یک اقتصاددان و عضو هیئت علمی دانشگاه در تشریح اینکه چگونه هدفمندی یارانه ها به رکود تورمی انجامید، طرح دولت یازدهم برای پرداخت یارانه کالایی را به چالش کشید و گفت: قبول ندارم که یارانه کالایی اثر ضدتورمی دارد.

به گزارش افکارنیوز ، پس از روی کارآمدن دولت جدید یکی از دغدغه های مردم و دولت اجرای گام دوم هدفمند کردن یارانه ها است به طوری که رئیس جمهور و تیم اقتصادی او گفته اند: «سه شرط برای آغاز مرحله دوم هدفمندی یارانه ها دارند… » و در جایی هم گفته اند که علاوه بر یارانه نقدی، یارانه کالایی هم می خواهند بدهند. حال اغلب مردم می خواهند بدانند که سرنوشت اعطای یارانه ها چه خواهد شد؟ و آیا وضعیت پرداخت یارانه ها به همین صورت ادامه خواهد داشت؟ برای پاسخ به سؤالاتی از جنس یارانه ها سراغ محمدعلی یونسی عضو هیئت علمی دانشگاه و استاد اقتصاد، رفتیم. وی که سال هاست مطالعاتی در زمینه یارانه ها انجام داده، در گفت وگوی خود با خبرنگار تسنیم گفت: با پرداخت یارانه مخالفم، اما اگر شرایط الزام آور باشد، بهترین نوع اعطای یارانه پرداخت نقدی است.

* روش پرداخت نقدی یارانه کمترین لطمه را به اقتصاد دارد

سوال: روش های مختلفی برای اعطای یارانه به مردم وجود دارد. به نظر شما، بهترین نوع اعطای یارانه که کارایی بیشتری دارد چیست؟

همان طور که می دانید، اعطای یارانه به اعتبارهای مختلف تعریف شده است؛ یکی به اعتبار نحوه پرداخت است که به نقدی و غیرنقدی تقسیم می شود و اگر بخواهیم بهترین تأثیرگذاری را داشته باشد و کمترین لطمه را به تولید وارد کند، باید به صورت نقدی باشد. در اقتصاد خُرد هم چنین است که اگر نقدی پرداخت کنید، منحنی بودجه به سمت بالا شیب پیدا می کند و شما را در منحنی مطلوب تر و بالاتری قرار می دهد. اما زمانی که پرداخت یارانه کالایی باشد، شیب خط بودجه فرق می کند و شما نسبت به حالت قبل در منحنی پایین تری قرار می گیرید؛ یعنی در محدودیت کمتر هستید.

در حالت عادی، مصرف کننده با توجه به قیمت ها، بودجه خود و محدودیت هایی که هر کالا و خدمات برای او دارد، تصمیم به خرید کالاهای مورد نظر خود می کند؛ اما اگر تحت سیستم حمایتی مبنی بر پرداخت مستقیم کالایی باشد، با توجه به عوامل بیرونی، شرایط خاصی به او تحمیل می شود، مثلاً ممکن است به یک نفر کاغذ توزیع کنید که برای آن شخص مفید نباشد و فقط برای خط خطی بچه های او مصرف شود یا مثل نان که در گذشته می دادیم و بیشتر از حد نیاز خانواده، ارزان و دارای سوبسید بود و در پخت و مصرف آن مشکل ایجاد می شد و باعث هرز رفتن بخش عمده ای از منابع می گردید؛ هم در مرحله تولید و هم در مراحل توزیع و مصرف.

پس اولین الزام برای اینکه یارانه کارایی داشته باشد، این است که نقدی باشد. ازآن جایی که باید هدفمند باشد، دومین الزام این است که تفکیک کنیم و بدانیم که این یارانه را باید به بخش های خاصی از تولید و صنایع و بخش های معینی از جامعه پرداخت کنیم. اینکه همه بنگاه ها و همه دهک ها یارانه دریافت کنند، قطعاً کاری اشتباه است.

یعنی هم جامعه هدف باید منتخب باشد و به درستی تشخیص دهیم که چه کسانی باید یارانه دریافت کنند، هم کالاها و خدماتی که به آنان داده می شود، مشخص باشد. بنابراین بهترین نوع اهدای یارانه به اعتبار نوع پرداخت، نقدی است که در هر دو معنای کارایی بهتر است؛ یعنی هم تأثیرگذاری بیشتری دارد و هم کمترین لطمه را به اقتصاد و تولید وارد می کند.

* پرداخت یارانه نقدی به همه مردم در هیچ کشوری سابقه ندارد

سوال: آیا روش بازپرداخت نقدی یارانه پس از اصلاح قیمت ها و آزادسازی، در سایر کشورهای دنیا نیز مورد استفاده قرار گرفته است؟

تمام سیستم های تأمین اجتماعی که در کشورهای اروپایی و غرب وجود دارد چنین است، مثلاً بیمه بیکاری صادر می شود، ولی به مفهوم سوبسید نیست. ما هم الآن در واقع سوبسید در معنای علمی آن نداریم و بلکه پرداخت بلاانتقال انجام می دهیم. در بسیاری از کشورهای دنیا، سوبسید به شکل کالایی و پایین نگه داشتن قیمت برخی از کالاها، خدمات و به ویژه انرژی وجود دارد، مثلاً قیمت ارزاق عمومی مثل نان و کالاهای اساسی مثل دارو را به صورت غیرمستقیم و با پرداخت سوبسید برای مصرف کننده پایین نگه می دارند، چیزی که در سال های متمادی هم در کشور ما معمول بوده است. در حال حاضر، علی رغم اینکه قیمت حامل های انرژی را بالا برده ایم، ولی هنوز به قیمت جهانی نرسیده ایم. بنابراین مابه التفاوت آن هم نوعی پرداخت سوبسید تلقی می شود.

سوال: بنابراین کشورهای دیگر بیشترین یارانه را به صورت کالایی و در قالب نظام حمایت بیمه ای پرداخت می کنند؟

بله، حتی تعرفه های گمرکی که ایجاد می کنیم، در واقع به نوعی قیمت کالاهای وارداتی را بالا می بریم تا توان رقابتی تولیدکننده ها نیز افزایش یابد. گویی که قیمت را برای آنان رقابتی تر می کنیم. این کارها به نوعی برنامه حمایتی یا یک نوع سوبسید بر واردات است.

سوال: پس در کشورهای دیگر به این شکل نیست که مثل کشور ما، هر ماه مبلغی به حساب سرپرست خانوار واریز شود؟

خیر، اگر هم باشد، مثلاً تحت عنوان بیمه های بیکاری پرداخت می شود؛ آن هم نه به همه افراد، بلکه به صورت منتخب. البته به شکل کالایی یا پایین نگه داشتن قیمت کالاها و خدمات در بسیاری کشورها وجود دارد، مثل لهستان، پرتغال، اندونزی، یمن، تونس، مصر، الجزایر و ترکیه. اما به این نحو که به همه مردم یارانه داده شود، بنده در کشور دیگری سراغ ندارم.


* اضافه کردن یارانه کالایی کار را برای دولت یازدهم سخت تر و خراب تر می کند

سوال: دولت جدید تصمیم دارد که علاوه بر پرداخت یارانه نقدی برای تأمین نیازهای ضروری اقشار ضعیف، به آنان یارانه کالایی پرداخت کند. نظر شما در این رابطه چیست؟

من کلاً با یارانه مخالف هستم. شاید آثار منفی یارانه نقدی نسبت به کالایی کمتر باشد، ولی اضافه کردن یارانه کالایی کار را خراب تر خواهد کرد. دادن یارانه کالایی هم به لحاظ نظری و هم به لحاظ تجربی مناسب نیست و ما تجربه آن را در دوران ده سال اول انقلاب داریم که چه مشکلاتی را ایجاد کرد؛ مگر در موارد خاص، مثل مواردی که مثلاً به بهداشت افراد مربوط می شود، مثلاً در شرایطی کنترل و کاهش جمعیت هدف باشد، برای کاهش زاد و ولد، توزیع وسایل جلوگیری از بارداری بین زنان روستایی خوب است، زیرا اگر در این مورد یارانه نقدی دریافت کنند، قطعاً برای این کار خرج نمی کنند یا مثلاً ممکن است سرپرست خانوار اعتیاد یا مشکلات دیگری داشته باشد و آن را صرف مخارج دیگر کند. اگر به آن ها کالا هم دهیم ممکن است مصرف نکنند یا آن را به قیمت پایین تر بفروشند که این کار به رواج بازار سیاه و کوپن فروشی کمک می کند و این همان تجربه ای است که در ده سال اول انقلاب به دست آوردیم.

*یارانه کالایی به بازار سیاه و قاچاق دامن می زند
سوال: یکی از مشکلات آن زمان این بود که یارانه کالایی خانواده ای چهارنفره با دو نفر فرزند ده و پانزده ساله، با خانواده ای با دو فرزند نوزاد یا کوچک برابر بود و نیاز خانواده ها در نظر گرفته نمی شد.

بله، بر اساس سرانه پرداخت می شد و به همه خانواده ها، فارغ از سن و جنس اعضای خانوار، سهمیه مساوی داده می شد، مثلاً به بچه های نوزاد، علاوه بر سهمیه شیر خشک، سهمیه برنج و خواروبار و گوشت هم داده می شد. در این شرایط، سرپرست خانوار کوپن آن ها را می فروخت یا آن را به کالاهای دیگر تبدیل می کرد. بنابراین اگر معادل آن پول داده شود، افراد بهتر می توانند از آن بهره برداری کنند. مشکلات سیستم یارانه کالایی بسیار بود؛ مثلاً بین معلمان کاغذ توزیع می شد که آن ها اغلب مصرف آن را نداشتند و در نتیجه، یا آن را بی مورد مصرف می کردند یا با قیمت ارزان به سایرین می فروختند.

لذا کلاً یارانه کالایی نامطلوب است و باعث ایجاد مشکلات زیاد، شغل های نامطلوب و بازار سیاه می شود. حتی در برخی از موارد، توزیع کنندگان قسمت اندکی از کالاها را به همان قیمت تعیین شده در اختیار مصرف کنندگان قرار می دهند و بیشتر آن را قاچاق می کنند و باعث ایجاد نوعی فساد در جامعه می شوند. من به طور کلی با یارانه مخالف هستم، مگر در مورد کالاهای خاص یا همان سیستم بسته، مثل دارو برای افراد دیابتی. یعنی فقط برای موارد درمان، جلوگیری از سوءتغذیه، رعایت بهداشت و سلامت و آن هم در موارد محدود و خاصی یارانه کالایی بلااشکال است.

*پرداخت منظم یارانه، امکان قطع آن را از بین برد

سوال: عده ای بر این باور هستند که یارانه کالایی اثرات ضدتورمی دارد؛ چرا که از توزیع منابع به صورت نقدی جلوگیری می کند.

خیر، تمام اشکالات پرداخت یارانه فارغ از نوع آن است. اصولاً پرداخت یارانه نامطلوب و مخرب است، گرچه در شرایطی اجتناب ناپذیر است، اما برای اینکه اثرات منفی آن به حداقل ممکن تنزل پیدا کند، باید نظام پرداخت یارانه چند ویژگی داشته باشد. یکی اینکه نقدی باشد که به منابع لطمه کمتری وارد کند و به فرآیند بهبود تکنولوژی و افزایش بهره وری لطمه کمتری وارد شود؛ اما به هرحال، این توزیع منابع در واقع توزیع مستقیم پول نفت است؛ یعنی استفاده از ثروت نسل های آتی برای حمایت از نسل های فعلی.
در قشر کم درآمد، مصرف افزایش پیدا می کند و این افزایش تقاضا به گونه ای موجب تورم می شود و دریافت نقدی منظم و ماهانه یارانه هم انتظارات را بالاتر می برد و امکان قطع آن را مشکل تر می کند. در این نحوه پرداخت، شأن افراد هم رعایت نمی شود. اگر این پول را به حقوق افراد اضافه می کردند، شاید به نحوی شأن مردم بیشتر حفظ می شد. در این روش، گویی مردم همچون افرادی مستحق هستند که باید به آن ها ماهانه کمکی داده شود. این کار هم شأن انسان را پایین می آورد و هم به پدیده تنبلی و گداپروری کمک می کند.

اگر هدف عدالت است، باید بگویم که این کار عملاً منجر به حمایت از اقشار آسیب پذیر هم نشد. کافی است چند آمار مختلف را بین بالاترین و پایین ترین دهک مقایسه کنیم، مثلاً مصرف بنزین در دهک بالا ۴۱ برابر، گاز ۴.۵ برابر، گازوئیل ۳۱ برابر، دارو ۴.۵ برابر و قند و شکر ۱.۷ برابر بیشتر است.

*چگونه هدفمندی به رکود تورمی انجامید؟

قابل اشاره است که مسئله یارانه ها و افزایش قیمت حامل های انرژی، از زمان برنامه اول، به صورت یک چالش جدی اقتصادی مطرح بود؛ اما هرگز به صورت جامع و بر اساس نتایج تحقیقات کارشناسی پیشنهادشده درباره آن تصمیم گیری نشد. دیدگاه های نهایی مسئولین اصرار بر کاهش قیمت ها، کاهش نرخ سود تسهیلات، تثبیت قیمت انرژی و کاهش نرخ ارز بود. این برنامه ها در دوران اجرای برنامه تعدیل اقتصادی تا حدود قابل ملاحظه ای اجرا شد، ولی پس از سه چهار سال، به طور جدی اعمال نشد و بعد متوقف ماند و نهایتاً در دولت پیشین به شکل شتاب زده و نسنجیده اجرا شد و نتایجی به بار آورد که امروز شاهد آن هستیم؛ یعنی از اواخر سال ۸۹ و با افزایش قیمت انرژی و پرداخت یارانه نقدی که درست این سال با شدت گرفتن تحریم های اقتصادی همراه بود. قطعاً آزادسازی قیمت انرژی تصمیم درست و جسورانه ای بود، لکن اجرای پرداخت یارانه نقدی به این شکل، کارشناسانه و منطقی نبود.
از آنجا که این اتفاق افتاد و قیمت انرژی با آزادسازی قیمت ها بالا رفت، تولیدکنندگان بر آن شدند که نهاده های ارزان تر را جایگزین یا در مصرف نهاده انرژی صرفه جویی کنند. این کار باعث شد که تقاضا برای سرمایه، افزایش و تقاضا برای نیروی کار کاهش پیدا کند. در این شرایط، به دلیل اینکه تولید کننده در صرفه جویی قرار می گیرد، متوسل به استفاده از منابع ارزان تر می شود و متأسفانه چون این پدیده با پدیده افزایش تحریم ها و افزایش نرخ ارز همراه شد، انتخاب چندانی برای صنایع، که معمولاً به دلیل پایین بودن قیمت انرژی از تکنولوژی های انرژی بر استفاده می کردند، باقی نماند؛ جز اینکه یا کیفیت محصولات خود را پایین بیاورند یا ورشکست شوند و یا در صورت امکان، متوسل به تسهیلات بانکی برای جبران شوند.

بنابراین تقاضا برای تسهیلات بانکی، موجبات افزایش پایه پولی را از طریق افزایش بدهی بانک ها و سیستم بانکی بالا برد و با توجه به ضریب تکاثری پولی، خودبه خود افزایش شدید نقدینگی به وجود آمد. کاهش دارایی های ارزی به دلیل تحریم ها و کاهش درآمد نفت، از یک سو و افزایش نقدینگی، از سوی دیگر، باعث گردید که در تقابل بین عرضه و تقاضای ارز، عرضه آن جواب گو نباشد و بنابراین ما شاهد شدت گرفتن افزایش نرخ ارز و به دنبال آن، افزایش قیمت انرژی و افزایش قیمت سایر مواد و در نتیجه، تورم لجام گسیخته باشیم.
ملاحظه می شود علت ایجاد مشکل در بحث افزایش قیمت های انرژی و یارانه ها این است که به اصلاحات به شکل تجریدی نگاه کرده ایم؛ در حالی که اگر اصلاحات در همه بازار ها و هم زمان صورت می گرفت، می توانستیم آثار منفی آن را به حداقل برسانیم.

*قبول ندارم که یارانه کالایی اثر ضدتورمی دارد

سوال: گفتید که در این شرایط، رویکرد تولیدکنندگان تقاضای سرمایه ای می شود. دلیل این رویکرد داشتن وسایل، تکنولوژی و ماشین آلات کهنه و قدیمی است و برای اینکه آن ها انرژی کمتری مصرف کنند، تقاضای سرمایه می کنند، آیا این موضوع درست است؟

دقیقاً بخشی از آن ناشی از همین موضوع است. وقتی قیمت نهادهای انرژی را بالا می برید، قیمت سوخت مثلاً گازوئیل گران تر می شود و به دلیل آنکه وسایل آنان قدیمی است و انرژی بیشتری مصرف می کند، اتلاف انرژی آنان نیز بالاتر می رود. پس تقاضا برای کالاهای «سرمایه ای کم انرژی بر» بیشتر می شود و این موضوع تلویحاً به بیکاری هم دامن می زند و به همین دلیل، رکود تورمی شکل می گیرد. بنابراین عکس العمل طبیعی تولیدکننده این است که در زمانی که قیمت نهاده انرژی بالا می رود، آن را جبران کند یا فعالیت های دیگری انجام دهد که انرژی کمتری مصرف کند و این می تواند یک آسیب باشد. البته توضیح دهم که این تصمیم به تغییر تکنولوژی و سرمایه گذاری در صنایع کم انرژی بر، به دلیل افزایش نرخ ارز، امکان تحقق پیدا نکرد و بسیاری از صنایع و فعالیت ها به تعطیلی کشیده شدند و فقط برخی از آن ها که امکان دسترسی به منابع بانکی داشتند توانستند دوام بیاورند.

آسیب دیگر رانت جویی است که به تفصیل درباره آن صحبت کردیم. در اوایل انقلاب، تسهیلات اعطایی ارزان قیمت در حدود چهار درصد و در برخی موارد مجانی بود؛ در حالی که بانک دوازده درصد سود بانکی برای سپرده ها به مردم اعطا می کرد. به علاوه بانک مجبور بود که بیست درصد این منابع را به عنوان ذخیره نگه دارد و هشتاد درصد آن را با چهار، پنج یا شش درصد سود، وام دهد. ازآن جاکه بانک ها تسهیلات تخصیصی و ارزان قیمت پرداخت می کردند، خودبه خود نوعی سرقفلی برای امضای افرادی ایجاد می شد که می خواستند وام ها را پرداخت کنند و این منجر به فساد اقتصادی می شد. در مورد ارز هم همین طور بود. ارزی که در بازار صدوچند تومان بود، با نرخ هفت تومان عرضه می شد و افراد به حیله های مختلف، میلیون ها دلار گرفته بودند، برای کارخانه هایی که هرگز وجود خارجی پیدا نکردند.

در واقع این موارد اشکالات این سیستم است که در آن زمان وجود داشت. سرقفلی که برای صاحبان امضا و مدیران تصمیم گیر ایجاد می شد، باعث به وجود آمدن احساس بازنده بودن در افرادی می شد که این کار را انجام نمی دادند، زیرا ثروت بادآورده آنان را می دیدند. این باعث می شد که یا سهمی از این درآمدها را مطالبه کنند و یا خودشان به نحوی به این کار روی بیاورند.

بعد گسترش پدیده قاچاق، به خصوص در مورد بنزین و دارو نیز اتفاق افتاد. در آن دوران، به دلیل پایین بودن قیمت بنزین در مقایسه با کشورهای همسایه، بسیاری از کامیون ها که چند باک داشتند، بنزین اضافی را به آن طرف مرزها منتقل می کردند یا بسته های دارو را خالی می کردند و قرص ها را فله ای به کشورهای دیگر می بردند و به فروش می رساندند. ملاحظه می فرمایید آثار مخرب یارانه کالایی در کشور ما از دوران قبل از انقلاب و به ویژه در سی سال پس از انقلاب رواج و شدت یافته است.

یارانه کالایی آثار منفی خاص خود را دارد که از آن جمله می توان به گسترش مشاغل جدید در زمینه های دلالی، فساد اداری، گسترش فساد اجتماعی و تنبل پروری اشاره کرد. اینکه عده ای بر این باور هستند که دادن یارانه کالایی اثرات ضدتورمی دارد، من با آن مخالف هستم، زیرا موجب رواج واسطه گری و دلالی می شود و نهایتاً با قیمت مورد نظر هم به دست مصرف کننده نمی رسد.

مثلاً بسیاری از افراد برای دریافت اتومبیل ثبت نام می کردند و کسانی که امکان بیشتری داشتند، تعداد بیشتری ماشین ثبت نام می کردند و ماشین نهایتاً با قیمتی بالاتر از قیمت بازار آزاد به دست مصرف کننده می رسید. بنابراین ایجاد رانت می شد و رانت جویان هم از این فرصت ها بهره برداری می کردند. در نتیجه، این کار اثر ضدتورمی ندارد. این مشکل را در موضوعات مختلف، مثل بحث زمین، ارز، تسهیلات بانکی، باتری، لاستیک و حتی کوپن داشتیم. حتی کسانی که کوپن می گرفتند، آن را می فروختند. این کار حتی به افزایش زادوولد منجر شد، زیرا به ازای فرزند بیشتر، کوپن ها و امتیازات بیشتری داده می شد و این کار مردم را برای داشتن فرزند بیشتر تشویق می کرد؛ زیرا دفترچه های بسیج اقتصادی آنان باید میزان امتیاز لازم را به دست می آورد تا به آنان زمین یا مسکن تعلق گیرد. در این دفترچه ها، بین ملاک های تعلق زمین و مسکن، تعداد فرزند، بیشترین وزن و امتیاز را داشت.

البته بحث اتومبیل در آن زمان مد نظر من بود. فرض کنید قیمت اتومبیل پیکان صد هزار تومان بود و افراد بسیاری برای آن ثبت نام می کردند؛ اما نهایتاً به قیمت ۱۶۰ یا ۱۷۰ هزار تومان به دست مصرف کننده می رسید. البته ممکن بود درصدی از مردم هم مستقیم تحویل می گرفتند، ولی عمده این اتومبیل ها توسط دلالان، متولیان و رانت جویان، به قیمت های پایین خریداری و با قیمت بالاتر به مردم فروخته می شد.

در آن شرایط، فشار تقاضا بیشتر از فشار عرضه بود و کالا در آن مقداری که تولید می شد، پاسخ گوی تقاضای زیاد نبود. در نهایت، باید از طریق همین مجاریِ واسطه ها، عرضه و تقاضا با هم برابر شوند. بنابراین باید قیمت بالا باشد تا عرضه و تقاضا برابر شوند، وگرنه در قیمت پایین همه می خواهند آن کالا را بخرند، مثلاً همه متقاضی ارز هفت تومانی بودند، ولی به اندازه کافی وجود نداشت. در نتیجه قیمت آن قدر بالا می رود تا به آن حد برسد که تمایل افراد به خرید دلار به قیمت چند صد تومان برسد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات