همزمان با رشد افسارگسیخته مصرف بنزین، سهمیه های بنزین پائیزی در حالی تا ساعت ۲۴ امشب واریز می شود که واردات و افزایش قیمت بنزین دو راهکار وزارت نفت برای تامین و مدیرت مصرف این فرآورده نفتی است.

به گزارش افکارنیوز ، افزایش افسار گسیخته مصرف بنزین به یکی از چالش های وزارت نفت تبدیل شده است به طوری که هم اکنون بخشی از ظرفیت تولید برخی از مجتمع های پتروشیمی به تولید بنزین خام اختصاص یافته است.

آمارهای رسمی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی از جهش دوباره مصرف بنزین در روزهای پایانی مهر ماه حکایت دارد به طوری که در هفته سوم اولین ماه فصل پائیز حدود ۷۳ میلیون لیتر بنزین معمولی و بنزین سوپر در کشور مصرف شده است.

پیش بینی ها حاکی از آن است که رشد مصرف بنزین در ماه های سرد سال متوقف شود و در این صورت در خوشبینانه ترین حالت متوسط مصرف این فرآورده نفتی در محدوده ۶۸ تا ۷۰ میلیون لیتر در روز باقی می ماند.

همزمان با افزایش مصرف بنزین، ظرفیت تولید بنزین در پالایشگاه های نفت کشور با بهره برداری نهایی از دو طرح بنزین سازی پالایشگاه های بندرعباس و اصفهان حدود ۵ تا ۶ میلیون لیتر در روز افزایش می یابد اما قطعا این افزایش ظرفیت تولید نمی تواند پاسخگوی نیازهای کشور در بلندمدت باشد.

وضعیت ساخت پالایشگاه ستاره خلیج فارس هم از نگاه وزارت نفت به هیچ وجه شرایط مطلوبی ندارد به طوری که بیژن زنگنه از روند ساخت این پالایشگاه میعانات گازی در دولت قبلی به عنوان یک فاجعه مدیریت پروژه یاد کرده و تاکید می کند: امکان بهره برداری از این پالایشگاه تا سال ۹۴ فراهمنیست.

۲ راهکار مدیریت مصرف بنزین؛ واردات و افزایش قیمت

به گزارش مهر، با مرور وضعیت تولید و مصرف بنزین و حتی گازوئیل در کوتاه مدت هم اکنون، وزارت نفت دو راهکار کوتاه مدت به منظور مهار مصرف این فرآورده های استراتژیک نفتی را در دستور کار قرار داده است.

سناریوی اول افزایش قیمت بنزین و حتی گازوئیل مطابق با مصوبات قانونی و مورد تائید دولت و مجلس بوده که از این رو احتمال افزایش ۲۰ تا ۲۵ درصدی قیمت بنزین به عنوان کف گرانی بهای این دو فرآورده نفتی قوت گرفته است.

بیژن زنگنه وزیر نفت هم پیشتر در یک برنامه تلویزیونی قیمت واقعی یک لیتر بنزین مطابق با بازار فوب خلیج فارس را ۳۰۰۰ تومان عنوان کرده است و از این رو قیمت ۴۰۰ و ۷۰۰ تومانی فعلی بنزین با بهای بین المللی آن فاصله قابل توجه ای دارد.

از این رو پیش بینی می شود برای سال آینده دست کم بهای بنزین ۲۰ تا ۲۵ درصد افزایش یابد که در این صورت با توجه به ذخیره بیش از دو میلیارد لیتر بنزین ۴۰۰ تومانی در کارت های هوشمند سوخت، از سال احتمال عرضه بنزین با سه نرخ ۴۰۰ تومانی، بنزین با قیمت نیمه یارانه ای و بنزین با قیمت آزاد وجود دارد.

ناصر رئیسی فرد رئیس انجمن جایگاه داران سوخت کشور با ارائه پیشنهادی خواستار عرضه بنزین به صورت تک نرخی شده است و تاکید می کند: با حذف نظام توزیع بنزین چند نرخی، برخی از مشکلات و به ویژه فساد در جایگاه های سوخت به حداقل کاهش می یابد.

دومین سناریوی دولت برای تامین بنزین مورد نیاز کشور، تهاتر نفت خام با بنزین برخی از کشورهای خریدار نفت ایران همچون چین، هند و حتی تهاتر نفت کوره و بنزین با امارات متحده عربی است.

دومین سهمیه بنزین پائیز امشب واریز می شود

به گزارش مهر، دومین سهمیه بنزین نیمه یارانه ای پائیز تا ساعت ۲۴ امشب سه شنبه ۳۰ مهر ماه به کارت های هوشمند سوخت واریز می شود.

برای آبان ماه امسال هر لیتر بنزین نیمه یارانه ای با قیمت ۴۰۰ تومان و بنزین آزاد با نرخ ۷۰۰ تومان عرضه می شود ضمن آنکه ۲۵ لیتر بنزین به کارت سوخت موتورسیکلت ها با نرخ نیمه یارانه ای اختصاص می یابد.

در دومین ماه فصل پائیز سهمیه بنزین آزاد خودروهای شخصی بدون محدودیتی، در صورت اتمام سهمیه بنزین نیمه یارانه ای ۴۰۰ تومانی خودروها از طریق کارت هوشمند سوخت خودرو قابل برداشت است.

در همین حال با توجه به آغاز توزیع بنزین با استاندارد یورو ۴ اتحادیه اروپا در برخی از کلانشهرها همچون تهران، اراک، کرج و اهواز، شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی اعلام کرد: با وجود افزایش هزینه های تولید اما تا اطلاع ثانوی بنزین اروپایی با قیمت های مصوب و تکلیفی دولت در جایگاه ها عرضه خواهد شد.

در این بین مسئولان وزارت نفت و ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور از تثبیت قیمت و سهمیه های فعلی بنزین خودروها تا پایان سالجاری خبر داده اند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات