در گفتگو با افکارنیوز مطرح شد:

بخشی از تولید که تجهیزات، تولیدات و مواد اولیه آنها با واردات درگیر است دارای مشکلات جدی هستند؛ از یک طرف قیمت تمام شده کالا و خدماتشان با سه برابر شدن قیمت ارز بالا می رود

گروه اقتصادی - دکتر محمد خوش چهره، عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران و نماینده سابق مجلس شورای اسلامی، به افکارنیوز گفت: «موانع و مشکلات باعث شده است که تولید ملی کمتر از ۵۰درصد ظرفیت خود تولید کنند، یعنی بیش از ۵۰درصد از ظرفیت تولید ملی چه در زمینه کشاورزی و چه در زمینه صنعت از لحاظ بازدهی، بلا استفاده است و خیلی از واحد های تولیدی فعال نیز کمتر از ظرفیت خود تولید می کنند یعنی اگر ظرفیت اسمی آنها را ۱۰۰در نظر بگیریم درصد قابل توجهی از آنها با ظرفیت های ۶۰ درصد ۵۰ درصد تولید می کنند، به طور مثال این رقم برای صنعت نساجی ۳۰ درصد است. »

این کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه در یک آنالیز علمی موانع و مشکلات بر سر راه تولید ملی به چند مورد مشترک بر می خورد که یکی از این موانع مشترک قیمت ارز است اظهار می کند: «ارز علت مشترک خیلی از واحد های تولیدی است. »

وی سپس در پاسخ به این سوال که افزایش قیمت ارز چه تاثیری بر تولید داخل دارد گفت: «بخشی از تولید که تجهیزات، تولیدات و مواد اولیه آنها با واردات درگیر است دارای مشکلات جدی هستند؛ از یک طرف قیمت تمام شده کالا و خدماتشان با سه برابر شدن قیمت ارز بالا می رود و قیمت تمام شده آنها افزایش چند برابری را تجربه می کند. از سویی دیگر نیز بحث کشش قیمتی و کشش تقاضای آن تاثیر بازدارنده می گذارد و باعث می شود تقاضا برای کالاها کم شود. در کنار این کالاهای وارداتی مخصوصا قاچاق کالاهایی که می توانند تهدید برای کالاهای تولید داخل مثل پوشاک شوند تاثر مضاعف این شرایط ارزی را به دنبال دارند و بنابر این ارز از طریق این مکانیزم می تواند تاثیر منفی را بر واحدهای تولیدی داشته باشد. »


محمد خوش چهره با تقسیم تعرفه های گمرکی به دو بخش گفت: «یک دسته تعرفه هایی هستند که برای تولید کنندگان دارای اثرات مستقیم است مثل تعرفه هایی که بر مواد اولیه و ماشین آلات یا به اصطلاح کالاهای سرمایه ای واحد های تولیدی. متعاقبا بخش دوم، تعرفه های کالاهای رقیب آنهاست یعنی تعرفه ای که بر کالاهای مشابه آنها وضع می شود.
در اینجا تعرفه باید افزایش یابد تا قیمت تمام شده کالاهای وارداتی یا کالای جایگزین خارجی گران تر شود تا بر تقاضای کالای تولید داخل تاثیر مثبت بگذارد. برعکس تعرفه ماشین آلات و مواد اولیه باید کم شود تا قیمت تمام شده برای چنین واحدهایی کاهش یابد و بر روی تقاضا تاثیر مثبت بگذارد. بنابراین تعرفه دو جنبه دارد کالاهای رقیب که افزایش یابد و تعرفه ماشین آلات و مواد اولیه که برای توسعه تولید واحدهای داخلی باید کاهش یابد. »

این کارشناس اقتصادی تاکید کرد: «تعرفه برخی از قطعاتی که حکم تجهیزات و ماشین آلات یا مواد اولیه تولید قطعات را دارد باید کم شود. قطعا اینجا نباید فشاری به تولید کننده بیاید و تعرفه واردات آن باید کاهش یابد. »
خوش چهره ادامه داد: «در زمینه تعرفه واردات خودرو در خیلی از کشورها گرچه رفاه مصرف کننده را بالا می برد اما بر تولید ملی و اشتغال تاثیر منفی می گذارد بنابر این در این حالت تعرفه را بالا می گیرند مثلا در هند تعرفه واردات خودرو هزار درصد بود یعنی ده برابر قیمت اصلی خودرو. در این کشور این میزان تعرفه را از واردکننده های خودرو می گرفتند و آن را به R& D و تحقیقاتی که برای ارتقای تولید داخلی صورت می گرفت، اختصاص می دادند. بنابراین در مورد خودرو نکته مهم این است که چگونه از این تعرفه و در قالب چه مقوله ای استفاده می شود. »
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات