وزیر راه و شهرسازی با اعلام این که راه آهن گرگان-بجنورد- مشهد قطعاً اجرا خواهد شد، گفت: درخواست سهام جایگزین را در این پروژه به دولت داده ایم و منتظر تصمیم گیری دراین خصوص هستیم.

به گزارش افکارنیوز ، عباس آخوندی در پاسخ به این پرسش که آیا راه آهن گرگان-بجنورد-مشهد اجرایی می شود؟ گفت: قطعا این پروژه اجرا می شود، چراکه از دولت خواسته ایم سهام جایگزین را به ما معرفی کند.

وی تاکید کرد: از دولت درخواست کرده ایم تا سهام جایگزین را برای این پروژه معرفی کند و منتظریم دولت در این باره تصمیم گیری کند.

 به این ترتیب پرداخت سهم ۱۵ درصدی دولت در این پروژه از طریق واگذاری ۴۵ درصد سهام شرکت مهاب قدس امکان پذیر نیست و برای ساخت راه آهن گرگان-بجنورد-مشهد سهام دیگری از سوی دولت به آستان قدس رضوی منتقل خواهد شد.

۱۸ شهریور امسال حمید چیت چیان وزیر نیرو از لغو مصوبه دولت احمدی نژاد در خصوص احداث راه آهن گرگان-بجنورد-مشهد به دلیل فساد ۱۲ هزار میلیارد تومانی خبر داد و گفته بود: وزارت راه در برنامه داشت تا خط راه آهن گرگان بجنورد مشهد را با ۴ هزار میلیارد تومان هزینه توسط کنسرسیومی چینی ایرانی اجرایی کند به طوری که ۸۵ درصد منابع مالی پروژه از سوی چینی ها به صورت فاینانس پرداخت شود و برای ۱۵ درصد تأمین مالی بخش ایرانی، بخشی از نیروگاه ها و اموال بیت المال در وزارت نیرو به ارزش ۶۰۰ میلیارد تومان به پیمانکار واگذار شود.

وی ادامه داد: در حقیقت بخشی از بیت المال به ارزش ۱۲ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان برای واگذاری به پیمانکار این پروژه تخصیص پیدا کرده بود که ما در هیات دولت موضوع این تضییع بیت المال را مطرح کردیم و جلوی مصوبه دولت گذشته گرفته شد. وی افزود: می خواستند به جای ۱۵ درصد پروژه بیش از ۲۱ برابر پیش پرداخت و بیش از ۳ برابر ارزش کلی پروژه را از بیت المال پرداخت کنند، مشخص است وقتی جلوی این تضییع بیت المال گرفته شده، اعتراض آنها را به دنبال دارد.

وزیر نیرو خاطرنشان کرده بود: توقف این واگذاری به معنای توقف پروژه راه آهن مذکور نیست و وزارت اقتصاد و وزارت راه باید منبعی دیگر برای تأمین این ۱۵ درصد مشخص کنند و یا واگذاری حقیقی به قیمت مشخص ۶۰۰ میلیارد تومان انجام گیرد.

ادعای مجهول ذهن مردم را پریشان می کند

این در حالی بود که معاون وقت وزیر راه و شهرسازی واکنش تندی به این اظهارات داشت و به تسنیم، گفت: این سخنان وزیر نیرو فقط یک ادعاست، آقای چیت چیان بگوید کجای مصوبه دولت خلاف بوده است.

احمد صادقی افزود: دولت مصوبه ای در رابطه با راه آهن گرگان-اینچه برون داشت که آستان قدس رضوی به عنوان فاینانسور با یک شرکت چینی قبول کردند که هزینه های ساخت را به صورت فاینانس تامین کنند. این فاینانس به صورت ۸۵ برای شریک دولت و ۱۵ درصد سهم دولت بود. دولت به شرطی با ساخت این راه آهن موافقت کرد که ۱۵ درصد سهم دولت را آستان قدس رضوی پرداخت کند.

وی تصریح کرد: آستان قدس رضوی با این شرط دولت موافقت کرد البته به این شرط که ۴۵ درصد سهام مهاب قدس به آستان منتقل شود. دولت هم این مصوبه را ابلاغ کرده است حالا کجای این مصوبه فساد دارد متوجه نمی شوم.

وی ادامه داد: تمام مجوزهای این پروژه از بانک مرکزی و بانک ملی اخذ شده و قانونی است. قرار بود به جای ۱۵ درصد سهم دولت، ۴۵ درصد سهام مهاب قدس به آستان قدس رضوی واگذار شود و این آستان سهم دولت را پرداخت کند.

مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل ونقل کشور گفته بود: ما مصوبه های زمان رضاخان و هویدا را اجرا می کنیم، می گوییم در اینها مثلا دخل و تصرف صورت نگرفته، اما سه ماه نیست که دولت قبلی مصوبه داده است می گوییم فساد دارد. اگر مصوبه ایراد دارد که دولت جدید باید آنرا اصلاح یا آنرا ساقط کند. در صورتیکه این اتفاق نیفتاده و مصوبه دولت قبلی توسط دولت جدید لغو نشده است، بنابراین فسادی که وزیر نیرو از آن دم می زند نمی دانم چه فسادی است و کجا اتفاق افتاده است و عامل فساد چه بوده و چه کسی باعث بروز فساد مورد نظر آقای چیت چیان شده است.

به گفته صادقی، این ادعای مجهول غیر از این که ذهن مردم و افکار عمومی را پریشان کند، دستاورد دیگری ندارد.

لازم به ذکر است که موسی الرضا ثروتی نماینده بجنورد مجلس شورای اسلامی نیز در نامه ای به رئیس جمهور ضمن بر شمردن مواردی در خصوص راه آهن گرگان-بجنورد-مشهد نسبت به استیضاح وزیر نیرو هشدار داده بود.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات