کارشناسان نفتی پیش بینی کردند با لغو تحریم نفتی ایران، طی یک تا سه ماه صادرات نفت ایران ۸۰۰ هزار بشکه در روز افزایش خواهد یافت و قیمت نفت برنت به زیر ۱۰۰ دلار در هر بشکه خواهد رسید.

به گزارش افکارنیوز ، در حالی که مذاکره کنندگان ایران و گروه ۱+۵ هفته گذشته در ژنو در مورد برنامه هسته ای این کشور مذاکره کردند، تجار نفتی و تحلیلگران به ارزیابی سرعت و میزان نفتی که ایران می تواند در صورت لغو تحریم ها به بازار تزریق کند، پرداختند.

بازگشت سریع نفت ایران به بازار، قیمت هر بشکه نفت برنت را به زیر ۱۰۰ دلار کاهش می دهد و اوپک را که تاکنون به دلیل کاهش حضور نفت ایران و چند کشور دیگر عضو در بازار، سکوت پیشه کرده بود، ناگزیر می سازد تا به مقابله با افزایش تولید نفت شیل در آمریکا بپردازد.

متغیر کلیدی در مورد نفت ایران روشی است که با استفاده از آن تولید متوقف شده است. در یک تعطیلی منظم، سر چاهها بسته شده و تجهیزات در جای خود باقی مانده و کمترین آسیب از نظر زمین شناسی به میادین وارد شده است.

هیچ بمبی در خاک این کشور فرود نیامده است و پس از انتشار خبر تحریم ها، دولت فرصت زیادی داشته است تا بسته به میزان فروشش، میزان تولید نفت خود را کاهش دهد.

رابین میلز، رئیس شرکت مشاوره انرژی منار در دوبی می گوید: «اگر چاههای نفت به صورت منظم بسته شده باشند، ۸۰۰ هزار بشکه در روز از نفت ایران می تواند طی یک تا سه ماه به بازار برگردد» . وی معتقد است میزان تولید ممکن است در سایه تعطیلی درازمدت چاهها، افزایش نیز بیابد: «تعطیلی عملیات استخراج نفت، موجب بازگشت فشار در برخی از میادین خواهد شد» .

اما در مقابل این خوش بینی، دو عامل داخلی وجود دارند. گفته می شود که اگر قرار است میزان تولید به زمان قبل از تحریم ها یعنی حدود ۳.۶میلیون بشکه در روز افزایش یابد، باید چاههای بیشتری حفر شود.

همچنین اکثر میادین نفتی ایران نیازمند تزریق مقادیر زیاد و غیرمعمول گاز هستند تا بتوان نفت از آنها استخراج کرد. یک مهندس مخازن نفتی گفت، صنعت ارائه دهنده خدمات میادین نفتی ایران، برای انجام سریع این کار با چالش مواجه خواهد بود.

فریدون فشارکی، رئیس مؤسسه انرژی فکتس که اطلاعات خوبی در مورد صنعت نفت ایران دارد، گفت، شرکت ملی نفت ایران در طول تحریم ها به حفر چاهها ادامه داده است. فشارکی افزود، دولت طرحی مفصل برای افزایش حجم تولید در دست دارد. وی پیش بینی کرد که طی ۹۰ روز ابتدایی لغو تحریم ها، میزان صادرات نفت کشور به ۱.۳ تا ۲.۲ میلیون بشکه در روز افزایش یابد.

اما بسیاری از تجار با احتیاط به اطلاعات دریافتی از صنعت نفت ایران، از هر منبعی که باشد اعتماد می کنند. یکی از این تجار گفت: «ایران مثل یک جعبه سیاه می ماند. ما نمی دانیم کدام میادین و چه زمانی بسته شده اند. بنابراین دانستن اینکه واقعاً چه زمانی میزان تولید نفت ایران به سطح قبل باز خواهد گشت، غیرممکن است» .
در غیاب اطلاعات دقیق از صنعت نفت ایران، تحلیل های مختلفی که توسط سازمان ها و مؤسسات تحقیقاتی یکسان انجام می گیرند، به نتایج متفاوتی می رسند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات