خطر تشعشعات موبایلی طی سالهای اخیر برای بسیاری از شهروندان و به ویژه شهروندان کلانشهرها به دغدغه ای جدی تبدیل شده است.

به گزارش افکارنیوز ، بحث مضرات تشعشعات آنتن های BTS و خطر تشعشعات موبایلی موضوعی است که اگرچه اپراتورهای تلفن همراه همواره تلاش دارند بابت آن به کاربران خود و شهروندان اطمینان خاطر دهند اما با این حال همچنان این موضوع دغدغه بسیاری از مردم و مدیران محیط زیستی کشور به شمار می رود.

هفته گذشته معصومه ابتکار - رییس سازمان حفاظت محیط زیست - از تدوین دستورالعمل پخش امواج در آینده نزدیک خبر داده و اظهار کرد: دکل های ارسال امواج جدید در تهران بدون مجوز شهرداری دیگر احداث نمی شود.

به گفته او امواج یکی از دغدغه های مهم محیط زیست است که همانطور در شورای شهر هم پیگیر بودیم تولیدکنندگان امواج، همه آنتن ها با هر کاربری باید در قالب ضوابط و استانداردها فعالیت کنند. هر دستگاهی که موجی می فرستد، اگر ضوابط را رعایت کند، از نظر سازمان حفاظت محیط زیست اشکالی ندارد ولی دستگاه هایی که دارند فرای قانون عمل می کنند و استاندارد های را رعایت نمی کنند می خواهد آنتن های تلفن همراه باشد می خواهد مربوط به پارازیت ماهواره ها یا بی سیم سیستم بانکی باشد از هر جنسی باشد موجی که دارد فرستاده می شود باید در چارچوب ضوابط و استاندارد دقیق باشد.

در شورای شهر طی مصوبه ای همه آنتن ها را سازه تلقی کردند و بعد از تصویب این مصوبه هر کسی که دکل و آنتن را در شهر احداث می کرد باید از شهرداری مجوز می گرفت و در شهرداری مجوزها بررسی می شد. امیدواریم با قوانین و مقرراتی که پشتیبان این موضوع است جنبه نظارتی مسئله را در سازمان حفاظت محیط زیست پیگیری شود.

سازمان حفاظت محیط زیست تاکنون به این شکل به موضوع امواج ورود نکرده است و بیشتر مسئولیت مسائل جدی و نهایی موضوع بر عهده وزارت بهداشت است و سازمان حفاظت محیط زیست هم نظارت عالیه روی این موضوع خواهد داشت.

به گفته ابتکار منتهی باید یک سنجشی اتفاق بیفتد و نظارتی روی امواج باشد، ما تازه باید تصمیم بگیریم به این موضوع ورود کنیم چون سازمان حفاظت محیط زیست تا الان ورود نکرده است. در شورای شهر ساز و کارهایی برای امواج پیش بینی شده است که امیدواریم در سازمان حفاظت محیط زیست هم ساز و کارهایی پیش بینی شود.

متصدی (معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست) نیز دکل هایی که امروز در شهر تهران نصب می شود را تابع دستور العمل های تدوین شده در شورای شهردانست و گفته است: وسایل دکل های مشترک مورد توجه قرار گرفته و سعی می شود تعداد دکل ها در شهرها را کم کنیم و بحث دکل های مشترک را داشته باشیم. همچنین فواصلی که رعایت می شود در مورد دکل ها از فواصل محیط های مسکونی ۵۰ متر و از محیط های حساس مثل بیمارستان ها، مهدکودک ها، دانشگاه ها و مدارس، ۱۰۰ متر در نظر گرفته می شود.

اکنون این موارد در شهر تهران در حال اجراست و در ارتباط با دکل هایی که از قبل نصب شده اند و اشکالاتی دارند؛ طبق برنامه موجود قرار است بررسی شوند که هر کدام، آن شرایط و ضوابط لازم رعایت نکرده باشند به کمیسیون ماده ۱۰۰ ارجاع داده می شود تا بررسی شود.

به گزارش ایسنا، اکنون نتایج تحقیقات گوناگونی که در کشورهای مختلف دنیا صورت گرفته در موارد متعدد گویای آن است که تشعشعات گوشی های موبایل می تواند خطر ابتلا به بیماریهایی چون سرطان را افزایش دهد اما با این وجود به نظر می رسد در دنیای امروز حذف این تکنولوژی ارتباطی به نوعی غیرممکن است و بی شک استفاده از تلفنهای همراه نیاز به دکل داشته و حتی خود گوشیها نیز تشعشعات خاص خود را دارند.

با این وجود می توان راه های مختلفی را مورد استفاده قرار داد که خطرات این بخش به حداقل برسد. برخی توصیه هایی که توسط پزشکان و متخصصان مختلف ارائه شده گویای آن است که استفاده طولانی مدت از گوشی های تلفن همراه می تواند موجب عوارضی همچون سردردهای مداوم، احساس درد در ناحیه گوش، بی خوابی و حتی پایین آمدن سرعت گوارش در بدن شود. در این میان یکی از راهکارهای موثری که گفته می شود تاثیر بسزایی در کاهش تاثیرگذاری امواج دارد استفاده از هدفون ها و یا هندزفری موبایل است.

بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی بر این نکته دلالت دارد که استفاده از هندزفری بی سیم - بلوتوث - آسیب ناشی از تشعشعات مضر موبایل را تا ۸۰۰ برابر کاهش می دهد و این در حالی است که طبق آخرین آمارها تنها ۴ درصد مشترکان ایرانی از هندزفری و هدست استفاده می کنند.

نرخ استفاده از هندزفری و هدست بلوتوث در دنیا حدود ۱۵ درصد برآورد شده و پیش بینی ها نشان می دهد که استفاده از هدست بلوتوث از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۴ در جهان به دو برابر افزایش یابد.

در این میان اگرچه ایران بزرگترین بازار هدستهای پشت گوشی در خاورمیانه به شمار می رود اما نرخ استفاده این فناوری در ایران کمتر از ۴ درصد است.

راهکار دیگری که می توان برای کاهش تاثیر تشعشعات موبایلی به کار برد استفاده کمتر از تلفن همراه، کوتاه کردن مدت زمان مکالمات و جایگزینی پیامک به جای تماس است.

همچنین گفته می شود اگر فاصله افراد از دکلهای تلفن همراه بیشتر باشد امنیت آنها بالاتر خواهد بود که البته در این زمینه مدیران مخابراتی کشور بر این نکته تاکید دارند که تجهیزات آنها به گونه ای است که کمترین میزان مشکل را برای افراد ایجاد می کند و بر اساس آخرین و بالاترین استانداردهای جهانی خریداری شده است.

همچنین گفته می شود مضرات تشعشعات تلفن همراه در زمانی که تلفن ها آنتن خوبی ندارند به مراتب بیشتر از سایر اوقات است و به همین دلیل کاربران باید هنگامی که قدرت سیگنال آنتن دهی ضعیف است موبایل خود را خاموش کنند و یا مکان مناسب تری را برای برقراری مکالمه پیدا کنند.

علاوه بر این برای کاهش پرتوگیری، افراد هنگام خرید گوشی، میزان SAR (نرخ جذب ویژه) مستندشده آن را از فروشنده درخواست کنند چرا که گفته می شود میزان SAR گوشی حتما باید کمتر از ۲ وات بر کیلوگرم در مدت شش ثانیه باشد و این مقدار هرچه کمتر باشد آسیب های احتمالی کمتر خواهد بود.

همچنین بهتر آن است که کودکان زیر ۱۲ سال از تلفن همراه استفاده نکرده و نوجوانان نیز حتی المقدور به جای برقراری تماس تلفنی، پیام کوتاه ارسال کنند. استفاده از تلفن همراه دردوران بارداری نیز باید محدود شود و تمامی کاربران در شرایط غیرعادی از جمله بیماری، سرماخوردگی، سردرد، جراحت، شکستگی موضعی، سوختگی و از این قبیل شرایط از موبایل استفاده نکنند.

علاوه بر این تاکید می شود که هنگام خواب و استراحت هم تلفن همراه خود را دور از سر خود قرار دهید و به ویژه از قرار دادن تلفن همراه در حال شارژ در کنار سر خودداری شود.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات