رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی به دولت یازدهم توصیه کرد که لایحه بودجه ۹۳ را شفاف، واقعی، متوازن و عملیاتی تدوین کند.

به گزارش افکارنیوز ، غلامرضا مصباحی مقدم با بیان اینکه کمیسیون برنامه و بودجه حتما در آینده نزدیک در جلسه ای با حضور نوبخت معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور ملاحظات بودجه ۹۳ را بررسی خواهد کرد، افزود: بنا داریم پیش از ابلاغ بودجه به مجلس این ملاحظات را به دولت اعلام کنیم.

وی افزود: یکی از نکاتی که برای تدوین لایحه بودجه باید مدنظر باشد و دولت هم همین مسیر را طی می کند شفاف بودن بودجه است به این معنا که نباید ردیف ها، منابع و مصارفی داشته باشیم که لابه لای بودجه پنهان است. در سال های گذشته این مشکل وجود داشت و از آن رنج می بردیم، علاوه بر آن همه تبصره ها و بندهای بودجه باید بودجه ای باشد و بندها و تبصره های غیربودجه ای در لایحه بودجه گنجانده نشود که این مشکل نیز پیش از این وجود داشت.

نماینده مردم تهران در مجلس با تاکید بر لزوم واقعی بودن بودجه خاطرنشان کرد: بودجه باید متناسب با درآمدها باشد یعنی ببینیم درآمدهایمان چقدر است و هزینه ها را متناسب با آن در نظر بگیریم. علاوه بر این بودجه باید متوازن باشد به این معنا که هزینه های جاری و عمرانی را با هم در نظر بگیریم و اینطور نباشد که هزینه های جاری رشد سریعی داشته باشد اما هزینه های عمرانی که باید رشد بیشتری داشته باشد کاهش یابد.

مصباحی مقدم با تاکید بر لزوم ارائه بودجه عملیاتی از سوی دولت، گفت: برنامه پنجم توسعه اقتضا می کند که دولت در سال سوم بودجه عملیاتی ارائه کند. البته دولت اعلام کرده که امسال بودجه چهار دستگاه به صورت عملیاتی به مجلس ارائه خواهد شد که این برای ما بسیار عالی است و امیدواریم در سال آینده همه دستگاه ها بودجه عملیاتی ارائه کنند. معنا و مفهوم این امر این است که خدماتی که دستگاه ها می خواهند ارائه کنند تعریف شده و هر کدام هزینه اش مشخص است. این موضوع به شفافیت بودجه و از بین بردن هزینه های غیرضروری که ممکن است گاهی لابه لای بودجه ها خودش را نشان ندهد، کمک خواهد کرد.

رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس درباره تسهیل فروش نفت ایران و همچنین لزوم کاهش اتکا به درآمدهای نفتی، تصریح کرد: این دو موضوع قابل جمع است. آنچه ما از درآمد نفتی مصرف می کنیم در بودجه عمومی باید کاهش یابد. خوشبختانه در بودجه مصوب امسال نسبت به سال گذشته کاهش جدی وجود داشت و از دو میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه سال ۹۱ در سال ۹۲ به یک میلیون و ۳۰۳ هزار بشکه یعنی کمتر از نصف تقلیل پیدا کرد.

وی با ابراز امیدواری نسبت به ادامه کاهش اتکا به نفت در بودجه سال ۹۳، یادآور شد: البته معنایش این نیست که ما تولید نفت مان را کاهش دهیم بلکه تولید نفت را باید افزایش هم بدهیم و درآمدها را به صندوق توسعه ملی بریزیم زیرا هر چه صندوق توسعه بزرگتر شود برای حمایت از بخش های غیردولتی بهتر خواهد شد و کسب و کار را در فضای عمومی جامعه افزایش می دهد نه اینکه دولت را بزرگتر کند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات