سال گذشته بود که غیرقانونی اعلام شدن انتشار ایران چک های ۵۰ هزار تومانی مطرح شد اما دبیر کل بانک مرکزی از اخذ مجوز تداوم روند انتشار این ایران چک ها تا پایان سال گذشته خبر داده و تاکید کرد که بانک مرکزی تلاش خود را برای ادامه انتشار و استفاده از ایران چک ۵۰ هزار تومانی برای سال جاری می کند.

خبر غیرقانونی اعلام شدن انتشار ایران چک های ۵۰ هزار تومانی سال گذشته توسط رییس مجلس شورای اسلامی، مسوولان بانکی و حوزه های مرتبط را به فکر جایگزینی برای آن انداخت که مشخص ترین پیشنهاد مطرح شده انتشار اسکناس های ۵۰ هزار و ۱۰۰ هزار تومانی بوده که توسط مدیر عامل موسسه مالی و اعتباری مهر مطرح شد که به گفته وی اگر ایران چک را حذف کنند، مطمئنا بازار از یک راهکار دیگری استفاده می کند اما دبیر کل بانک مرکزی از اخذ مجوز تداوم روند انتشار ایران چک ۵۰ هزار تومانی تا پایان سال گذشته خبر داد.

اما درحال حاضر ۶۰ درصد نقدینگی نزد مردم را ایران چک ۵۰ هزار تومانی تشکیل می دهد و بیش از ۷۰ درصد از مبادلات نقدی مردم از طریق ایران چک انجام می شود و در نتیجه حذف آنها از مبادلات روزانه مردم، شبکه بانکی کشور و مردم را در معاملات روزانه خرد با مشکل جدی مواجه می کند ؛ حال باید دید تکلیف انتشار ایران چک های ۵۰هزار تومانی در سال جاری چه می شود؟

در همین زمینه دبیر کل بانک مرکزی به خبرنگار ایسنا گفت: بانک مرکزی از سال گذشته در تلاش بوده که برای ادامه انتشار و استفاده از ایران چک ۵۰ هزار تومانی برای سال جاری مجوزهای لازم را اخذ کند.

سید محمود احمدی با بیان این مطلب ادامه داد: در صورت عدم موفقیت برای ادامه انتشار و استفاده از ایران چک ۵۰ هزار تومانی برای سال جاری تسهیلات لازم به منظور چاپ و انتشار اسکناس های درشت تر اندیشیده شده است.

وی گفت: با توجه به اهمیت ایران چک بانک مرکزی در تلاش است تا با اخذ مجوزهای لازم از نهادهای مربوط نسبت به ادامه انتشار و استفاده از این ابزار با اهمیت در سال آتی اقدام کند.

به گزارش ایسنا، مدیرعامل موسسه مالی و اعتبار مهر گفته بود: مطمئنا تغییر از ایران چک به راهکارهای جدید تر که چرخه اقتصاد کشور بخواهد با آن مبادلات خود را انجام دهد، هزینه هایی را برای کشور در پی خواهد داشت و حتی ممکن است موجب افزایش هزینه های ملی شود، اما به هرحال اقتصاد کشور باید چرخش داشته باشد و یکی از ابزار های چرخشی آن نقدینگی است که فعلا ایران چک های ۵۰ هزار تومانی بخشی از این مراودات را پوشش می دهد.

غلام حسن نتاج با تاکید بر این که با حذف ایران چک، بازار برای آن جایگزین پیدا خواهد کرد، افزود: واقعیت این است که نرخ تورم و شرایط اقتصاد جاری کشور بیانگر این است که اقتصاد کشور به اسکناس ۵۰ هزار و ۱۰۰ هزار تومانی نیاز دارد. حالا اگر قرار است صفر ها را حذف نکنیم، با توجه به نیاز کشور انتشار اسکناس ۵۰ هزار و ۱۰۰ هزار تومانی را مورد توجه قرار دهیم.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات