قائم مقام مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران از تلاش برای باروری ابرها در تهران خبر داد و گفت: یکی از راهکارهای تامین آب تهران، استان و یا سایر استان های کشور که دارای بحران هستند پتانسیل باروری ابرها است.

به گزارش افکارنیوز ، محمدرضا امیرکمالی با اشاره به این که شرکت آب منطقه ای تهران مسوولیت باروری ابرها را بر عهده دارد گفت: طرح مبانی باروری ابرها برای استان تهران انجام شده و نتایج آن مثبت بوده است.

وی با اشاره به این که براساس نتایج مبانی باروری ابرها در تهران چه در شرایط خشکسالی و چه در شرایط ترسالی حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد به میزان بارش ها اضافه خواهد شد گفت: دنبال موضوع باروری ابرها هستیم تا با هماهنگی مجوز آن گرفته شود.

قائم مقام مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران تصریح کرد: در صورت امکان از باروری ابرها برای استان تهران تا پایان سال استفاده خواهد شد.

امیرکمالی در پایان خاطرنشان کرد: هر چه قدر که به منابع آب استان به ویژه در بخش آب های سطحی اضافه شود به کاهش بحران در تهران کمک می کند.

ذخیره سدهای شرق ۵۰ درصد منفی شده است

پیش از این مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران نیز در گفت وگو با خبرنگار ایسنا با تاکید بر این که حجم ذخایر سدها ۵۰ درصد منفی است، اظهار کرده بود: باید ۲۱.۵ درصد مردم در مصرف آب صرفه جویی کنند تا آب رسانی حالت پایدار داشته و سه ماه پیش رو را پشت سر بگذاریم.

محمد پرورش با اشاره به این که میزان بارندگی ها نیز نسبت به سال گذشته ۳۲ درصد منفی است، گفت: سه ماه پیش رو باید با صرفه جویی ۲۱.۵ درصدی پشت سر بگذاریم و در انتظار بارش در ماه های بعد تا پایان سال باشیم چرا که اگر در آن زمان نیز بارندگی نداشته باشیم از لحاظ منابع آب شرایط خوبی نخواهد بود.

وی با اشاره به این که براساس پیش بینی ها در سه ماهه اول نیمه دوم سال میزان بارندگی ها زیاد نخواهد بود، گفت: ذخیره سدها نیز کاهش پیدا کرده است و برای وجود شرایط پایدار لازم است که ۲۱.۵ درصد در مصرف آب صرفه جویی صورت گیرد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران با تاکید بر این که صرفه جویی مذکور باید در تمام طبقات مصرف باشد، گفت: در حال حاضر انرژی را روی مدیریت مصرف غیر مسکونی یعنی در بخش های تجاری، نظامی، اداری و سایر گذاشته ایم اما باید توجه کرد که ۸۳ درصد مصرف آب مربوط به بخش مسکونی است بنابراین همه باید مصرف مدیریت کنند چرا که راه دیگری در حال حاضر وجود ندارد.

پرورش با تاکید بر این که ۷۰ درصد از آب تهران از طریق آب های سطح و بارندگی ها تامین می شود و ۳۰ درصد مابقی از طریق چاه ها به دست می آید، گفت: اگر میزان تامین آب از طریق آب های سطحی کمتر بود، چالش کمتری نیز پیش می آید اما با توجه به این که ۷۰ درصد از آب های تهران از طریق آب های سطحی به دست می آید مردم باید مصرف را مدیریت کنند تا بدون مشکل ماه های آتی را پشت سر بگذاریم.

تهرانی ها ۲۶ درصد بیشتر آب مصرف می کنند

وی با اشاره به این که سرانه مصرف آب در کشور به ازای هر نفر در شبانه روز ۱۹۰ لیتر است، گفت: در تهران سرانه مصرف آب به ازای هر نفر ۲۴۰ لیتر در شبانه روز است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران در پایان خاطرنشان کرد: حتی اگر صرفه جویی به میزانی باشد که به اندازه سرانه مصرف افراد در کشور، در تهران نیز آب مصرف شود شرایط کنونی را پشت سر می گذاریم.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات