رئیس کمیسیون سرمایه گذاری اتاق تعاون مرکزی پنج اصل را برای حمایت از تولید ملی در حوزه پولی و بانکی اعلام کرد.

به گزارش افکارنیوز ، رضا علیخان زاده توضیح داد: عدم افزایش نرخ سود بانکی، معلق کردن معوقات بانکی واحدهای تولیدی، تامین نیازهای ارزی واحدهای تولیدی با حفظ ثبات نرخ ارز، تقویت جایگاه نظارتی بانک مرکزی در جهت نظارت بر عملکرد بانک ها و موسسات مالی-اعتباری و ایجاد جایگاه داوری مرضی الطرفین برای اتاق ها به منظور حل اختلافات بین بنگاه های اقتصادی و بانک ها پنج اصلی هستند که برای حمایت از تولید ملی در حوزه پولی و بانکی باید مورد توجه قرار گیرد.

وی افزود: اقتصاد ایران طی سال های اخیر در شرایط رکود تورمی بوده است. از یک سو اقتصاد دچار تورم شدید است و از سوی دیگر دچار رکود و رشد اقتصادی منفی یا صفر است. براساس تئوری های اقتصاد کلان، نرخ سود قیمت پول بوده و یکی از هزینه های سرمایه گذاری است که در تصمیمات بخش خصوصی اثرگذار است. افزایش نرخ سود سپرده های بانکی منجر به افزایش نرخ تسهیلات بانکی می شود و هزینه تولید را افزایش می دهد و از این طریق به صورت تورم بخش هزینه بر سطح عمومی قیمت ها اثر می گذارد.

وی گفت: واحدهای تولیدی در بخش های مختلف دارای بازدهی و حاشیه سود متفاوتی هستند که برخی از آنها در صورت افزایش نرخ سود، قادر به پرداخت قیمت بالای پول نیستند و این امر در نهایت به ضرر بخش تولید و صنعت خواهد بود. نرخ سود بانکی برای بخش تولید باید به صورت ترجیحی باشد و این نرخ باید از نرخ سود سپرده بانکی برای بخش های غیرتولیدی کمتر باشد. به نظر می رسد در شرایط کنونی بهتر است بانک مرکزی با تغییر نرخ ذخیره قانونی یا نرخ تنزیل مجدد به سیاست گذاری در این زمینه بپردازد و تلاش خود را بر کنترل تورم متمرکز کند.

علیخان زاده با اشاره به اینکه بیش از ۶۰۰۰ صندوق و موسسه مالی غیر بانکی در کشور وجود دارند که حدود ۴۰ درصد نقدینگی در این موسسات قرار دارد، گفت: اغلب این موسسات سود بالاتری به سپرده گذاران پیشنهاد می کنند و بخش اعظم این سپرده ها را به بخش ساختمان و مسکن انتقال می دهند. بدون اطلاع از حجم سپرده ها و تسهیلات این موسسات، نمی توان سیاست پولی موثر و کارا اتخاذ کرد. با سامان دهی این موسسات و موظف کردن آنها به پیروی از مقررات پولی و بانکی کشور می توان در بازارهای مسکن، ارز و طلا نیز شاهد ثبات نسبی قیمت ها بود.

رئیس کمیسیون سرمایه گذاری اتاق تعاون مرکزی درباره معلق کردن بدهی واحدهای تولیدی توضیح داد: وضعیت واحدهای تولیدی را که دارای معوقات بانکی هستند را می توان به سه گروه تقسیم کرد. واحدهای تولیدی که با همه دشواری ها و مشکلات عدیده توانسته اند کماکان به فعالیت خود ادامه دهند، واحدهای تولیدی که در بحران های سال های اخیر تعطیل شده اند اما ساختار تولید کماکان حفظ شده است و واحدهای تولیدی که در مرحله راه اندازی با بیش از ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی هستند.

وی اضافه کرد: در این راستا کمیته ای متشکل از نمایندگان دو اتاق، بانک مرکزی، وزارت متبوع تولیدی، نماینده بانک موردنظر که بنگاه تولیدی در آن بانک معوقه دارد تشکیل شود تا در اولویت اول محدودیت های وضع شده برای واحدهای تولیدی فعال در گروه ۱ را که دارای معوقات بانکی هستند و متاسفانه از خدمات اجتماعی، اعتباری، مالی و تسهیلاتی محروم هستند را به طور عاجل برطرف کنند. به دلیل معوقات بانکی یک شرکت تولیدی فعال حتی از انتخاب شدن به عنوان واحد نمونه صادراتی، از اخذ هرگونه وام و تسهیلات بانکی و بسیاری از موارد دیگر محروم است و این محرومیت برای این گروه از واحدهای تولیدی فعال یک ظلم است.

وی گفت: معلق کردن بدهی واحدهای تولیدی به صورت تنفس یک ساله از مهمترین اقداماتی است که این کمیته می تواند در چارچوب اختیارات واگذار شده از سوی شورای گفت وگو به آن جامعه عمل بپوشاند.

رئیس کمیسیون سرمایه گذاری اتاق تعاون مرکزی خاطرنشان کرد: در راستای برنامه های کوتاه مدت باید با توجه به میزان درآمد ارزی کشور برای واردات اقلامی که نیاز اساسی کشور است و نیز برای تولیدات صادرات محور تامین و هدایت ارز صورت پذیرد. البته شرایطی را دولت برای فرایند واردات کالا ابلاغ کرده که با حدود ۳۰ درصد نقدینگی شرایط گشایش L/C امکان پذیر می شود که در عمل اجرای آن با مقاومت بانک ها مواجه بوده که باید هرچه سریعتر این مهم اجرایی شود.

علیخان زاده گفت: طی سالیان متمادی اقتصاد کشور با چالش های جدی و مهمی در حوزه پولی و بانکی مواجه بوده است که این چالش ها در سال های اخیر با حضور بانک های خصوصی در نظام بانکی کشور مضاعف شده است. آنچه انتقادهای شدید از شیوه عملکرد بانک ها را به دنبال داشته است، اجرای نادرست و غیرمنطبق با قوانین و دستورالعمل ها و بخشنامه های ابلاغی از سوی بانک مرکزی بوده است که در این راستا ضعف دستگاه های نظارتی بیش از پیش باعث افزایش این تخلفات و بی انضباطی ها شده است. در این راستا باید سه برنامه رصد و شناسایی اشکالات و تخلفات بانک ها، ارجاع به دستگاه نظارتی بانک مرکزی و احراز تخلف و ایراد با توجه به قوانین، دستورالعمل ها و بخشنامه ها و برخورد قانونی با بانک متخلف که توسط دستگاه نظارتی و بازرسی براساس موارد احراز شده باید انجام شود.

وی افزود: اتاق ها همچنین می توانند در مواردی که بین بانک و بنگاه اقتصادی اختلافی بروز می کند، به عنوان داور مرضی الطرفین وارد عمل شوند تا از این طریق سریعترین روش را برای حل و فصل مشکلات و شفاف سازی اختلافات که یکی از معضلات اساسی بنگاه های اقتصادی است، سامان دهند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات