سیستم فشل توزیع و بازاررسانی طی سالهای گذشته همواره دلالان و واسطه ها را در مقابل تولید کنندگان قوی تر کرده است تا جایی که سیب باغدار که یکسال زحمت کشیده است یک شبه به ۴ برابر قیمت در بازار به فروش می رود.

به گزارش افکارنیوز ، بحث دلالی و واسطه گری که بخش عمده ای از سود تولیدکنندگان را نصیب خود می کند، موضوع تازه ای نیست.

سال هاست نابه سامانی توزیع در بازار باعث شده تعدادی دلال بخش زیادی از دسترنج یکساله تولیدکنندگان را یک شبه به جیب بزنند، اما هیچ اقدامی برای سروسامان دادن به این وضع اسفناک انجام نمی شود.

مجتبی شادلو کشاورز نمونه تولید کننده سیب می گوید: سیب دماوند را کیلویی ۱۳۰۰ تومان از باغدار می خرند که برای تولید آن کشاورز مشکلات چند برابری قیمت نهاده، هزینه حمل و نقل، کارگری و غیره را تحمل کرده است، در حالی که قیمت پرداخت شده بسیار ناچیز است.

گزارش میدانی خبرنگار فارس حاکی است، محصول سیب که از باغدار به قیمت کیلویی ۱۳۰۰ تومان خریداری شده است، در بازار مرکزی میوه تهران به دو برابر قیمت یعنی ۲۶۰۰ تومان عرضه می شود و وقتی به دست مصرف کننده در بازار خرده فروشی می رسد، قیمتی ۴ برابر پیدا می کند.

گزارش میدانی خبرنگار فارس حاکی است، قیمت سایر میوه ها نیز همین وضعیت را دارند، هر کیلوگرم پرتقال در مرکز شهر تهران ۴ هزار تومان، لیموشیرین ۳۸۵۰، انگور ۴ هزار، انار ۳۸۵۰، نارنگی ۴۴۵۰، سیب قرمز ۳۹۵۰، سیب قرمز استخوانی ۴۳۵۰، سیب سفید ۴۳۵۰، هلو هسته جدا ۵۸۵۰، شلیل ۵۸۵۰، سیب زمینی ۲۴۵۰، پیاز ۱۲۰۰، خیار درختی ۲۹۵۰، گوجه فرنگی ۲۲۰۰ و گلابی ۶۵۰۰ تومان است.

براساس این گزارش در میدان مرکزی میوه و تره بار تعداد زیادی از حجره ها خالی است و محدوده جلوی آنها به واسطه ها اجاره داده می شود که همین واسطه ها خود باعث بالا رفتن قیمت می شود.

در زمین کشاورزی نیز قبل از اینکه محصول به مرحله برداشت برسد، دلالان آنها را به ثمن بخس (بهای ناچیز) پیش خرید می کنند و در زمان فروش در بازار نیز از هیچ قانونی تبعیت نمی کنند.

در دیگر سو به دلیل عدم نظارت برخی فروشندگان نیز در بالا رفتن قیمت نقش دارند، بخشنامه ای است که فروشندگان بعد از خرید میوه از میادین مجازند تنها با ۳۰ درصد افزایش در بازار بفروشند، اما کمتر کسی است این قانون را رعایت کند.

دلالی از ریشه فعلی دلالت به معنی راهنمایی است و ظاهرا کار خوب و برای هر صنفی لازم و ضروری است، اما مشکل از آنجا پیدا می شود که برخی افراد سودجود در این صنف از دایره اصول وظایف خود پا فراتر نهاده و اینجاست که این واژه در نگاه دیگران تصویری دیگر پیدا می کند.

عدم ساماندهی صنف دلالی و واسطه گری، نبود قوانین یا عدم نظارت باعث شده برخی موارد تفاوت تا ۳۰۰ درصدی قیمت میوه از زمین تا بازار را شاهد باشیم.

روندی که باید به تقویت تولید منجر شود و انگیزه آنها را روز به روز برای تولید بیشتر کند به سود یک شبه واسطه ها تبدیل می شود و نتیجه این می شود که تولید روزبه روز ضعیف تر و و اسطه ها فربه تر شوند، اینها به نان شب معطل می مانند و آنها به طبقات برج هایشان اضافه می کنند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات