معاون نظارت و برنامه ریزی راهبردی رییس جمهور گفت که در صورت عدم تصویب لایحه اصلاح بودجه ۹۲، مشکلی در پرداخت حقوق کارکنان دولت و رسیدگی به طرح های عمرانی به وجود می آید.

به گزارش افکارنیوز ، محمدباقر نوبخت در جریان بررسی کلیات لایحه اصلاح بودجه ۹۲، در صحن علنی امروز چهارشنبه مجلس گفت: آنچه در مجلس در مورد اصلاح بودجه ۹۲ به تصویب برسد در جهت رفع معضلات اجتماعی در این بودجه است.

وی با بیان این که «منابع پیش بینی شده در بودجه ۹۲ به جهات عدیده ای قابل تحقق نیست» گفت: عملکرد ۷ ماهه گذشته تایید می کند که باید با توجه به منابع جدید هزینه ها را تامین کرد. در اینکه به چه میزان منابع تامین می شود اختلاف نظر وجود دارد اما اطلاعات و آمار حکایت از آن دارد که تمامی منابع بودجه ۹۲ قابل دست یافتنی نیست به همین دلیل برای حل مشکل باید از مکانیزم تخصیص استفاده کرد.

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور ادامه داد: طبق مکانیزم تخصیص به میزان منابع بودجه تخصیص می یابد. این مشکل در بند ۲ -۷ وجود دارد که دولت اجازه ندارد بیش از ۱۰ درصد اختلاف تخصیص داشته باشد. به همین دلیل منابع برای تکمیل پروژه های عمرانی به صورت کافی در اختیار دولت نمی توانست قرار بگیرد تا هر چه سریع تر طرح ها را به بهره برداری برساند.

نوبخت با قدردانی از کمیسیون برنامه و بودجه برای تبصره لایحه یک برنامه بودجه در مورد جابجایی اعتبارات برای تکمیل پروژه های عمرانی گفت: اگر به این بند رای داده شود مشکل دولت برای بهره برداری طرح هایی که تا پایان امسال تکمیل می شود حل می شود و دولت می تواند منابع لازم را به این طرح ها با اولویت پرداخت کند.

سخنگوی دولت همچنین درباره بندی در مورد اصلاح بودجه در مورد صندوق توسعه ملی گفت: ما در این لایحه قصد برداشت از صندوق را نداریم بلکه هر سال ۲۰ درصد منابع وارد صندوق می شود که ما درخواست کردیم مازاد بر این ۲۰ درصد یعنی حدود ۶ درصد از منابع را به دولت بدهند تا به پروژه های عمرانی اختصاص یابد. این هم با توجه به تنگناهای مالی موجود است طبیعتا در این صورت علاوه بر تکمیل طرح های عمرانی مردم از بیکاری نیز نجات پیدا می کنند.

نوبخت با رد برخی اظهارنظرها مبنی بر این که دولت دنبال انتشار اوراق مشارکت نیست، گفت: اطلاعیه های لازم داده شده است در ضمن اجازه انتشار اوراق مشارکت ۵ هزار میلیارد تومان در قانون بودجه وجود دارد. از طرف دیگر بحث فروش سهام کارخانجات به میزان ۲۵ هزار میلیارد تومان در قانون بودجه وجود دارد.

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور گفت: اگر امکان تخصیص فراهم نشود امکان پرداخت حقوق کارکنان دولت و رسیدگی به طرح های عمرانی وجود ندارد. خواهش می کنم که به این لایحه اصلاحیه رای دهید.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات