معاون مدیرعامل شرکت ملی پتروشیمی با تاکید بر اینکه بین رانت و مشوق تفاوت باید تفاوت قائل شد، گفت: من قبول دارم آنچه تاکنون پتروشیمی های گازی دریافت کرده اند، مشوق نبوده است و معتقدم باید آن را به مشوق تبدیل کنیم.

به گزارش افکارنیوز ، محمدحسن پیوندی کمتر از ۴ سال پیش در سمت معاونت برنامه ریزی شرکت ملی پتروشیمی پس از سال ها فعالیت در این سمت بازنشسته شد و به بخش خصوصی رفت. تقریبا ۳ سال و نیم بعد یعنی اواخر شهریور سال جاری، وی دوباره به عنوان معاون مدیرعامل شرکت ملی پتروشیمی به دولت بازگشت.

وقتی در طبقه سیزدهم شرکت ملی پتروشیمی روبروی او نشستیم، می دانستیم که او به اصطلاح بازی های کامپیوتری قدیمی، شاید غول آخر دفاع از خوراک ارزان قیمت پتروشیمی های گازی باشد.

در رینگی چالشی ۱۰۰ دقیقه روبروی هم نشستیم، گفتیم و شنیدیم و پرسیدیم و پاسخ گرفتیم. گفتیم که با قیمت ناچیز گاز دیگر کسی در پتروشیمی های خوراک مایع سرمایه گذاری نخواهد کرد. رقبای ما در منطقه مالیات های سنگینی از درآمد پتروشیمی ها می گیرند. ارزش صادراتی گازی که صرف تولید متانول می شود از ارزش متانول صادراتی بیشتر است. ما بر خلاف عربستان برای استخراج گاز باید هزینه زیادی صرف کنیم و قطر هم به پتروشیمی های جدید بر اساس قیمت های بسیار بالاتر گاز مجوز می دهد.

پیوندی هم اگرچه تا انتها بر سر حرف خود درباره مقایسه قیمت های خوراک گاز ایران با کشورهای منطقه ایستاد اما تاکید کرد که در ایران نیز باید از پتروشیمی ها مالیات گرفته شود.

وی گفت مخالف خصوصی شدن صنعت پتروشیمی بوده است، سرمایه گذاری در پتروشیمی به دلیل خروج دولت کند شده است چراکه واقعیت بخش خصوصی با آنچه از پیش تصور می شد متفاوت است.

پیوندی گفت که تنها مخالف خط لوله اتیلن غرب بوده است و امروز هم با تولید و صادرات LNG به شدت مخالف است.

پیوندی پذیرفت که آنچه تا امروز پتروشیمی های گازی دریافت کرده اند رانت بوده است و تاکید کرد که رانت ها باید به مشوق تبدیل شوند و خبر داد که پتروشیمی های متانولی موظف به ایجاد واحد تولید پروپیلن می شوند.

بخش اول گفت وگوی جذاب و چالشی فارس با این مدیر با سابقه صنعت پتروشیمی پیش روی شما است.

*مصوبه افزایش بهای خوراک پتروشیمی ها را اجرا می کنیم

*با تولید و صادرات LNG به شدت مخالفم

*حقایق پشت پرده قیمت گاز

فارس: یکی از مسائل چالش برانگیز صنعت پتروشیمی در سال های اخیر که بحث های فراوانی هم درباره آن انجام شده است قیمت خوراک پتروشیمی های گازی است امسال در تیر ماه ستاد تدابیر ویژه اقتصادی که زیر نظر شورای عالی امنیت ملی فعالیت می کند مصوبه ای دو بخشی درباره قیمت خوراک گاز داشته است. اول اینکه بهای خوراک از بهای سوخت تفکیک شود. دوم اینکه قیمت سوخت که ۴۵ تا ۵۰ درصد گاز مصرفی را در بر می گیرد روی ۷۰ تومان در هر مترمکعب معادل ۲.۸ سنت باقی بماند و قیمت خوراک به ۱۳ سنت افزایش بیاید که عملاً قیمت پرداختی برای کل گاز مصرفی پتروشیمی ها را به حدود ۸ سنت افزایش می دهد اما بخش خصوصی اظهار می کند که ما این مصوبه را اجرا نمی کنیم شما در حال حاضر در موضع حاکمیتی صنعت پتروشیمی و مدافع منافع عموم مردم و کلیت اقتصاد کشور هستیم. آیا مصوبات و تدابیر ویژه امسال اجرا خواهد شد یا نه؟

پیوندی: بنده نماینده حاکمیت در حوزه پتروشیمی هستم و بنابراین تصمیمات شورای عالی امنیت ملی یا ستاد تدابیر ویژه اقتصادی موضع حاکمیتی بنده هم هست اما به عنوان کسی که در صنعت پتروشیمی بزرگ شده است نظراتی در این باره دارم.

تاکنون نیز قدمی یا نظری برخلاف توسعه صنعت پتروشیمی نداشته ام چون این صنعت را بسیار تأثیرگذار در اقتصاد ملی می دانم.

کما اینکه می بینید فشاری که تحریم های تحمیلی به صنعت پتروشیمی وارد کرد آن قدر نیست که به سایر بخش ها وارد شده است، چرا که خود غربی ها به این محصولات نیاز دارند شما می توانید نفت خام را جایگزین کنید اما همین متانول، اوره یا پلیمر و پلاستیکی که ما صادر می کنیم قابل جایگزین کردن نیست و برای جایگزین کردن آن باید ۴ یا ۵ سال صبر کنند که مجتمع جدید احداث شود.

موضع حاکمیتی ما البته همان است که شما اشاره کردید.

فارس: یعنی این مصوبه را اجرا می کنید؟

پیوندی: بله، قطعاً دستوری که به بنده ابلاغ شود باید آن را اجرا کنم اما به عنوان یک کارشناس علاقه دارم مسائلی را در این باره برای شما روشن کنم. کما اینکه همین امروز صبح هم با آقای وزیر در این باره مذاکره می کردیم.

قیمت گاز روی تولید دو محصول اوره و متانول تأثیر مستقیم دارد. برای تولید اوره و متانول تنها به مولکول متان نیاز دارید و به جز متان بقیه بخش های گاز به نفع تولید اوره و متانول نیست.

پس این خوراک گاز طبیعی نیست، حتی من خواهش کرده ام آنالیز گاز صادراتی ما به ترکیه را به ما ارائه کنند. بنده مطمئنم این گاز نزدیک به ۵ درصد اتان دارد چرا که خریدار روی ارزش حرارتی این گاز حساب باز می کند.

فارس: به همین دلیل آن را با واحد میلیون BTU می سنجند…

پیوندی: بله، به همین دلیل اسم آن گاز طبیعی است. در عین حال بنده شخصاً با تولید و صادرات LNG به شدت مخالف بوده ام. بسیاری از من می پرسند این مورد به شما که در حوزه پتروشیمی هستید چه ربطی دارد. LNG نیاز کشوری مثل ما نیست. LNG نیاز کشوری مانند قطر است.

فارس: چرا؟

پیوندی: برای اینکه ما کشوری با جمعیت ۷۰ میلیونی هستیم. تقاضای ما برای گاز طبیعی بسیار بالا است. چه به عنوان مصرف خانگی وجه به لحاظ صنایع انرژی بری مانند آلومینیوم و فولاد و مس.

ما به راحتی می توانیم اتان و ترکیبات سنگین تر را از متان تفکیک کنیم. متان را به اوره و متانول تبدیل کنیم و اتان و ترکیبات سنگین تر را به پلاستیک و امثال آن.

گاز پارس جنوبی حدود ۱۰ درصد اتان و ترکیبات سنگین تر دارد و بقیه آن متان است. شما برای دسترسی به آن ۱۰ درصد ابتدا باید برای ۹۰ درصد بقیه تقاضا ایجاد کنید. ارزش افزوده بالا هم در آن ۱۰ درصد است که پلیمر و مواد شیمیایی از آن تولید می شود.

البته ما برای این ۹۰ درصد تقاضای زیادی داریم، از جمله مصرف انرژی در کشور و امکان صادرات از طریق خط لوله به سمت اروپا و آسیا. اما رقیب ما یعنی قطر چنین امکانی ندارد. یعنی نه خط لوله دارد و نه جمعیت و نه صنایع. بنابراین گاز قطر حتماً باید LNG شود.

وقتی شما به سراغ LNG می روید به شما اجازه نمی دهند اتان و ترکیبات سنگین تر گاز را جدا کنید. اینها حقایق پشت پرده قیمت گاز است.

فارس: اما دست اندرکاران صنعت LNG و بعضی مسئولان سابق معتقدند تولید و صادرات LNG برای اقتصاد ملی به صرفه تر از تولید محصولات پتروشیمی گازی، مصرف داخلی و حتی از جایی به بعد صادرات با خط لوله است. حتی تولید LNG را با تزریق گاز به میادین تشنه نفتی ما مقایسه می کنند.

پیوندی: چنین چیزی نیست. مطمئنا قطر چون راه دیگری ندارد روی LNG سرمایه گذاری کرده است.

در عین حال بر اساس گزارش تراز انرژی کشور از کل هیدروکربور کشور تنها ۵ درصد به صنعت پتروشیمی اختصاص می یابد از این ۵ درصد نزدیک ۴۰ میلیون تن کالا تولید می شود.

فارس: که البته ارزش افزوده اصلی آن به پتروشیمی های خوراک مایع و پلیمری تعلق داشته است…

پیوندی: دقیقاً. این ۴۰ میلیون تن کالا بیش از ۴۰ درصد صادرات غیرنفتی را تشکیل داده است. چطور می شود چنین چیزی را با خروج هیدروکربور خام از کشور مقایسه کرد؟

*متانول و اوره فقط از متان تولید می شود نه کل گاز طبیعی

*جزئیات انواع خوراک پتروشیمی ها

*ارزش گاز صادراتی به ترکیه ناشی از ۵ درصد اتان موجود در آن است

فارس: بله، من کاملاً با این صحبت موافقم. وقتی پتروشیمی های مایع را وارد این محاسبه می کنیم این استدلال کاملاً درست است. پتروشیمی های خوراک مایع ارزش افزوده بیشتری تولید می کنند. زنجیره ارزش طولانی تری دارند. امکان تولید محصولات پایین دستی بیشتری ایجاد می کنند. ارزش ذاتی محصولاتشان هم بیشتر است اما درباره پتروشیمی های گازی اینگونه نیست. ارزش متانول یا اوره صادراتی ایران واقعاً بالا نیست. از بسیاری از کارشناسان شنیده ام که می گویند ارزش متانول صادراتی از ارزش صادراتی گازی که برای تولید آن متانول مصرف می شود پایین تر است.

پیوندی: به خاطر داشته باشید که گازی که شما صادر می کنید متان خالص نیست. نزدیک ۵ تا ۶ درصد اتان دارد.

فارس: یعنی شما معتقدید ارزش ۴۰ تا ۵۰ سنتی هر مترمکعب گاز صادراتی به دلیل همین ۵ درصد اتان است؟

پیوندی: بله، ارزش آن به دلیل همین ۵ درصد اتان است.

کل پتروشیمی در سال ۸۹ حدود ۱۷.۲۹ میلیون بشکه معادل نفت خام گاز غنی دریافت کرده است. دریافت مایعات و میعانات گازی معادل ۶۳.۵ میلیون بشکه، گاز طبیعی متان معادل ۵۸ میلیون بشکه و نفت سفید و پلتفورمیت نیز معادل ۱۳ میلیون بشکه معادل نفت خام بوده که در مجموع پتروشیمی ۱۵۲ میلیون بشکه معادل نفت خام، خوراک دریافت کرده است. در همان سال کل هیدروکربور کشور ۳ میلیارد بشکه معادل نفت خام بوده است.

فارس: بله. این مطلب را که بنده هم قبول دارم و قبلاً بیان شده است…

پیوندی: نکته دیگری را هم می خواهم اضافه کنم و قبل از آن بگویم که می خواهیم یک بحث کارشناسی جدی با هم داشته باشیم به خصوص با شما که تحلیل هایتان با بقیه رسانه ها تا حدودی متفاوت است.

منشأ هیدروکربور بدن جانوران و گیاهان بسیار بسیار قدیمی است. ما در پارس جنوبی از عمق چند کیلومتری چاه حفر می کنیم خطوط انتقال چند ده کیلومتری کف دریا نصب می کنیم پالایشگاه های بزرگ احداث می کنیم تا از این کربن و هیدروژن استفاده کنیم.

بخش بزرگی از این گاز سوزانده می شود و حرارت تولید می کند. ۱۰ درصد از این هیدروکربور تبدیل به محصول پتروشیمی می شود و نود درصد بقیه یا خام صادر می شود و یا در منازل یا در صنایع سوزانده می شود و حرارت ایجاد می کند که بهترین بازدهی آن هم در نیروگاه های سیکل ترکیبی است که به اعتقاد من بیش از ۴۵ درصد راندمان ندارد.

چند وقت پیش یکی از فعالان بخش خصوصی می گفت اگر شما این فعالیت ها را در برنامه های دوم و سوم و چهارم نمی کردید قیمت پلیمر در کشور خیلی گران تر از امروز بود.

حرف من به طور خلاصه این است که این فقط متان است که متانول و اوره تولید می کند نه کل گاز طبیعی.

فارس: به نظر شما چند درصد از ارزش صادراتی گازی که به ترکیه صادر می شود ناشی از ۵ یا ۶ درصد اتان موجود در آن است؟

پیوندی: گازی که به ترکیه صادر می شود صادرات گاز خام است. تفاوت آن با صادرات نفت خام چیست؟ مگر به جز خام فروشی است؟

*اشتغال زایی توجیه مناسبی برای تولید متانول با شرایط فعلی نیست

*تبدیل نکردن اتان پارس جنوبی به پلاستیک و پلیمر جنایت است

*تنها مخالف خط لوله اتیلن غرب بودم

فارس: خوب فروش متانول هم نوعی خام فروشی است. مگر اینگونه نیست؟

پیوندی: بله، اما در این میان اتفاقی افتاده است. چه میزان شغل در صنعت پتروشیمی ایجاد شده است؟

فارس: اما آقای مهندس تولید متانول در بالادست صنعت پتروشیمی اشتغال زایی قابل توجهی ندارد. مگر هر واحد متانولی چند شغل ایجاد می کند؟ به هر حال با اشتغال نمی توان تولید متانول را به این شیوه توجیه کرد.

پیوندی: بله، با اشتغال نمی توان آن را توجیه کرد، اما آن را با سوختن متان یا صادرات خام آن مقایسه می کنم.

در عین حال شغل فقط آن نیست که در محدوده تولید ایجاد می شود. بالاخره یک مرحله کار اتفاق افتاده است.

فارس: صادرات گاز ارزش افزوده ملی بیشتری ندارد؟

پیوندی: مگر چه میزان ظرفیت صادراتی دارید؟

فارس: عراق با دو خط لوله، سوئیس، خود ترکیه متقاضی افزایش ظرفیت است، پاکستان، کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس و مانند اینها ظرفیت های بالفعل صادرات گاز ایران هستند.

پیوندی: اما اگر این گاز را وارد خط لوله کردید باید بایستید و بیرون رفتن آن از کشور را تماشا کنید.

هیچ یک از سلول های بدن من راضی نیست که یک تن کاندنسیت (میعانات گازی) سوار کشتی شده و صادر شود و تا جایی که بتوانم برای آن پروژه درست می کنم که تبدیل به کالا شود.

در ضمن شغل فقط آن چیزی نیست که درون محدوده تولید ایجاد می شود. من مسئول راه اندازی ناحیه یک اراک بودم. از افتخارات من این است که برای اولین بار در کشور مسئول تولید اتیلن و پروپیلن بوده ام. این کار ریسک بسیار بالایی هم داشته است. چون در خشکی واقع شده بود شما در کنار دریا برای راه اندازی واحد اتیلن مشکلی ندارید چون اتیلن و پروپیلن دو سیکل سرمای بسیار عظیم دارد تا بتوانید اتیلن و پروپیلن را جدا کنید. در کنار دریا می توانید اتیلن را در کشتی بارگیری کنید و سیکل سرما را راه اندازی کنید.

اما در خشکی که امکان حمل اتیلن از راه زمین برای راه اندازی چرخه وجود ندارد با تجربه و خطا و زحمت بسیار زیاد واحد را راه اندازی کردیم.

در همین اراک که در برنامه پنج ساله اول ساخته شد، طراح خارجی بود، ساخت تجهیزات تمام خارج از کشور بود، پیمانکار ساخت و احداث هم خارجی بود. مهندسی تفصیلی هم در خارج انجام شده بود اما الان چه؟ به جز مهندسی اصول و لیسانس اغلب این موارد امروز به جای خارج در ایران انجام می شوند. اینها همه شغل هستند.

فارس: من کاملاً با شما موافقم. اما این شغل در ساخت پتروشیمی خوراک مایع هم می تواند ایجاد شود. نمی تواند؟ در بخش پایین دستی که چندین برابر می توان شغل ایجاد کرد. اینگونه نیست؟ پس چه دلیلی وجود دارد که ما خوراک ارزان به پتروشیمی گازی بدهیم اما مثلاً پایین دستی و خوراک مایع ما گسترش پیدا نکند؟

پیوندی: من نظر خودم را درباره فلسفه قیمت خوراک به عنوان یک کارشناس بیان می کنم، اما البته نظر حاکمیتی در این باره را می پذیرم.

چند هواپیما امروز در عسلویه می نشیند که قبلاً نمی نشست؟ چند تن برنج در عسلویه پخته می شود که تولید و طبخ آن شغل ایجاد می کند؟ خدمات در آن منطقه چه میزان شغل ایجاد می کند؟

فارس: بله، با شما موافقم اما مسأله این است که متانول تولید کنیم یا پتروشیمی پلیمری و پایین دستی که از همه اینها اشتغال زاتر است؟

پیوندی: ما تا جایی که می توانیم اتان و ترکیبات سنگین تر را از گاز پارس جنوبی برداشت کنیم جنایت است که آن را به پلاستیک تبدیل نکنیم.

گفت وگو با محمدحسن پیوندی معاون مدیرعامل شرکت ملی پتروشیمی

*پتروشیمی های متانولی موظف به ایجاد واحد تولید پروپیلن می شوند

*بسته پیشنهادی پیوندی برای توسعه صنعت پتروشیمی

*این بخش خصوصی آن بخش خصوصی نیست که تصور می کردیم

فارس: کاندنسیت و گازهای همراه چه؟

پیوندی: همه اینها. ترکیب همه اینها است که پتروشیمی های عظیم مانند برزویه و جم را می سازد.

شما می دانید طراحی مفهومی همه این مجتمع ها بر عهده من و تیم برنامه ریزی ما بوده است. ما گفتیم چه چیزی را کجا و چطور احداث کنند وگرنه مانند برنامه اول الفین را در اراک می زدیم و آروماتیک را در اصفهان.

شما می دانید که تنها یک نفر با خط لوله اتیلن غرب مخالف بود و آن هم من بودم و با همین استدلال هم توانستم خط لوله شرق را متوقف کنم. می خواهم تاکید کنم که کاملاً در صحبتم صراحت دارم.

وظیفه ما ایجاد پایین دستی واحدهای متانولی است. الان در حال کار روی MTP هستم تا هر کسی خواست در متانول سرمایه گذاری کند آن را به پروپیلن تبدیل کند، چون ما بر اساس اتان حداکثر اتیلن را تولید می کنیم، اما چون قیمت نفت خام بالا رفته است و طبعاً قیمت کاندنسیت و نفتا نیز بالا رفته است دیگر کسی روی الفین های مایع سرمایه گذاری نمی کند در نتیجه پروپیلن کم شده است و می بینید که قیمت پلی پروپیلن در کشور مشکل ایجاد می کند.

از آن طرف تفاوت پروپیلن و اتیلن آن است که اتیلن در ۲ یا ۳ ماده بیشتر مصرف نمی شود اما پروپیلن علاوه بر پلیمر در انواع و اقسام مواد شیمیایی کاربرد دارد و یک محصول پرمصرف است.

فارس: یعنی پروژه های متانولی جدید را حتماً موظف خواهید کرد که پروپیلن تولید کنند؟

پیوندی: ما می گوییم اگر کسی می خواهد مجتمع متانولی احداث کند باید MTP را نیز به دنبال آن ایجاد کند.

من یک بسته پیشنهادی ارائه کرده ام که البته هنوز مقبول نیفتاده است. ما به حضور دولت در پروژه های جدید پتروشیمی نیاز داریم. چون این بخش خصوصی آن بخش خصوصی نیست که ما تصور می کردیم. این بخش خصوصی تمایلی به توسعه و افزایش دامنه کار خود ندارد.

فارس: وقتی این بخش خصوصی متان ارزان قیمت را می گیرد و متانول گران قیمت را صادر می کند و سود کلان ارزی می برد باید دیوانه باشد که در بخش های دیگر سرمایه گذاری کند…

پیوندی: باید روی راه حل همین مسأله کار کنیم و راهکار مناسبی برای حل این مشکل پیدا کنیم.

فارس: راهکار عقلانی در این مورد این است که قیمت گاز منطقی باشد. این گونه نیست؟

پیوندی: اول اینکه باید خوراک گاز متان را از اتان تفکیک کرد. دوم اینکه ما و قطر و عربستان سه صادرکننده مهم امروز و متانول در منطقه هستیم. همه ما در خلیج فارس حضور داریم و با ترازوی فوب خلیج فارس محصول خود را می فروشیم. فرآیند تولید آن هم ثابت است.

به نظر شما با توجه به منطق اقتصادی قیمت های ما نباید متأثر از یکدیگر باشد؟ یعنی قیمت های خوراک نباید رقابتی و نزدیک به هم تعیین شود؟ از نظر من جواب مثبت است.

من نمی گویم قیمت پایین یا بالا باشد. ممکن است فردا قیمت گاز آنها ۵۰ دلار شود ایرادی ندارد ما هم به همان قیمت بدهیم تا در رقابت بمانیم.

*باید از پتروشیمی ها مالیات بگیریم

*مخالف خصوصی شدن صنعت پتروشیمی هستم

*سرمایه گذاری در پتروشیمی به دلیل خروج دولت کند شده است

*به پتروشیمی های مایع در صورت سرمایه گذاری در پایین دستی تخفیف بدهیم

فارس: اما من تصور می کنم قیمت خوراک کشورهایی مثل عربستان و قطر کاملاً متفاوت است. الان عربستان گاز همراه نفت را به پتروشیمی ها می دهد که برای استخراج آن ریالی خرج نمی کند. اما ما با سرمایه گذاری کلان و مشقت فراوان گاز را از پارس جنوبی استخراج می کنیم و معنا ندارد هم قیمت عربستان گاز را به پتروشیمی ها بدهیم.

از جهت دیگر عربستان نه روی سود بلکه روی درآمد پتروشیمی ها مالیات سنگین ۵۰ تا ۶۰ درصدی اخذ می کند اما همه پتروشیمی های متانولی ما در مناطق ویژه اقتصادی واقع شده اند و ریالی مالیات نمی پردازند. قطر هم فعلاً ۶ سنت می گیرد اما پروژه ها را به شرط سودآوری روی ۱۵ سنت تصویب می کند.

پیوندی: آفرین. این همان چیزی است که من می خواهم. من با شما کاملاً موافقم. من می گویم هر چیزی باید در جایگاه خودش مورد توجه قرار بگیرد.

چرا ما نباید از پتروشیمی ها مالیات بگیریم؟ مالیات را باید در زنجیره سر جای خودش داشته باشیم. ما نباید کاری کنیم که سرمایه گذاری متوقف یا کند شود اما باید بقیه کارها را به درستی انجام دهیم.

فارس: آقای مهندس به نظر شما با بالاتر رفتن قیمت خوراک گاز سرمایه گذاری متوقف یا کند می شود؟ پتروشیمی فن آوران بالای ۶۳ درصد سود ثبت کرده است. پتروشیمی دیگری بالای ۷۰ درصد و به همین ترتیب…

پیوندی: اجازه بدهید مطلبی را رک و صریح به شما بگویم. من اگر روزی متهم نمی شدم که مخالف خصوصی سازی هستم این اعتراف را می کردم که مخالف خصوصی شدن صنعت پتروشیمی هستم.

فارس: چرا آقای مهندس؟ به هر حال خصوصی سازی برای افزایش بهره وری طراحی شده است.

پیوندی: در کشورهای نفت خیز که نفت و خوراک در اختیار دولت است برای اینکه همین مسائل و مشکلات پیش نیاید بخش عمده سهام پایین دست نفت و گاز را دولتی نگه می دارند.

روند سرمایه گذاری در صنعت پتروشیمی به همین دلیل یعنی خصوصی سازی کند شده است. فاصله درآمدی ما با عربستان در سال ۲۰۰۲ حدود ۱۷ میلیارد دلار بوده است الان فاصله به ۴۰ میلیارد دلار رسیده است.

ما در سال ۲۰۰۲ در موقعیت هشتاد و نهم پتروشیمی جهان بودیم. طی برنامه دوم و سوم و بخشی از چهارم تا سی ونهم رسیدیم. الان سابیک عربستان از سیزدهم جهان در ۲۰۰۲ به پنجم رفته است و البته در این بازه تعدادی از هلدینگ های اروپایی را هم خریداری کرده است، اما رتبه ما از سی ونهم پایین تر رفته است.

این مطلب یعنی کند شدن سرمایه گذاری در صنعت پتروشیمی. کشور اینگونه ضرر زیادی کرده است.

فارس: اما همه پتروشیمی های عربستان پلیمری و خوراک مایع هستند. اصلاً عربستان روی پتروشیمی های گازی سرمایه گذاری جدی انجام نمی دهد که ما به فکر رقابت با او باشیم چون گاز ندارد. قطر هم که مثل ما گاز دارد یا LNG تولید می کند یا واحد GTL ایجاد می کند. الان قیمت هر مترمکعب گاز را ۶ سنت حساب می کند اما برای پروژه های جدید برای سوددهی با خوراک زیر ۱۵ سنت مجوز نمی دهد. ما برای چه باید ۲.۷ یا ۲.۸ سنت در هر مترمکعب گاز از پتروشیمی های گازی دریافت کنیم؟

پیوندی: حرف هر دوی ما یکی است. من می گویم هر میزان قطر می دهد ما هم همان را بدهیم چه بالا باشد و چه پایین.

فارس: اما قطر با شرایط خاص خودش خوراک گاز می دهد و ما هم با شرایط خاص خودمان روبرو هستیم.

پیوندی: شرایط ما یکسان است.

فارس: تصور نمی کنم اینگونه باشد قطر مالیات می گیرد، سهام عمده پتروشیمی آن دولتی است و…

پیوندی: ما اختلاف نظر نداریم. حرف من این است که ما نباید به سرمایه گذار بگوییم اگر تو می خواهی سود ببری از میزان خاصی بیشتر نباشد. رقابتمان با قطر را در قیمت خوراک حفظ کنیم. مالیاتمان را هم بگیریم.

فارس: ما می توانیم یک فرمول منطقی بر اساس شرایط بازار برای قیمت خوراک گاز قرار بدهیم تا سرمایه گذار با بهره وری و توسعه زنجیره ارزش سودآوری خود را افزایش دهد. خود شما در جایی گفته بودید که به پتروشیمی های خوراک مایع به شرط توسعه پایین دستی تخفیف بدهیم…

پیوندی: بله. البته پول تخفیف را نزد ملی پتروشیمی نگه می داریم و به آنها نمی دهیم.

یعنی پتروشیمی خوراک مایع پول خوراک را بر اساس قیمت فوب خلیج فارس می پردازد و اگر صنایع پایین دستی را توسعه داد ما به او رقم تخفیف را برمی گردانیم. شما فکر نمی کنید این کار بزرگترین خدمت را به توسعه صنعت پتروشیمی می کند؟

این دیگر رانت نیست. مگر هدف ما از خصوصی سازی کوچک کردن بدنه دولت نیست؟ دراین پیشنهاد دو مطلب نهفته است یکی همین بزرگ نشدن بدنه دولت است دیگری آن است که پول نقد به کسی نمی دهیم و طرف را وادار به کار کردن می کنیم و تنها در صورتی که توسعه پایین دست اتفاق افتاد این امانت را به او باز می گردانیم.

در عین حال اگر یک مجتمع ببیند که هر قدر بیشتر خوراک بگیرد ودیعه بیشتری نزد دولت خواهد داشت، تلاش می کند واحد او روی ظرفیت صد در صد کار کند.

*مشابهت قیمت خوراک گاز به قطر تنها شرط پتروشیمی های گازی

*آنچه تا امروز پتروشیمی های گازی دریافت کرده اند رانت بوده است

*رانت باید به مشوق تبدیل شود

*بخش خصوصی ضعیف است و بدون حضور دولت حرکت نمی کند

فارس: من صد در صد با این ایده شما درباره خوراک مایع موافق هستم. هیچ اختلاف نظری در این مورد وجود ندارد. سؤال این است که چرا این مورد را به پتروشیمی های گازی تسری نمی دهید؟ چرا برای آنها چنین شرطی نمی گذارید؟

پیوندی: من درباره خوراک گاز این شرط را می گذارم که همان قیمتی که قطر گاز می دهد ما هم گاز بدهیم.

فارس: اما شرایط قطر با شرایط ما متفاوت است. عربستان روی خوراک مایع تخفیف می دهد و در عین حال مالیات می گیرد. ما خوراک مایع را به قیمت فوب می دهیم. در عین حال خوراک آنها کامل تأمین نمی شود و زیر ظرفیت کار می کنند و به همین دلیل سودآور نیستند.

درست برخلاف خوراک مایع، به خوراک گاز تخفیف می دهیم، هیچ شرایطی برای آنها قائل نیستیم، به آنها نمی گوییم سرمایه گذاری پایین دست انجام دهید تا تخفیف بگیرید و عملاً به آنها یک رانت کلان اختصاص می دهیم.

پیوندی: من با این مطلب موافقم. من می گویم رانت نباید وجود داشته باشد اما باید مشوق وجود داشته باشد. یعنی بین رانت و مشوق تفاوت قائل هستم.

فارس: آیا آنچه که خوراک گازی ها دریافت می کنند واقعاً مشوق است؟

پیوندی: نه، من قبول دارم که تا الان مشوق نبوده است و معتقدم باید آن را به مشوق تبدیل کنیم. به همین دلیل پیشنهاد می کنم که فاصله قیمت نسبت به یک شاخص معنی دار که تاکنون نام آن رانت بوده است به مشوق تبدیل شود یعنی این پول تبدیل به سرمایه گذاری شود.

فارس: برای اینکه این رانت تبدیل به مشوق شود چه باید بکنیم؟

پیوندی: من یک بسته پیشنهادی دارم که روی تصویب آن در مجلس و دولت کار می کنم و با آقای وزیر هم درباره آن گفت وگو می کنم. بند اول این بسته آن است که من معتقدم ۲۰ درصد از سرمایه گذاری در پتروشیمی های جدید باید دولتی شود. این بخش خصوصی بدون حضور دولت حرکت نخواهد کرد.

فارس: چرا؟

پیوندی: سیستم های دولتی با آنها کار نمی کنند. در عین حال در این یکی، دو سال که بیرون از محدوده دولت بودم متوجه شدم این بخش خصوصی آن بخش خصوصی نیست که ما قبلاً تصور می کردیم.

فارس: یعنی ضعیف هستند؟

پیوندی: صد در صد. در عین حال عادت به سودآوری دائمی دارند و محدوده فعالیت آنها بسیار کوچک است. مثلاً در محدوده تولید فرش ماشینی و موکت و MDF و صنایع کوچک سرمایه گذاری کرده اند که ارزش آنها از ۵۰ میلیون دلار بیشتر نیست. الان وارد سرمایه گذاری در پروژه های متانولی ۳۰۰ یا ۴۰۰ میلیون یورویی شده اند.

از طرف دیگر در همه سرمایه گذاری هایی که در پتروشیمی تاکنون توسط دولت انجام شده است، بانک های داخلی با ضمانت دولت و شرکت ملی پتروشیمی راحت با این پروژه ها کار می کردند.

زمان آقای نعمت زاده یک بانک داخلی نامه ای درباره درخواست تسهیلات یک شرکت ایرانی به ما داد و گفت ضمانت شما برای این تسهیلات لازم است. من به آقای نعمت زاده گفتم این طرح نه مال ما است نه در آن شریک هستیم چرا باید تسهیلات آن را ضمانت کنیم، البته در انتها به جمع بندی رسیدیم که طرح به هر صورت مربوط به ایران است و نیاز به حمایت شرکت ملی پتروشیمی دارد.

الان درباره متانول هایی که قرار است با فاینانس چین احداث شود، بانک ها ضمانت شرکت ملی پتروشیمی را قبول دارند اما دولت می گوید ما چرا باید ضمانت کنیم و طرح به این صورت درجا می زند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات