بانک مرکزی در شگرد جدیدی برای دورزدن تحریم، سامانه پیام رسانی الکترونیکی مالی (سپام) را برای فائق آمدن بر فشارهای تحریم های بین المللی به ویژه احتمال قطع دسترسی به شبکه های ارتباطی جهانی نظیر سوئیفت طراحی و پیاده سازی کرد.

به گزارش افکارنیوز ، سید محمود احمدی دبیرکل بانک مرکزی با ابلاغ بخشنامه ای خطاب به بانک های دولتی و خصوصی اعلام کرد: " سامانه پیام رسانی الکترونیکی مالی (سپام) با توجه به نیاز شبکه بانکی به ایجاد زیرساخت یک پارچه، متمرکز و استاندارد برای پیام رسانی در کشور از یک سو و فائق آمدن بر فشارهای ناشی از تشدید تحریم های بین المللی، به ویژه احتمال قطع دسترسی به شبکه های ارتباطی جهانی نظیر سوئیفت از سویی دیگر، طراحی و پیاده سازی گردید" .

در بند دیگری از این بخشنامه تأکید شده: " این سامانه اساساً مبتنی بر تفکر ایجاد مسیر خدمت متمرکز استوار بوده و به واسطه آن تمام اعضا می توانند در محیطی امن و در قالبی استاندارد به تبادل انواع پیام های مالی بپردازند" .

احمدی همچنین اشاره داشته: " زیرساخت سپام در حال حاضر دو سامانه مهم تحت عنوان سپام ارزی و سپام ریالی را میزبانی می نماید. سپام ارزی از یک سو می تواند پیام های ارزی شبه سوئیفتی را بدون نیاز به شبکه سوئیفت، میان اعضا در داخل کشور مبادله نموده از سویی دیگر با اتصال به شبکه جهانی سوئیفت، ارتباط اعضا با آن شبکه را میسر سازد. سپام ریالی نیز پیام های فارسی نظیر پیام های اعتبار اسنادی داخلی ریالی را مبادله می نماید" .

دبیرکل بانک مرکزی در ادامه بخشنامه مورد اشاره قید کرده است: " از نتایج و دستاوردهای منحصر به فرد این سامانه می توان به مواردی نظیر ایجاد زیرساخت یک پارچه و استاندارد پیام رسانی با حفظ محوریت بانک مرکزی، برخورداری از شبکه ای امن برای تبادل اطلاعات مالی بدون دغدغه خاطر رصد اطلاعات توسط بیگانگان، برخورداری از قابلیت کنترل و نظارت بر کل فرآیندهای انجام گرفته در چرخه تبادلات داخلی مانند گشایش و تنزیل اعتبار اسنادی داخلی ریالی، و کاهش هزینه های ارزی غیرضروری اشاره نمود" .

وی البته این را هم گفته: " بهره برداری موازی و آزمایشی از سپام ارزی، طی ابلاغیه شماره ۲۰۶۶۰۸ مورخ ۱۳۹۱/۸/۶ این بانک در شبکه بانکی کشور آغاز گردید، اما بهره برداری نهایی موکول به رفع برخی نقائص و کاستی های سامانه شد. اینک با تلاش و پیگیری های مستمر کارشناسان ذی ربط، برنامه های تکمیلی روی سامانه نصب گردیده و ارائه سرویس به بانک ها از تاریخ ۱۳۹۲/۷/۹ امکان پذیر شده است" .

احمدی در خاتمه تأکید داشته: " ضروری است، در راستای بهره برداری کامل از سپام ارزی، ارسال تمام پیام های داخلی بین بانک های کشور که اکنون از طریق روشهای ناامن و غیرمتعارف نظیر فکس رمزدار انجام می شود، از تاریخ ۱۳۹۲/۷/۲۷ از طریق سپام انجام گیرد" .
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات