دبیر انجمن خودروسازان با اشاره به توصیه وزیر صنعت برای مذاکره با خودروسازان خارجی، تحریم ها و خودروهای قدیمی را دلیل اصلی نارضایتی مردم از خودروهای داخلی دانست و گفت: برای بروزرسانی استراتژی خودرو، منتظر نتایج مذاکرات ۱+۵ هستیم.

به گزارش افکارنیوز ، احمد نعمت بخش در مورد وضعیت اجرای استراتژی صنعت خودرو توسط شرکت های خودروساز داخلی، اظهار داشت: استراتژی صنعت خودرو در سال های قبل تدوین شد که مهمترین هدف آن، تولید خودروی رقابتی از طریق ارتقاء کیفیت و قیمت بود.

وی ادامه داد: بر اساس استراتژی صنعت خودرو باید تا افق ۱۴۰۴، پنج پلت فرم جدید در کشور تعریف و تولید شود که دو پلت فرم باید توسط خودروسازان داخلی و سه پلت فرم نیز باید از طریق همکاری با شرکت های خارجی طراحی و تولید شوند.

* تحریم ها، استراتژی صنعت خودرو را تحت الشعاع قرار داد

نعمت بخش با بیان اینکه تحریم ها، اجرای استراتژی صنعت خودرو را مقداری تحت الشعاع قرار داده است، تصریح کرد: این مسئله باعث شد همکاری ایران خودرو و سایپا با طرف های خارجی خود کاهش یابد که امیدواریم با رفع تحریم ها، این مشکل برطرف شود.

وی توضیح داد: در عین حال، پلت فرم های تیبا، رانا و دنا در داخل تعریف شد که البته طراحی این پلت فرم ها نیز هزینه زیادی در بر داشت.

* استراتژی صنعت خودرو، منتظر نتایج مذاکرات ۱+۵

وی ادامه داد: برای به روز رسانی استراتژی صنعت خودرو با توجه به شرایط جدید، منتظر نتایج حاصل از مذاکرات ۱+۵ هستیم تا بر اساس شرایط جدید، تغییرات لازم را در استراتژی صنعت خودرو اعمال کنیم.

وی افزود: در این صورت، در مورد استراتژی صنعت خودرو جلساتی را تشکیل خواهیم داد و نتیجه آن را به شورای سیاست گذاری خودرو اعلام می کنیم.

دبیر انجمن خودروسازان با اشاره به اینکه طبق استراتژی صنعت خودرو تا افق ۱۴۰۴ باید ۵ پلت فرم جدید توسط شرکت های خودروساز تعریف شود، گفت: بر روی هر پلت فرم نیز باید ۴ تا ۵ مدل خودرو جدید تولید شود.

به گفته وی، بر این اساس از ۳ میلیون دستگاه تولید خودرو در داخل باید یک میلیون دستگاه صادر شود که البته این کار نیازمند ارتقاء کیفیت خودروها است.

* تحریم ها و خودروهای قدیمی، دلیل نارضایتی مردم از خودروها

وی با بیان اینکه به ضعف خودروسازان در زمینه کیفیت خودروها آگاه هستیم، گفت: کیفیت موضوعی است که باید به صورت مستمر مورد توجه قرار گیرد و اینکه مردم از کیفیت خودروها رضایت ندارند دلیل اصلی آن، تحریم ها و قدیمی بودن خودروهای پرتیراژ است.

نعمت بخش ادامه داد: در حال حاضر حدود ۲۰ قلم قطعه خودرو از طریق واردات تأمین می شود که برای این کار، با وجود تحریم ها مجبوریم روش های مختلفی مانند خرید از کشور ثالث را در نظر بگیریم که هزینه تولید را افزایش می دهد.

وی با بیان اینکه طبق استراتژی خودرو از سال ۹۴، خودروهای داخلی با عمر بالای ۱۰ سال و خودروهای تولیدی تحت لیسانس شرکت های خارجی با عمر بیش از ۷ سال باید از رده تولید خارج شوند، گفت: برای جلوگیری از این کار، باید تولید خودروهای جدید به مرور افزایش یابد و تولید خودروهای قدیمی نیز کاهش یابد به طوری که تا سال ۹۴ متوقف شوند.

* توصیه وزیر صنعت برای مذاکره با خودروسازان خارجی

وی در پاسخ به این سؤال که آیا شرکت های خودروساز ایرانی با طرف های خارجی وارد مذاکره شده اند؟ گفت: وزیر صنعت به خودروسازان توصیه کرده که از طرف های خارجی دعوت کنند تا برای تولید مشترک خودرو به ایران بیایند و قراردادهای بلند مدت در این زمینه منعقد شود.

وی ادامه داد: در این راستا، ایران خودرو می تواند با شرکت پژو، ایران خودرو دیزل با شرکت بنز و شرکت سایپا با کیا، نیسان و همچنین سایر شرکت های داخلی با طرف های خارجی خود وارد مذاکره شوند.

نعمت بخش افزود: طبق گفته وزیر صنعت، آمریکا ایران را تحریم کرده ولی ما آمریکایی ها را تحریم نکرده ایم و می توانیم با آنها همکاری صنعتی کنیم.

وی افزود: کیفیت خودروهای قدیمی را می توان تا حدی افزایش داد ولی برای ارتقاء قابل قبول، باید این خودروها با خودروهای جدید جایگزین شوند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا اتفاقی در زمینه کاهش تحریم ها علیه صنعت خودرو افتاده است؟ گفت: هنوز اتفاقی در این مورد نیفتاده است.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات