بوی خوش تدبیر از صنعت خودرو به مشام می رسد

در حالی که کارشناسان و فعالان حوزه خودرو وضعیت این صنعت را در سال گذشته بحرانی ارزیابی می کردند، بسیاری از فعالان از زمین گیر شدن خبر می دادند و به نقطه اوج رسیدن ایران خودرو و سایپا را تقریباً امری غیر ممکن قلمداد می کردند.

به گزارش افکار، در حالی که کارشناسان و فعالان حوزه خودرو وضعیت این صنعت را در سال گذشته بحرانی ارزیابی می کردند، بسیاری از فعالان از زمین گیر شدن خبر می دادند و به نقطه اوج رسیدن ایران خودرو و سایپا را تقریباً امری غیر ممکن قلمداد می کردند.

با این حال اما با شروع سال جدید وبا روی کار آمدن دولت تدبیر و امید به نظر می رسد شرایط در صنعت خودرو به گونه ای دیگر در جریان است، بنا به گفته فعالان، خودروسازان و قطعه سازان خارجی ترغیب به بازگشت به ایران را دارند و برخی از معضلات موجود در صنعت خودرو مرتفع شده است.

از سوی دیگر این اتفاقات نمود خود را تثبیت تولید ایران خودرو و سایپا نشان داد بطوریکه بر اساس آمار، خبری از افت تولید سال قبل در صنعت خودرو کشور نیست و می توان گفت شیب افزایش تولید با حرکت کند ولی با ثبات خود امید را در دل اقشار جامعه و متقاضیان خودرو و همچنین صنعتگران وابسته به صنعت خودرو سازی بوجود آورده است.

این اتفاقات در حالی رخ داده است که خودروسازان استراتژی خود را بر پایه تثبیت تولید در نیمه نخست سال و افزایش آن در شش ماهه دوم استوار کرده اند.

به گفته بسیاری از فعالان حوزه خودرو این سیاست تا کنون با موفقیت همراه شد بطوریکه می توان گفت کابوس تعطیلی خطوط تولید خودروسازان از بین رفته شد و در حال حاضر دیدگاه های تولیدی در صنعت خودرو برعکس سال گذشته معطوف به جلوگیری از کاهش تولید نبوده و افزایش تولید بزرگترین دغدغه خودروسازان قلمداد می شود.

این مساله از آنجا مورد توجه قرار می گیرد که بر اساس تعاریف تولیدی و اقتصادی، افزایش تیراژ تولید می تواند باعث کاهش قیمت تمام شده خودرو شود و همچنین تعادل در عرضه و تقاضا در بازار را بوجود خواهد آورد.

در هر حال بنظر می رسد سایه تدبیر به صنعت خودروسازی نیز رسیده است چرا که اقدامات مدیران این صنعت در سیاست زدائی و ورود نقدینگی به خطوط تولید توانسته است وضعیت نابسامان صنعت خودرو را تا حدودی بهبود بخشیده و اگر پیش بینی های صورت گرفته تحقق یابد بزودی شاهد رونق در صنعت خودرو خواهیم بود.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات