نرخ دلار در روزهای اخیر کماکان حول و حوش ۳۰۰۰ تومان در نوسان بوده است. بررسی منحنی نوسان قیمت آن حتی از هفته های قبل هم نشان می دهد که سطح ۳۰۰۰ تومان با نوسان محدود همچنان مورد تاکید بازار نیز هست.

به گزارش افکارنیوز ، در روزهای این هفته افت نرخ به زیر ۳۰۰۰ تومان و بازگشت دوباره به این مرز تکرار شده است. افزایش تقاضای سفته بازی در زیر این سطح، از یک سو و نبود تقاضای موثر تجاری بالاتر از این سطح از سوی دیگر برآیند قیمت را بازهم به ۳۰۰۰ تومان رسانده است. در این میان انتظار فعالان اقتصادی، اما هنوز تعدیل نشده است.

دلار مسیر رفته را بازگشت

نرخ دلار و یورو دیروز قدری افزایش یافت و بازار دوباره دلار را در مرز ۳۰۰۰ تومان بر تابلوها مشاهده کرد. نرخ انواع سکه البته تغییری با قیمت های روز دوشنبه نداشت. اما در بازارهای جهانی قیمت هر اونس طلا ۲۰دلار افزایش یافت. چراکه انتظار برای اعلام نرخ بیکاری در آمریکا تاثیر گذاری مهم خود را بر بهای طلا حفظ کرده است.

روز گذشته بهای دلار در بازار داخلی با افزایش روبه رو شد و از نرخ ۲۹۹۵ تومان روز دوشنبه تا ۳۰۱۰ تومان بالاآمد. یورو نیز با ۱۵ تومان افزایش تا ۴۱۰۰ تومان رشد کرد. در بازار سکه نیز البته بهای سکه در سطح ۹۵۵ هزار تومان ثابت ماند.

قیمت ارز تقریبا در سطح ۳۰۰۰ تومان بانوسان اندکی متغیر است و البته بازارداخلی با این سطح همچنان با کاهش شدید تقاضای تجاری روبه رو است. در واقع واردکننده ها این نرخ را برای واردات گران می دانند و در مقابل صادرکننده ها نیز از ریزش قیمت دلار به زیر این سطح واهمه دارند.

تقابل افکار در تلاش برای ارائه یک دیدگاه واقعی و کاربردی برای رونق بازار ارز البته فارغ از اینکه قیمت دلار در چه سطحی باشد، به برخی نگرانی های دیگر نیز مربوط است. اول اینکه مسیر انتقال ارز همچنان با مشکلات قبلی دست و پنجه نرم می کندو هزینه های سربار زیادی را بر واردکننده ها تحمیل می کند نکته دوم به طرف تقاضا باز می گردد. بازار همچنان با نبود تقاضا روبه رو است. در بازار داخلی همچنان تقاضای حواله های ارزی را با کمترین میزان روبه رو کرده است.

در این روزها عموما صرافان حواله های کم تعداد و کم میزان روزانه ۵ هزار دلار، تا ۱۰ هزار دلار ودر نهایت ۲۰ هزار دلاری دارند. برخی همچنان برای جلوگیری از رد یابی و توقیف حواله، سقف ۲۰ هزار دلاری برای حواله در نظر گرفته اند. برخی نیز البته با ارقام بالاتر هم کار می کنند، اما از مشتری تعهد می گیرند که در صورت ایجاد اشکال در مسیر حواله جای شکایتی باقی نماند. حفظ نرخ دلار در سطح ۳۰۰۰ تومان البته پیام مهم دیگری برای فعالان بازار دارد. پیامی که حاکی از وجود اراده ای است که واردکننده ها را قانع کنند تا با همین نرخ اقدام به خرید کنند.

با این حال شرایط سیاسی و روانی اقتصاد کشور در این روزها انتظار برای دلار ارزان تر را ترغیب می کند. در شرایط رکود تورمی فعلی واردات گران البته بااقبال مشتریان مواجه نمی شود وکارخانه ها نیز مواد اولیه گران وارد نمی کنند. ازاین رو است که وزیر صنعت همچنان از کارکردن اغلب صنایع با ۳۰ درصد ظرفیت انتقاد کرده است.

۵۰ درصد ارزها به کشور بازگشت

در این روزها شفاف سازی ها برای سیاست های ارزی همچنان در نشست های تجاری نیز پیگیری می شود. درتازه ترین نشست در اتاق بازرگانی مقامات بانک مرکزی از شیوه منابع و مصارف ارزی در مرکز مبادلات سخن گفته و البته از بازگشت ۵۰ درصد ارزهای اعطا شده به واردکننده ها به کشور خبر داده اند.

مجید هاشمی مدیرکل عملیات و تعهدات ارزی بانک مرکزی در جلسه اتاق بازرگانی در رابطه با اظهارنظر چندی پیش رییس کل بانک مرکزی که جنجال زیادی نیز در کشور به پا کرد، گفت که نظر آقای سیف از اعلام نرخ کف ارز در نشست اتاق ایران، این بوده که صادرات غیرنفتی پا بگیرد و اینکه او به دنبال این بوده است که صادرکنندگان احساس نگرانی از بازار ارز نکنند. وی در رابطه با رقم واقعی نرخ دلار، بر نرخ شناور مدیریت شده تاکید کرد و اذعان داشت که نرخ ثابتی وجود ندارد.

او در خصوص میزان ارز تخصیص داده شده در اتاق ارزی گفت: سال گذشته در اتاق مبادلات ارزی به میزان ۳۰ میلیارد دلار ارز به متقاضیان داده شد و این میزان بابت تعهدات ارزی قبلی بوده و نه صرفا تخصیص یافته برای کالاهای اساسی.

وی افزود: سال گذشته بر اساس بودجه کل کشور، بانک مرکزی اجازه فروش ارز به غیر از نرخ مرجع را نداشت و کل ارزهایی که به اتاق مبادلات وارد شد، هیچ کدام از طرف بانک مرکزی نبود.

مدیرکل عملیات و تعهدات ارزی بانک مرکزی در ادامه افزود: بازگشت ارز حاصل از صادرات به چهار طریق ممکن است و نرخ آن را نیز صادرکننده به صورت توافقی به دست می آورد، در صورتی که هیچ یک از این چهار روش به سرانجام نرسید.

هاشمی در پاسخ به این پرسش که ارز خروجی از کشور به کجا رفته است؟ اظهار کرد: طبق بررسی های بانک مرکزی، بالای ۵۰ درصد ارز داده شده، به داخل کشور بازمی گردد.

طلا در بازارهای جهانی

دیروز بهای طلا درابتدای کار مانند روز دوشنبه تقریبا از سطح بهای پایان معاملات هفتگی چندان فاصله نگرفت. اما در ادامه به دلیل اعلام گزارش مشاغل آمریکا با افزایش ۲۰دلاری مواجه شد. براساس این گزارش میزان اشتغال ایجاد شده کمتراز حد انتظار بود. دیروز بهای هر اونس طلا تا ۱۳۳۷دلار بالا رفت. با این حال نوسان محدود تقریبا نشانگر انتظار بازار برای دریافت سیگنال های تازه است. دیروز در بازار های جهانی انتظار برای اعلام نرخ بیکاری در آمریکا پس از یک وقفه یک ماهه وجود داشت. تا بعدازظهر دیروز نرخ بیکاری ماه سپتامبر به دلیل تعطیلی ۱۶ روزه بخش هایی از دولت فدرال آمریکا از اول اکتبر اعلام نشد.

اعلام این نرخ به عنوان یکی از شاخص های پایه برای تصمیم گیری فدرال رزرو در خصوص کاهش حجم محرک های اقتصادی مورد نظر است. با این حال همچنان بازارهای جهانی منتظر نحوه رویارویی فدرال رزرو با این اتفاق هستند.

تعطیلی ۱۶ روزه در نهایت با یک تصمیم برای تعهد تامین بودجه ۴ ماهه دولت فدرال پایان یافت؛ اما همین موضوع نیز خود به دلیلی برای ادامه نگرانی ها تبدیل شده است. اینکه این تنش در ۴ ماه آینده در اوایل ۲۰۱۴ دوباره بازارها را متشنج خواهد کرد، بهای طلا را نیز نوسانی کرده است. به هر حال همچنان نرخ طلا منتظر دریافت آمار بیکاری جدید آمریکا است.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات