رییس کل اسبق بانک مرکزی با بیان این که در خوشبینانه ترین حالت اقدامات اقتصادی دولت قبل ناآگاهانه بود، گفت: دولت قبل احساس می کرد نقدینگی تورم زا نیست، در حالی که در نهایت تورم اصلی ترین نتیجه ای است که از نقدینگی به دست می آید.

به گزارش افکارنیوز ، طهماسب مظاهری در مناظره عصر جمعه شبکه اول تصریح کرد: میزان نقدینگی کل کشور در مرداد ماه ۸۴، چیزی در حدود ۷۰ هزار میلیارد تومان بود و این رقم در مرداد ماه ۸۶ به بیش از ۱۲۰ هزار میلیارد تومان رسید. امروز نیز با احتساب دارایی های بانک ها نقدینگی کل کشور بیش از ۶۰۰ هزار میلیارد تومان خواهد بود.

وی با بیان این که روش کار دولت قبلی نه آزمون و خطا، بلکه تکرار خطا بود، گفت: در بهترین حالت می توان در نظر گرفت که اقدامات و تصمیمات اقتصادی دولت قبل ناآگاهانه و سهوا بوده است.

مظاهری با اشاره به نامه اقتصاد دانان در ماه های نخست دولت نهم به رییس جمهور وقت تصریح کرد: ما در همان روزهای ابتدایی به دولت وقت تذکر داده بودیم که اگر نوع نگاه به اوضاع اقتصادی تغییر پیدا نکند، کشور وارد بحران خواهد شد و آنچه امروز می بینیم برای بسیاری از اقتصاد دانان قابل پیش بینی بود.

رییس کل اسبق بانک مرکزی با اشاره به این که دولت قبل خود را مالک سپرده های مردم می دانست، عنوان کرد: در اقتصاد و بانکداری اسلامی بانک به عنوان وکیل سپرده های مردم عمل می کند به همین دلیل حق تصرف و یا مالکیت در این سپرده ها را ندارد. این مساله در حالی است که دولت قبل به این اصل پایبند نبود و همین مساله باعث شد بانک های خصوصی نیز به تبعیت از بانک های دولتی سپرده های مردم را از آن خود بداند.

وی دو عامل بیرونی و درونی را دو محور اصلی تاثیر گذاری بر روی بانک ها عنوان کرد و گفت: آنچه از طرف سیاست های دولت و مسائل و اوضاع اقتصادی کشور به بانک ها تحمیل می شود جزو عوامل بیرونی هستند، اما دستورالعمل ها و راهکارهایی که بانک دنبال می نماید درونی است. در حال حاضر بحث اصلی ما در مسائل درونی بانک است به همین دلیل باید کاری کرد که بانک ها عدم اصلاح درونی خود را نتوانند به گردن عوامل بیرونی بیندازند زیرا که بسیاری از این شرایط با تغییر نگاه درون بانکی قابل حل شدن است.

مظاهری با بیان این که یکی از این محورهایی که باید از طرف بانک ها بر آن تغییر و تحولات ایجاد شود، نحوه ی محاسبه ی سود است، تاکید کرد: بانک ها در ایران در حال حاضر ابتدا جریمه را کم می کنند سپس سود را تسویه و در آخر اصل پول را محاسبه می کنند. در شرایطی که این امر اصلا عادلانه نیست و نه تنها در نظام بانکداری بدون ربا که در بانکداری ربوی نیز چندان مرسوم نیست و باید با آن مقابله شود.

رییس کل اسبق بانک مرکزی شرکت داری را یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار بر عملکرد بانک ها دانست و گفت: در سال های گذشته متاسفانه بسیاری از بانک های ما به شرکت داری روی آوردند و شما اگر اقدامات بسیاری از آنها را بررسی کنید می بینید که در نوع عملکردشان با شرکت های داخلی بانک و شرکت هایی که از خارج تقاضای تسهیلات داشتند چگونه بوده است. قطعا باید برای مساله ی شرکت داری نیز فکر مناسبی صورت گیرد.

وی هم چنین با اشاره به لزوم کاهش نرخ سپرده های قانونی از طرف بانک مرکزی گفت: با توجه به شرایط اقتصادی ایران که در حال حاضر با آن مواجه است بانک مرکزی می تواند سیاست هایی را اتخاذ کند تا شرایط برای بانک ها تسهیل شوند. یکی از اصلی ترین این راهکارها کاهش نرخ سپرده قانونی است که در شرایط امروز راهگشا خواهد بود.

مظاهری در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به لزوم وجود رابطه ای مناسب و منطقی بین میزان سود بانکی و تورم موجود در کشور اظهار کرد: این اتفاق در زمان دولت آقای خاتمی نیز به وقوع پیوست که در سال آخر دولت ایشان نرخ تورم به حدود ۱۱ درصد رسید ولی نرخ سود های بانکی ۲۴ درصد بود، به همین دلیل سیاست گذاری هایی صورت گرفت تا نرخ سود بانکی به حد معقولی کاهش پیدا کند که سرانجام آن نرخ در حدود ۱۷ درصد تثبیت شد.

رییس کل اسبق بانک مرکزی ادامه داد: این مساله در زمان دولت آقای احمدی نژاد به نوعی برعکس شد، یعنی در دوره ای که تورم به حدود ۴۰ درصد رسیده بود نرخ سود بانکی توسط دولت ۹ درصد باقی مانده بود که هر دوی این شرایط غیرمنطقی هستند و طبق نظر اقتصادانان باید تلاش کرد رابطه ای معقول و منطقی بین میزان سود بانکی و نرخ تورم به وجود آید.

وی سهم حق الوکاله و سپرده های بانکی را دو منبع اصلی درآمدی بانک ها دانست و گفت: در حق الوکاله که تکلیف مشخص است بانک اسلامی باید به عنوان وکیل بین سپرده گذار و بخش تولیدی عمل کند و در این بین تنها دستمزدی به عنوان حق وکالت دریافت کند. اما در سپرده ها ما در سال های گذشته یک اشکال عمده داشتیم که آن سرمایه گذاری بانک از سپرده های قرض الحسنه مردم در پروژه های عمرانی و اقتصادی بود.

رییس کل اسبق بانک مرکزی اضافه کرد: از نظر قانونی و هم چنین شرعی بانک مجاز نیست که سپرده هایی را که مردم به عنوان قرض الحسنه آنها را در بانک به ودیعه گذاشته اند را در پروژه های سرمایه گذاری استفاده کنند. این امر در قانون بانکداری بدون ربا نیز لحاظ شده و از نظر قانونی منع دارد.

وی در پایان خاطر نشان کرد: چیزی که مشخص است این است که نظام بانکی نیاز به بازتعریف در برخی از حوزه ها دارد و دولت باید پیش از هر چیز در ابتدا تلاش کند نرخ تورم از چیزی که در حال حاضر با آن دست به گریبان هستیم را کمتر کرده تا اقتصاد به آرامش برسد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات