مدیرکل دفتر طرح و برنامه منابع آب ایران گفت: در حال حاضر حدود ۶۰ هزار میلیارد تومان طرح در بخش آب در درست اجراست.

به گزارش افکارنیوز ، علی اکبر شفیعی در سومین گردهمایی تامین مالی طرح های تملک دارایی های بخش آب کشور در گرگان نیازهای اعتباری بخش آب را به دو دسته واقعی و حداقل تقسیم کرد و افزود: نیازهای واقعی به آن بخش از نیازهای مالی گفته می شود که برای اجرای پروژه ها به صورت سالانه به حساب پرداخت شود.

وی ادامه داد: حداقل نیازها به آن دسته از اعتباراتی گفته می شود که در واقع برای اجرای پروژه های عمرانی از قبل تعهد کرده ایم.

مدیرکل دفتر طرح و برنامه منابع آب ایران با اشاره به اینکه نیازهای واقعی بخش آب کشور در سال ۹۱ بیش از یک هزار میلیارد تومان بود تاکید کرد: این در حالی است که نیازهای واقعی بخش آب کشور در سال ۹۲ بیش از ۱۳ هزار میلیارد تومان بود و در سال ۹۳ به بیش از ۱۲ هزار میلیارد تومان خواهد رسید.

شفیعی همچنین تصریح کرد: نیازهای مالی بخش آب کشور در سال ۹۳ باید آسیب شناسی شود چرا که در سال ۹۳ نه نیازهای ما کم می شود و نه قیمت ها کاهش می یابد.

در ادامه این گردهمایی مدیرعامل شرکت آب منطقه­ ای گلستان نیز گفت: از منظر کارفرمایی ما به دنبال تامین منابع مالی مطمئن برای اجرای پروژه­ های عمرانی و زیر ساختی هستیم به گونه­ ای که طول مدت ساخت و قیمت تمام شده آنها توجیه پذیر باشد.

ایرج حیدریان افزود: اکنون با توجه به شرایط پروژه­ ها، همه ما از طولانی شدن پروژه ها و عدم تامین منابع مالی از محل اعتبارات عمومی رنج می بریم.

وی ادامه داد: این مشکل برمی گردد به نظام برنامه­ ریزی و بودجه­ ریزی که باید در چارچوب قوانین و مقررات و برنامه­ های پنجساله باشد و برای اجرای پروژه­ های ملی با هزینه سنگین باید در مجلس کار کارشناسی عمیق تر و تصمیم عملیاتی­ تر گرفته شود.

حیدریان با بیان اینکه در مدیریت منابع آب همواره مشکلاتی را خواهیم داشت، تاکید کرد: به دلیل ریسک زیاد سرمایه­ گذاری، در سرمایه­ گذاری به روش غیر استقراضی توفیقی نیست و لذا در این مقطع زمانی باید تامین منابع مالی به روش استقراضی مورد پیگیری جدی قرار گیرد تا در آینده برای افزایش تعرفه آب و واقعی شدن قیمت­ ها، مصوبات لازم را داشته باشیم.

سومین گردهمایی تامین مالی طرح های تملک دارایی های بخش آب کشور با حضور معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار گلستان، مدیرکل دفتر طرح و برنامه شرکت مادر تخصصی مدیریت منابع آب ایران و مدیرکل بودجه استانداری گلستان، مدیران عامل، معاونین طرح و توسعه و مسئولان ستادی شرکت آب منطقه ­ای استان ها و با هدف یافتن راهکارهایی برای تامین منابع مالی طرح های عمرانی بخش آب کشور، استفاده از تجربیات شرکت آب منطقه ای گلستان در برخورداری از سرمایه گذاری غیردولتی در طرح سد و شبکه نرماب و آگاهی از موفقیت‏ های بخش خصوصی در این زمینه به میزبانی شرکت آب منطقه ای گلستان در گرگان برگزار شد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات