بهای ارز و سکه در بازارداخلی رو به کاهش نهاده و تعدیل ملایم قیمت ها به مرور درحال انجام است. روز گذشته بهای دلاردر بازار داخلی افت محسوس تری داشت و البته فاصله قیمت ها بر تابلوها و کف بازار هم به مرور به سطوح پایین تری می رسید.

نرخ خرید دلار نیز دیروز به زیر ۳۰۰۰ تومان رسید. به هرروی دلار در مسیر کاهشی افتاده و به مرور تعدیل نرخ آن انتظار واقعی بازار را نشان خواهد داد. برخی دیدگاه های کارشناسی البته این روند را نه باور دارند و نه تحلیل درستی می دانند، اما بازار وارداتی ایران خواستار دلار ۲۹۰۰ تومانی است و در مقابل بانک مرکزی و صادرکنندگان به دنبال دلار حداقل ۳۱۰۰ تومانی هستند.

به طور مثال یک صادرکننده نمونه کشور معتقد است: سخت است که بپذیریم ارزش پول ملی کاهش پیدا کرده؛ اما با واقعیتی روبه رو هستیم که امروز نرخ برابری پول ما با دلار ۳۰۰۰ تومان است، ولی در آینده اگر تحریم ها برداشته شود و صادرات نفت دوباره رونق بگیرد، درآمدها بیشتر و از طرف دیگر واردات مدیریت شود، طبیعتا قیمت دلار پایین خواهد آمد. اما در وضعیت کنونی حداقل تا پایان سال اگر نرخ دلار ۳۰۰۰ تومان باشد، برای اقتصاد مناسب است. وی افزود: اگر بعد از مذاکرات رییس جمهوری، رییس بانک مرکزی قیمت دلار را ۳۰۰۰ تومان اعلام نمی کرد، ممکن بود قیمت دلار پایین بیاید که این امر در شرایط کنونی رکود بدی به وجود می آورد که تبعاتش خیلی بیشتر از بالا بودن نرخ ارز است.

امروز مهم ترین موضوع ثبات در نرخ ارز است تا برای سرمایه گذاری امنیت وجود داشته باشد. تقابل این نوع نگرش با برداشته شدن بخش اعظمی از نگرانی های روانی و سیاسی از بازارموجب رسوب قیمت به کف می شود که البته برای رسیدن به آن باید منتظر ماه های آینده ماند. فضای سیاسی و بین المللی کشور در این روزها تحت تاثیر مذاکرات هسته ای قرار دارد.

برنامه آزاد سازی دارایی های دلاری ایران توسط غرب اگرچه یک امتیاز کامل نیست؛ اما می تواند برخی از توقعات ارزی وارد کنندگان را تامین کند. تاثیر روانی و کاهشی آن بر تقاضای دلار گران نیز بهای ارز را به سوی تعدیل بیشتر هدایت خواهد کرد. سخن از پذیرش برخی دیگراز شرایط ایران توسط غربی ها از جمله غنی سازی در خاک ایران هم در راستای تنش زدایی از فضای بازار ارز می تواند به این روند کمک کند.

۱+۵ با غنی سازی در داخل خاک ایران موافق است

روزنامه الحیات به نقل از منابع ایرانی، نوشت که مذاکره کنندگان ۶ کشورعضو دائم شورای امنیت (۱+۵) طی جلسات مذاکره با ایران در ژنو توافق کردند که تهران به غنی سازی اورانیوم در سطح پایین ادامه دهد. به گزارش « ایسنا» این روزنامه چاپ لندن به نقل از منابع یاد شده ادامه داد که این توافق؛ یعنی موافقت غرب با دستیابی ایران به چرخه کامل فناوری هسته ای از جمله فعالیت های مربوط به غنی سازی و این هدفی است که ایران از ابتدا به آن اصرار دارد چرا که منافعش را محقق می سازد.

به نوشته الحیات، اما موافقت غرب با غنی سازی اورانیوم در خاک ایران هر چند در سطح پایین آن، مانعی در برابر قانع کردن کنگره آمریکا در خصوص موافقت با کاهش تحریم ها است، به ویژه اینکه مجلس سنا صریحا به تصویب قانونی اشاره کرد که نمایندگان تابستان گذشته در خصوص تشدید تحریم های بانکی و نفتی علیه تهران آن را تصویب کرده بودند. در مقابل برخی نگرانی ها نیز هنوز می تواند در راه بازار داخلی قرار گیرد. بن بست احتمالی مذاکرات بر سر برنامه هسته ای ایران می تواند بخش جدیدی از تحریم های بانکی را که در دستور کار کنگره و سنای آمریکا بوده است دوباره مطرح کند.

طلا در بازارهای جهانی

دیروز طلا همچنان درسطح ۱۳۱۷ دلاربسته مانده بود. بهای طلا دربازارتهران نیزدر سطح ۹۷هزار و ۵۰۰ تومان به ازای هرگرم نسبت به روز قبل، تکانی نخورد. در بازارهای جهانی همچنان انتظار افزایش وجود دارد با این حال برخی معتقدند که برنامه های محرک های اقتصادی آمریکا بالاخره مجبور به کاهش یافتن است و معتقد هستند که دوران افول قیمت طلا هنوز پایان نیافته است.

کارشناسان و تحلیلگران اقتصادی بر این باور هستند که قیمت طلا طی ۱۲ ماه آینده به پایین ترین حد خود در ۴ سال اخیر خواهد رسید. به گزارش سایت طلا به نقل از پایگاه اینترنتی ماینینگ، صندوق های سرمایه گذاری جهان از ابتدای امسال تاکنون ۶۳ میلیارد دلار از کاهش قیمت جهانی طلا ضرر دیده اند. بر اساس این گزارش، موسسه مالی کردیت سوئیس در تازه ترین گزارش خود اعلام کرد، تمایل سرمایه گذاران برای خرید طلا با هدف حفظ ارزش دارایی و سرمایه در مقابل فشارهای تورمی کاهش یافته و این مساله تاثیر زیادی بر افت قیمت طلا داشته است. تحلیلگران اقتصادی بر این باورند که قیمت جهانی هر اونس طلا طی ۱۲ ماه آینده به شدت کاهش خواهد یافت و تا سه ماه سوم ۲۰۱۴ میلادی به کمتر از ۱۱۷۵ دلار خواهد رسید.

قیمت طلا هم اکنون به مرز ۱۳۲۰ دلار رسیده است. به باور کارشناسان اقتصادی، متوقف شدن محرک پولی فدرال رزرو آمریکا طی ماه های آینده تاثیر منفی زیادی بر قیمت طلا خواهد داشت.

قیمت طلا از زمان وقوع بحران اقتصادی و مالی ۲۰۰۸ دو برابر شده؛ ولی از ابتدای امسال با کاهش چشمگیر ۲۰ درصدی روبه رو شده است.

قیمت جهانی طلا به پایین ترین رقم در ۴ سال گذشته می رسد

در همین راستا در حالی که بانک انگلیسی اچ اس بی سی انتظار دارد به دلیل رشد نرخ تورم، تقاضا برای طلا در آسیا افزایش یابد ۱۰ کارشناس بازار طلا پیش بینی کردند قیمت این فلز در سه ماهه چهارم ۲۰۱۳ با طی روندی نزولی به کمترین رقم در ۴ سال اخیر برسد.

بانک انگلیسی اچ اس بی سی با اشاره به جهش سهم منطقه آسیا از بازار مصرف طلای جهان در یک دهه گذشته اعلام کرد، به دلیل رشد تورم شاهد افزایش سرمایه گذاری در بازار طلا و رشد تقاضا برای فلز زرد در آسیا خواهیم بود.

چند تن از اقتصاددانان این بانک شامل فردریک نئومن، با اشاره به آمارهای شورای جهانی طلا نوشتند، تقاضا برای جواهرات، شمش و سکه طلا در هند، چین، اندونزی و ویتنام که در سال ۲۰۰۴،۳۵ درصد تقاضای جهانی را تشکیل می داد، افزایش یافته و به ۶۰ درصد رسیده است. نئومن افزود: شمش طلا در این منطقه عمدتا برای حفظ ارزش دارایی ها مورد استفاده قرار گرفته است.

در حالی که طلا در حال ثبت اولین سال کاهش قیمت از سال ۲۰۰۰ تاکنون است فدرال رزرو آمریکا در حال بررسی زمان تعدیل سیاست محرک اقتصادی خویش است و این روند قیمت طلا را در مسیر کاهشی هدایت می کند. وی البته گفت: کاهش قیمت طلا موجب افزایش تقاضا در میان خریداران سکه و جواهرات در آسیا شده است. نئومن گفت: از سال ۲۰۰۸ تاکنون تقاضا برای طلا در هند بیش از ۲ برابر شده است و این در حالی است که مصرف طلا در چین تقریبا ۳۵۰ درصد رشد داشته است. دو کشور هند و چین بزرگ ترین خریداران طلا در جهان به شمار می روند.

وی افزود: « با تداوم افزایش تورم در بسیاری از بازارها و نبود جذابیت کافی در نرخ های بهره، اشتهای سیری ناپذیر آسیا برای طلا همچنان ادامه خواهد داشت. » قیمت طلا از ابتدای امسال تاکنون ۲۱ درصد کاهش یافته است. بر اساس پیش بینی ۱۰ کارشناس بازار طلا، قیمت طلا در سه ماهه چهارم ۲۰۱۳ کاهش خواهد یافت و در واکنش به کاهش سیاست محرک اقتصادی، به پایین ترین سطح در ۴ سال اخیر خواهد رسید. نئومن اضافه کرد: « در بازارهایی نظیر هند، ویتنام و چین، مصرف کنندگان ابزارهای کمی برای حفظ ارزش دارایی های خود در مقابل افزایش قیمت ها دارند… . در سال های اخیر، افزایش تورم، تقاضا برای طلا در تعدادی از بازارها را بالا برده است. »
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات