کارشناس اقتصاد اسلامی رفع دفعی تحریم های غرب علیه ایران را بعید دانست و با اشاره به فرصت پیش آمده در کاهش وابستگی بودجه کشور به نفت از دولت خواست این فرصت را مغتنم بشمرد و کیسه خود را با درآمد نفتی پر نکند.

به گزارش افکارنیوز ، پرسشی که این روزها مطرح شده است این است که اگر مقامات غربی تصمیم به رفع تحریم های یک جانبه ی اعمال شده علیه ایران بگیرند آن گاه استراتژی دولت برای آینده چه خواهد بود و این دوران گذار دارای چه ویژگی هایی خواهد بود؟ خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم برای پاسخ به این سوالات و سوالات مشابه با سید محمد علی حسینی یکی از کارشناسان اقتصادی مجمع دانش آموختگان و کارشناسان اقتصاد اسلامی مصاحبه کرده است:

در شرایط فعلی دولت بسیار خوشبین است که تحریم ها همانطور که دفعتا وضع شد دفعتا نیز برداشته شود ولی سابقه تحریم های ایران چنین موضوعی را تایید نمی کند نظر شما در این باره چیست؟

شواهد و قرائن به ویژه تجربه ی کشورهایی نظیر کره ی شمالی و خود جمهوری اسلامی حاکی از آن است که علی رغم وضع دفعی و یک جانبه ی تحریم ها، ملغای آن ها فرآیندی مرحله ای و تدریجی است و همواره از بخش هایی با تأثیرگذاری کمتر بر اقتصاد ملی آغاز می شود؛ ضمن آنکه به دلیل کینه توزی دشمنان کشور، شرایط خاص خاورمیانه بالاخص شرایط سوریه و شرایط رکود تورمی موجود در اقتصاد ملی، تصور لغو دفعی تحریم ها چندان عاقلانه نیست و با واقعیت های اقتصادی کشور همسو نخواهد بود.

به نظر شما مهمترین مسئله پس از رفع تدریجی تحریم ها چیست؟


اگر تدریجی بودن رفع تحریم ها پذیرفته شود، مهم ترین مسئله بازه ی زمانی رفع کلی تحریم هاست که آیا کوتاه، میان یا بلندمدت خواهد بود؟ این قسم به صورت مستقیم به قدرت چانه زنی مذاکره کنندگان و به صورت غیرمستقیم به شرایط محیطی به ویژه شرایط سیاسی خاورمیانه (با تأکید بر اوضاع سوریه) بستگی دارد، لکن آنچه واضح و مبرهن است درگیری دولت تدبیر و امید با موضوع فوق طی چهار سال آینده است.
نباید از یاد برد که مهم تر از تدریجی بودن ملغای تحریم ها، مدیریت آثار تحریم ها بر اقتصاد ایران است. در صورت موفقیت رایزنی های پیرامون لغو تحریم ها نکته ی اصلی آن است که تحریم های اعمال شده آسیب های جدی را به اقتصاد کشور، به ویژه در رابطه ی شرکای تجاری، وارد ساخته است.

مسئولان اقتصادی به دنبال رفع تحریم ها وایجاد رفاه از طریق فروش نفت هستند و این موضوع بسیار نگران کننده است لطفا در این باره توضیح دهید که چگونه می توان در شرایط غیر تحریمی و بدون اتکا به نفت رشد و توسعه خود را رقم بزنیم؟

مدیریت آثار مخرب تحریم ها از مهم ترین ملاک های موفقیت اقتصادی کشور در دهه ی پیشرفت و عدالت و همچنین تحقق اهداف اسناد بالادستی نظیر سند چشم انداز بیست ساله ی ۱۴۰۴ است.
مدیریت صحیح آثار تحریم ها در شرایط اقتصاد کنونی کشور باید یکی از مهم ترین دغدغه های مسئولین اقتصادی دولت روحانی باشد، مضاف بر اینکه تحریم ها شرایط رهایی از اقتصاد نفتی را فراهم آورده است که تدبیر مناسب می تواند این امر را محقق سازد و از شوک درمانی در اقتصاد ایران اجتناب به عمل آورد و اصلاحات ساختاری را جایگزین آن نماید.

به نظر شما اگر از همین فردا تحریم ها برداشته شود آیا متغیرهای اقتصادی رو به بهبود خواهند گذاشت؟


نکته ی اصلی اینجاست که طی سال های اخیر بسیاری از مشکلات ساختاری و مشکلات مدیریتی اقتصاد ایران به تحریم ها (خواسته و ناخواسته) نسبت داده شده و انتظارات از بهبود شرایط اقتصادی در صورت لغو تحریم ها را به شدت افزایش داده است. در صورتی که واقعیت امر چنین نیست و تحریم های اقتصادی در کنار دیگر عوامل (مشکلات) اقتصاد ایران دست به دست هم داده و شرایط کنونی را با رشد اقتصادی نزدیک به صفر، بیکاری ۲۵ درصدی در نیروی کار جوان کشور و در نهایت شرایط رکود تورمی را پیش آورده است؛ البته که لغو تحریم ها می تواند به بهبود شرایط کمک شایانی کند، لکن این امر لازم است اما کافی نیست و افزایش بیش از حد انتظارات از بهبود شرایط اقتصادی، در صورت لغو تحریم ها، می تواند صدمات جبران ناپذیری را در دهه ی پیشرفت و عدالت به بدنه ی کشور وارد سازد.

نقش مردم در این زمینه چیست و چگونه می توان مردم را با این شرایط آشنا کرد؟


شناسایی دقیق و آماده سازی افکار عمومی برای بسیج عمومی جهت مدیریت بهتر دوران گذار، وظیفه ای خطیر است که بر دوش مسئولین اقتصادی دولت تدبیر و امید است. که باید به ظرافت های موجود در آن دقت کافی شود. در عین حال که فعالین اقتصادی (بازار) نیز باید در امر مذکور مشارکت کنند و سعی در تعدیل انتظارات از لغو تحریم ها و شرایط بعد از آن (با تأکید بر تدریجی بودن رفع تحریم ها) نمایند.
باید عنایت داشت که نقش نخبگان سیاسی و اقتصادی و رسانه ها، به ویژه رسانه های جمعی، در تبیین شرایط بعد از موافقت بر سر رفع تحریم ها و تأکید بر اصلاحات ساختاری در اقتصاد و جلوگیری از سوء تدبیر برخی از مسئولین اقتصادی، غیر قابل انکار است.

تحدید منابع ارزی و کاهش قدرت چانه زنی تجار ایرانی در صحنه ی بین المللی، وابستگی تولید داخل و بازار مصرف داخل به واردات از مهم ترین مسائلی هستند که تعامل مثبت دولت و بازار را در کنترل آثار سوء تحریم ها طلب می نمایند، به ویژه که اجرای دقیق سیاست خصوصی سازی و قوت یافتن بخش خصوصی (بازار) از الزامات ابتدایی پیشرفت کشور در سال های پیش روست.

* عکس العمل دولت در دوران بعد از رفع تحریم ها چگونه باید باشد؟


در رابطه با عکس العمل دولت در دوران بعد از رفع تحریم ها، استفاده ی حداکثری از فرصت ایجادشده توسط تحریم ها در اقتصاد ایران است. کاهش شدید تزریق درآمدهای نفتی به اقتصاد ملی، تأکید بر صادرات غیر نفتی برای جبران واردات، کاهش وابستگی بودجه ی عمومی به درآمدهای نفتی از جمله دستاوردهای ناخواسته ی تحریم هاست که گام های مهمی در جهت اصلاح ساختار اقتصادی کشور به پیش نهاده اند. حفظ و تقویت این دستاوردها باید از مهم ترین دغدغه های دولت تدبیر و امید باشد.

اجرای سیاست های تعدیل اقتصادی (در صورت موفقیت) هرچند که در کوتاه مدت ممکن است، آرامش را به بازار القا نماید، لکن تا زمانی که مشکلات ساختاری و ریشه ای اقتصاد ایران برطرف نشود، نمی توان به پویایی اقتصاد ملی امیدوار بود.

دولت و به ویژه تیم اقتصادی آن باید فرصت به دست آمده را غنیمت شمرده و با مقاومت در مقابل تزریق مجدد درآمدهای نفتی به اقتصاد ملی (در صورت لغو تحریم های اقتصادی) گام اصلی در اصلاح ساختار اقتصادی کشور را که همانا وارستگی از وابستگی به نفت است، بردارند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات