بازار داخلی درحالی از شرایط جدید به وجود آمده از نتایج مذاکرات هسته ای در ژنو با رفع نگرانی های عمومی روبه رو است که تاثیرات افزایش بهای طلا در بازارهای جهانی روند کاهشی قابل انتظار قیمت های داخلی را متوقف کرد.

به گزارش افکارنیوز ، افزایش بهای جهانی طلا موجب شد تا قیمت انواع سکه و طلا در بازار داخلی نیز با افزایش قیمت مواجه شود. روز پنجشنبه در بازار داخلی تا غروب بهای سکه تا ۹۶۰ هزار تومان بر برخی تابلوها افزایش یافت که نسبت به نرخ روز دوشنبه ۲۵ هزار تومان افزایش ثبت کرده بود.

نرخ دلار در این راستا البته افزایش ۵ تومانی را به خود دید. روز پنجشنبه در بازارهای جهانی بهای طلا از محدوده ۱۲۸۰ دلار تا ۱۳۲۰ دلار هم افزایش یافت و البته در ادامه ۱۰ دلار تعدیل شد. بااین حال بازار داخلی به شدت از این افزایش تاثیر گرفت و بررسی شرایط اقتصاد آمریکا نیز همچنان در کانون توجهات فعالان بازار داخلی نیز هست.

در همین حال بازار داخلی درحالی از شرایط جدید به وجود آمده از نتایج مذاکرات هسته ای در ژنو با رفع نگرانی های عمومی روبه رو است که تاثیرات افزایش بهای طلا در بازارهای جهانی روند کاهشی قابل انتظار قیمت های داخلی را متوقف کرد.

مذاکرات ژنو نیز برگزار شد و واکنش ها به این مذاکرات تاکنون بی سابقه گزارش شده است. آمریکایی ها گفته اند که جزئیات فنی بی سابقه بود. سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واکنش به مذاکرات هسته ای ایران و ۱+۵ در ژنو، گفت نمایندگان آمریکا در این دور از گفت وگوها شاهد مطرح شدن جزئیات فنی بی سابقه ای بوده اند. سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در مورد مذاکرات ژنو گفته است هیات آمریکایی برای «بحثی واقعی» به ژنو رفته و این اتفاق افتاده است.

وزیر خارجه انگلیس نیز در واکنش به مذاکرات دو روزه ایران و گروه ۱+۵، ابراز امیدواری کرد این مذاکرات هرچه زودتر به نتایج عملی منجر شود. «ویلیام هیگ» وزیر خارجه انگلیس در واکنش به این مذاکرات، با صدور بیانیه ای ابراز امیدواری کرده است گفت وگوها هرچه زودتر به نتایج عملی منجر شود.

وی در بخشی از این بیانیه آورده است: من از رویکرد مثبت تری که دولت جدید ایران در مذاکره با ۱+۵ در ژنو اتخاذ کرد، استقبال می کنم. این بیانیه می افزاید: امیدوارم مذاکرات هرچه زودتر به نتایج عملی منجر شود. لازم است که ایران اولین گام را در برنامه اش بردارد و ما هم آماده ایم در پاسخ گام های متناسبی برداریم.

در همین حال خبر رسید که آمریکا برای آزاد کردن بخشی از دارایی های مسدود شده ایران اعلام آمادگی کرده است. بلومبرگ گزارش داده دولت اوباما به دنبال آن است که به جای رفع تحریم ها به ایران اجازه دسترسی به بخشی از دارایی های مسدود شده در بانک های خارجی را بدهد.

به گزارش خبرگزاری ها، دولت اوباما در حال بررسی طرحی است که بدون برداشتن تحریم ها به ایران در قبال توافق احتمالی هسته ای امتیاز بدهد. طبق گزارش بلومبرگ، ۵۰ میلیارد دلار از پول ایران در بانک های سراسر جهان مسدود شده اند که این اقدام به خاطر تلاش های کاخ سفید و وزارت خزانه داری آمریکا است.

چند مقام دولتی آمریکا به جفری گلدبرگ، خبرنگار بلومبرگ گفته اند مذاکره کننده های ایرانی که در حال حاضر در ژنو هستند آماده اند به ایران پیشنهاد دسترسی دست کم بخشی از این پول را در ازای دریافت امتیازاتی از برنامه هسته ای ایران بدهند.

نوسان طلا به دنبال اتفاقات اخیر در اقتصاد آمریکا

تازه ترین نگرانی های ایجاد شده برای افت رتبه اعتباری آمریکا در حالی سایه خود را بر سر بازارهای مالی گسترده است که در ساعات پایانی مهلت نهایی، بودجه آمریکا برای ۴ ماه آینده تصویب شده و اقتصاد جهانی نیز در این راستا از یک شوک مخرب دیگر تا این زمان درامان است.

بالاخره اوباما در میدان چالش با جمهوری خواهان به پیروزی دست یافت و جمهوری خواهان دربرابر افکار عمومی آمریکا مجبور شدند تا به دولت اوباما اجازه افزایش سقف بدهی های ملی را بدهند. تعطیلی دولت در ۱۶ روز گذشته، ۲۴ میلیارد دلار به اقتصاد آمریکا لطمه زده است و انتظار می رود رشد اقتصادی فصل پاییز را به شکل قابل توجهی کاهش دهد. دولت آمریکا اجازه خواهد داشت تا ۷ فوریه ۲۰۱۴ به قرض کردن پول برای تامین نیازهای مالی خود ادامه دهد.

این توافق، همچنین به دولت این امکان را می دهد که تا ۱۵ ژانویه به منابع مالی مورد نیاز برای انجام پرداخت های خود دسترسی داشته باشد. با ادامه کار دولت فدرال آمریکا البته نگرانی های بازار طلا برای تداوم برنامه محرک های اقتصادی آمریکاهمچنان پابرجا است. در این زمینه موسسه رتبه بندی فیچ در تازه ترین گزارش خود هشدار داد در صورت ادامه بحران بدهی و بودجه آمریکا رتبه اعتباری بزرگ ترین اقتصاد جهان را کاهش خواهد داد.

رصد اقتصاد آمریکا توسط این موسسه حتی پس از توافق دولت و کنگره بازهم ادامه دارد. در عین حال یک موسسه رتبه سنجی (Dagong Global Credit Rating Co) روز پنج شنبه رتبه اعتباری آمریکا را به A منفی کاهش داد تا بازار طلا و بازارهای سهام در اروپا و آمریکا تحت تاثیر آن شاهد افت ارزش دلار و اوراق قرضه نیز باشند. این تحول در روز پنج شنبه باعث شد تا بهای طلا با افزایش ۴۰ دلاری تا ۱۳۲۰ دلار هم بالا برود. قیمت در روز جمعه نیز تا ساعت ۱۴ در سطح ۱۳۲۰ دلار باقی ماند. موسسه رتبه سنجی فیچ نیز البته هشدارهایی را برای رصد رتبه اعتباری اقتصاد آمریکا تا ماه ها اعلام کرده است. بااین شرایط بازی گردانان بازار های طلا همچنان شرایط تازه ای را برای برجسته تر کردن اهمیت فلز زرد در شرایط کنونی به دست آورده اند.

پیش بینی بازار جهانی

به عقیده کارشناسان اقتصادی تمایل سرمایه گذاران بازار به خرید طلا به عنوان حصاری در برابر مشکلات مالی به شدت کاهش یافته است.

در حال حاضر میانگین هزینه تولید طلا بسیار بالاتر از قیمت ۶-۵ سال پیش است که پیش بینی ها از افت قیمت به ۱۰۰۰ دلار واقعی نیست.

طبق نمودار تکنیکال بهای جهانی طلا طی هفته های آتی بین ۱۱۵۰و۱۴۸۴ دلار در نوسان خواهد بود.

سطح مقاومتی طلا ۱۲۹۱و۱۳۰۲ دلار است که افزایش به بالای این سطوح نشانگر این موضوع است که بهای این فلز به راحتی به ۱۳۲۶ دلار افزایش می یابد.
چنانچه قیمت طلا نتواند از ۱۳۰۲ دلار عبور کند سطح حمایتی اصلی این فلز زرد ۱۲۶۰ و سپس۱۲۵۳و۱۲۴۵ دلار خواهد بود.

گزارشی از تسبیح فروشان صراف
خبرهای گزارش شده از مشهد نیز حکایت از آن دارد که عطاری ها و تسبیح فروشی ها در اطراف حرم دست نوشته هایی مبنی بر «خرید دلار، دینار و ریال» روی شیشه مغازه خود نصب کرده اند که ارز مسافران عربی را بسیار کمتر از عرف روز بازار خرید می کنند.

این افراد که به صورت غیرقانونی به خرید ارز می پردازند با نرخ های به مراتب متفاوت از بازار رسمی از زائران خارجی خریداری می کنند. بنا براین گزارش جای سوال است که چرا مسوولان امر هیچ کاری در این رابطه انجام نمی دهند و تعداد این مغازه ها هر روز بیش از پیش می شود. این در حالی است که این افراد مغازه ای را خریداری یا اجاره می کنند و در آن هیچ فعالیت صنفی انجام نمی دهند و تنها یک صندلی با مقداری تسبیح در آن قرار می دهند تا از لحاظ قانونی کسی به آنها ایراد نگیرد، اما در اصل به خرید و فروش ارز می پردازند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات