه عمومی» کرده ام، که بسیار بیشتر از «درآمد» و «مخارج» است. رفاه بعدهای زیادی دارد که شامل درآمد به عنوان بعدی بسیار مهم است. من سال های زیادی این تکنیک های چندبعدی را تدریس کرده ام و اکنون این تکنیک ها به روش اساسی تحلیل رفاه عمومی تبدیل شده اند. با این روش کشورهای اروپای شمالی با اقتصاد مختلط خود رتبه بسیار بالایی دارند. در آمریکا نیرویی فرهنگی علیه این اقتصادهای مختلط وجود دارد. تصور این است که قوانین بازار مختلط به بازار آزاد حمله می کنند در صورتی که همین قوانین در کشورهای دیگر به خوبی عمل می کنند. این نیز به دلیل تعطیلی و درگیری های کنونی است.

جمهوری خواهان و بسیاری از دموکرات ها مخالف «تک پرداخت کننده» هستند یا به عبارت دیگر این که پایه مالیاتی/دولت هزینه خدمات درمانی را بپردازد، چون این کار به نظر سوسیالیست است! این بسیار احمقانه است چرا که ما برای «بودجه ارتش» نیز یک پرداخت کننده داریم! شرکت های بزرگ بیشتر طرفدار «رفاه سرمایه داران» هستند تا دیگر گونه های سوسیالیسم. باز هم می بینید که مسأله این است که چه کسی مخارج را پرداخت کرده و مخارج به چه کسی پرداخت می شوند. تقسیم درآمد و ثروت!
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات