قیمت های بازار نیز اغلب سلیقه ای و بی پایه مطرح می شوند. حالا در این شرایط بهترین کار کدام است؟ بخریم یا بفروشیم؟

به گزارش افکارنیوز ، قانون کسب و کار می گوید وقتی عرضه کم می شود، تقاضا زیاد خواهد شد. تقاضا که افزایش یافت، قیمت بیشتر می شود.

این فرمول در بازار خودرو نیز صدق می کند. کاهش عرضه خودرو، طبیعتاً افزایش تقاضا برای این کالای پردرخواست را در پی دارد. در ادامه مشاهده می شود که بهای آن نیز به صورت تصاعدی افزایش می یابد.

از سویی دیگر وقتی ارزش یک کالا در سطح بازار خرید و فروش زیاد می شود، مشتاقان فروش آن بیشتر می شوند. درست مانند طلا، سکه و ارز. هر زمان که قیمت اینها رو به افزایش باشد، میل به فروششان نیز بیشتر است.

اگرچه بسیاری از کارشناسان خودرو را یک کالای سرمایه ای تلقی نمی کنند، اما در شرایطی که قیمت آن هر سال ۳۰ درصد اضافه می شود، شاید بتوان اندکی تغییر در این نظر اعمال کرد.

این روزها بازار در کود نسبی به سر می برد. قیمت خودرو به اصطلاح بازاری ها «پَرت» و «بی هوا» است. با کاهشی که ماه گذشته در بازار رخ داد هم هیچ تکانی به بازار وارد نشد.

با تمام مسائل گفته شده، اگر شخصی دقیقاً بر سر این دو راهی مانده بود که الان وقت خرید است یا فروش می توان پاسخش را اینگونه داد.

در شرایط فعلی خرید خودرو منطقی تر از فروش آن است. اگر می خواهید برای سفرهای عید خودرویی دست و پا کنید، همین یکی دو ماهه کاری انجام دهید. خرید را به به شب عید نکشانید.

در مقابل اگر قصد فروش خودروی شخصی به هر دلیل برای به دست آوردن پول آن را دارید، باز هم صبر کنید. بهمن و اسفند بهترین زمان برای فروش خودرواتان است.

اما با همه اینها هنوز هم نمی توان بازار آینده را به خوبی پیش بینی کرد. هنوز هم برخی مدل ها به صورت رسمی و دولتی قیمت گذاری نشده اند.

نظر دیگران

به گفته حسن زمانی افشار رییس اتحادیه نمایشگاه داران و فروشندگان خودرو، معمولا از ابتدای فروردین هر سال تا اواخر اردیبهشت ماه بازار خودرو وارد رکود شده و بیشتر مراجعه کنندگان به بازار فروشنده هستند. پس از این دوره رونق بازار از ابتدای فصل تابستان آغاز و تا اواخر این فصل ادامه دارد. در این مدت با توجه به آغاز سفرهای تابستانی بیشتر مراجعان به بازار خودرو خریدار هستند.
زمانی افشار می گوید: پس از آن از ابتدای مهرماه با پایان یافتن سفرهای تابستانی بازار دوباره وارد رکود شده و برخی مصرف کنندگان خودروهای خود را برای فروش عرضه می کنند. از اواخر آذرماه دوره رونق بازار خودرو مجددا آغاز می شود. رونق بازار در بهمن ماه به اوج خود رسیده و از ۱۵ اسفند تا تعطیلات نوروزی دوره طلایی فروش خودرو است.

مسعود خوانساری، رییس کمیسیون حمل و نقل اتاق بازرگانی، صنایع و معادن تهران نیز می گوید بازار خودرو در رکود کامل به سر می برد و مردم به امید آینده خرید و فروشی انجام نمی دهند. علت این موضوع عدم نقدینگی در دست مردم است.

باتوجه به اینکه دولت جدید سیاست انقباضی در پیش گرفته تا تورم را مهار کند، نقدینگی مانند قبل به کشور پمپاژ نمی شود. بنا بر این قدرت خرید مردم نه تنها در حوزه خودرو بلکه در زمینه های دیگری نظیر مسکن و سایر حوزه ها نیز کاسته شده است.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات