پس از مدتها کشمکش و اعمال تعرفه های افزایش یافته تلفن ثابت در قبض های مهر ماه، شرکت مخابرات ایران روز گذشته اعلام کرد که مابه التفاوت این مبلغ را در قبض های بعدی به مشترکان باز میگرداند.

به گزارش افکارنیوز ، بحث افزایش تعرفه تلفن ثابت که از مدتها قبل با مخالفتهای وزارت ارتباطات مواجه شده بود سرانجام با موافقت شورای رقابت از چندی پیش اجرایی شد و قبضهای مهرماه مشترکان با تعرفه ۵۸/۷۱ ریالی به دست آنها رسید.

این موضوع که به شدت مورد انتقاد وزارت ارتباطات قرار داشت در نهایت مشکلات متعددی برای شرکت مخابرات ایجاد کرد و باعث شد چالش های متعددی در این راه ایجاد شود.

حال پس از مواجهه با این چالش ها شرکت مخابرات ایران درنهایت این گونه اعلام کرده است که برای همگامی با سیاستهای دولت تدبیر و امید، مابه التفاوت مبالغ دریافتی از مشترکان تلفن ثابت را در صورتحساب بعدی به آنها برمی گرداند.

اما در این میان همچنان نکته جالب و محلی برای اختلاف نظر وجود دارد و آن این که طی ماه های گذشته شرکت مخابرات مکالمات مشترک تلفن ثابت را با تعرفه ۵۱/۰۳ ریالی محاسبه می کرده در حالی که این موضوع از نظر سازمان تنظیم مقررات ارتباطات نوعی تخلف بوده است. هزینه ای که اعمال آن تخلف بوده و این سازمان بر اساس مقررات جریمه هایی نیز برای آن در نظر گرفته و مدارک خود را هم به مراجع قانونی مرتبط ارسال کرده است.

البته اگرچه بحث رگولاتوری در زمینه جریمه ها توسط مخابرات مردود دانسته شده و مدیران مخابراتی از عدم اعمال این جریمه ها سخن می گویند اما به هر صورت به نظر می رسد همچنان میان مخابرات و سازمان تنظیم مقررات ارتباطات که به عنوان شاخه قانونگذار وزارت ارتباطات شناخته می شود اختلاف نظرهایی وجود دارد.

شرکت مخابرات روز گذشته این گونه اعلام کرده است که در راستای سیاستهای دولت اقدام به بازگرداندن مابه التفاوت به حساب کاربران خواهد کرد. سازمان تنظیم مقررات ارتباطات هم با تاکید بر لزوم انجام این کار اعلام کرده است که لازم است مابه التفاوت ذکر شده از همان مبلغ ۴۴.۷ ریالی پرداخت شود.

اما اگر مخابرات ایران برای قبض های این دوره خود همان تعرفه مدنظر رگولاتوری را اعمال کند در نهایت با این موضوع مواجه خواهیم شد که تعرفه های تلفن ثابت افزایش نیافته است.

نکته دیگر آن که اگر قرار بر اعمال این تعرفه باشد آیا تنها مابه التفاوت قبضهای مهرماه به مشترکان بازگردانده خواهد شد یا مخابرات میلیاردها تومانی که به گفته سازمان تنظیم مقررات اتباطات پیش از این به طور اضافه از مشترکان خود دریافت کرده را نیز به حساب آنها باز می گرداند؟ !

به گزارش ایسنا، پیش از این معاون سازمان تنظیم مقررات ارتباطات در ارتباط با تخلف مخابرات به ایسنا گفته بود: در تاریخ ۱۳۹۱/۱/۸ اولین تخلف مخابرات در زمینه تعرفه ها صورت گرفت که ما با ارسال نامه این موضوع را به آن ها گوشزد کردیم و در نامه ای که در تاریخ ۹۱/۲/۲ ارسال شد دوباره همین موضوع را تکرار کردیم اما نهایتا به این گوشزدها توجه نشد و به همین دلیل در تاریخ ۹۱/۳/۲ مبالغ اضافی که توسط مخابرات دریافت شده بود، محاسبه و به سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان اعلام شد که این شرکت ۲۰ میلیارد تومان اضافه دریافت داشته است.

حسن رضوانی در ادامه با بیان این که پس از این تاریخ هم همواره سازمان تنظیم مقررات ارتباطات تعرفه های مخابراتی را مورد بررسی قرار داده اظهار کرد: با توجه به این که در مقاطع زمانی مختلف نسبت به این اخطارها بی توجهی صورت گرفته در چند نوبت مجبور به جریمه کردن شرکت مخابرات شدیم و از جمله در تاریخ ۹۱/۱۰/۳۰ سه میلیارد تومان جریمه برای این شرکت در نظر گرفته شد که البته این رقم جدا از پرونده ای بود که پیشتر به سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان ارسال شده بود.

وی ادامه داد: اما با این حال همچنان اقدامات خلاف قانون مخابرات ادامه داشت و در دوره ای نیز به جای نرخ مصوب ۴۴.۷ نرخ ۵۱.۰۳ توسط این شرکت اعمال شد که این موضوع نیز مورد پیگیری قرار گرفت و در نهایت پرونده آن به سازمان حمایت ارسال شد.

داود زارعیان-سخنگوی شرکت مخابرات-نیز در پاسخ به این اظهارات خاطرنشان کرد: نه شرکت مخابرات ایران و نه هیچ شرکت دیگری از مردم به طور اضافه پولی دریافت نمی کند بلکه اتفاقی که ممکن است رخ دهد آن است که گاه در تفسیر قوانین به گونه ای رفتار شود که ایجاد اشتباه کند.

وی ادامه داد: پس از خصوصی سازی مخابرات با توجه به قوانین مجلس تا مدتی قرار بر آن بود که تعرفه های ارتباطی در کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات تعریف شود اما از سال ۸۹ و با قانون اصل ۴۴ تصویب شد که قانونگذاری در حوزه کالا و خدمات انحصاری برعهده شورای رقابت باشد.

مدیر کل روابط عمومی مخابرات ایران در عین حال یادآور شد: با این وجود دوستان تلاش زیادی کردند که مخابرات را متهم یا محکوم به این کار کنند که خوشبختانه موفق نشدند. اما حالا جای تعجب دارد که تعرفه ای که در سال ۹۰ تایید شده و رونوشت آن هم به وزارتخانه و سازمان تنظیم مقررات ارتباطات ارسال شده، دوباره مطرح و این گونه اعلام می شود که مخابرات مبلغی اضافه از کاربران خود دریافت کرده است.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات