معاون وزیر تعاون:

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان این که حذف پولدارها در طول برنامه سه ماهه مجلس عملی نیست گفت: شناسایی دقیق این سه دهک به زمانی در حدود یک سال احتیاج دارد.

به گزارش افکارنیوز ، احمد میدری در مناظره عصر جمعه شبکه یک توضیح داد: اگر بخواهیم حذف پولدارها را به صورت سریع انجام دهیم تنها حدود صد هزار نفر قابل شناسایی اند. در طول برنامه سه ماهه مجلس این عدد به ۷۰۰ هزار نفر می رسد اما برای شناسایی ۲۱ میلیون نفر حاضر در سه دهک در حدود یک سال زمان احتیاج است.

وی با اشاره به نبود بانک های اطلاعاتی لازم برای دولت در راه شناسایی دهک های پر درآمد اظهار کرد: برای روشن شدن این موضوع چند مثال می زنیم. در حال حاضر گمرک جمهوری اسلامی حدود ۲۱ هزار تاجر ثبت نام کرده است که وقتی دولت نسبت به شناسایی آن ها اقدام می کند می بینیم بعضی از آن ها عضو کمیته امداد هستند این یعنی بعضی برای دور زدن مالیات از نام کسانی که تحت پوشش کمیته امداد هستند استفاده می کنند و حتی در این حوزه شناسایی سخت است.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: با توجه به آمارهای رسمی ما بیش از چند صد هزار ایرانی مقیم خارج از کشور داریم که با توجه به طولانی بودن مدت اقامت آن ها حدود ۷۹ هزار نفر کد ملی دارند که این نشان می دهد ما حتی به نیمی از آن ها نیز نظارت کامل نداریم. این آمار در حوزه های دیگر مانند میزان دقیق مودیان مالیاتی نیز به چشم می خورد که بسیاری از این چهار میلیون و ۲۰۰ هزار مودی مالیات نزد سازمان مالیات اطلاعاتشان مخدوش است.

میدری تصریح کرد: با توجه به این شرایط به نظر می رسد درطول سه ماه دولت امکانات و توانایی لازم را برای به کار بستن بانک های اطلاعاتی لازم برای شناسایی دقیق دهک ها در اختیار ندارد و به همین دلیل طرح دوستانمان در مجلس به نظر می رسد عملی نخواهد شد.

وی افزود: البته بنده به عنوان نماینده دولت سخن نمی گویم و دولت یازدهم هنوز در این مسئله به جمع بندی نرسیده است. اما به عنوان کسی که در بعضی از بحث های کارشناسی یکی از وزارتخانه ها حضور دارد به نظر می رسد دولت برای شناسایی دهک های پر درآمد در طول سه ماه توانایی لازم را نخواهد داشت.

نماینده سخنگوی دولت در مناظره دیروز با اشاره به این که در کشورهای توسعه یافته چند دسته اطلاعات برای تعیین وضعیت اقتصادی مردم وجود دارد عنوان کرد: یک دسته اطلاعات ثروتی است که میزان مالکیت را نشان می دهد، یک دسته اطلاعات درآمدی افراد است، دسته دیگر اطلاعات مصرفی مانند میزان قبض آب و برق و یا مسافرت افراد خانواده است. دسته دیگر اطلاعاتی، اطلاعات شغلی و سکونتگاهی است که باید در تمام ابعاد خانوار مورد بررسی قرار گیرد. در کنار این مطالعه میدانی نیز لازم است تا در نهایت شناسایی در دقیق ترین حالت صورت گیرد.

میدری با بیان این که پرداخت یارانه در تمام کشورهای جهان مرسوم است، گفت: اما تفاوتی که وجود دارد این است که هیچ دولتی در کشورهای جهان به همه اقشار خود به صورت مساوی یارانه نمی دهد بلکه با بررسی اطلاعات مختلفی که اشاره کردم دولت نسبت به پرداخت یارانه در حوزه های مختلف و به اقشار خاص اقدام می کند که متاسفانه این طرح در کشور ما تاکنون مورد توجه قرار نگرفته است.

وی با اشاره به کسری بودجه سنگینی که انجام طرح هدفمندی یارانه ها بر دوش دولت گذاشته گفت: طرح پرداخت نقدی در طرح هدفمندی یارانه ها در سال چیزی درحدود ۱۵ هزار میلیارد تومان کسری برای دولت به ارمغان دارد. در کنار آن این طرح تاثیرات زیادی بر نرخ تورم داشته و برخی معتقدند در کاهش ارزش پول ملی نیز بی تاثیر نبوده است. همه این ها نشان می دهد که برای ادامه این طرح بزرگ اقتصادی باید تغییراتی در نوع نگاه دولت انجام شود و برای طی کردن مراحل بعدی تجدیدنظرهایی صورت گیرد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات