جزئیات طرح نمایندگان مجلس برای اصلاح بخشی از قانون تعاون در حالی در دستور کار صحن قرار دارد که دولت با بخش هایی از آن مخالف است.

به گزارش افکارنیوز ، با توجه به اینکه در سال های اخیر قرار بود دولت لایحه ای برای اصلاح قانون تعاون ارائه کند اما به دلایل گوناگون تاکنون این لایحه به مجلس نرسیده است، رخی نمایندگان مجلس با ارائه طرحی خواستار اصلاح بخشی از قانون تعاون که مربوط به سال ۱۳۷۷ است شدند.

به گفته رئیس فراکسیون تعاون مجلس قرار است بعد از بررسی اصلاحیه بودجه دولت این طرح در دستور کار صحن علنی قرار گیرد.

همچنین پیش از این وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی عنوان کرده بود که به صورت مشروط با این طرح موافق است و باید برخی از بندهای این طرح اصلاح شود.

متن کامل این طرح به شرح زیر است:

«طرح اصلاح موادی از قانون بخش تعاونی اقتصاد جمهوری اسلامی ایران و اصلاحیه آن مصوب ۱۳۷۷ و الحاق موادی به آن»

مقدمه

مهمترین مواردی که در سیاست های کلی اصل چهل و چهارم قانون اساسی جهت توسعه بخش تعاون مورد تأکید قرار گرفته است شامل رسیدن سهم بخش تعاونی تا پایان برنامه پنجم توسعه به ۲۵ درصد، پرهیز دولت از مداخله در امور اجرایی و مدیریتی تعاونی ها، رفع محدودیت از حضور تعاونی ها در تمام عرصه های اقتصاد از جمله بیمه و بانک، حمایت از تعاونی ها متناسب با تعداد اعضا، توسعه آموزش های فنی و حرفه ای و سایر حمایت های لازم به منظور افزایش کارآمدی و توانمندسازی تعاونی ها، تأسیس تعاونی های فراگیر ملی برای تحت پوشش قرار دادن سه دهک اول جامعه به منظور فقرزدایی و… می باشد.

بر این اساس هرگونه اصلاح قانون بخش تعاونی باید در راستای رسیدن به اهداف مذکور باشد. پس از باز پس گیری لایحه بخش تعاونی اقتصادی جمهوری اسلامی ایران از سوی دولت محترم، نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی جهت انجام اصلاحات ضروری در قانون بخش تعاون و حل مشکلات بخش، طرح «اصلاح موادی از قانون بخش تعاونی اقتصاد جمهوری اسلامی ایران و الحاق موادی به آن» ارائه نمودند. با توجه به موارد فوق معیار بررسی و ارزیابی طرح پیشنهادی فوق انطباق با سیاست های کلی اصل چهل و چهارم قانون اساسی و قانون برنامه پنجم توسعه و حل مشکلات امروزی بخش تعاونی است. این گزارش سعی دارد ضمن بررسی نقاط ضعف و قوت طرح پیشنهادی، پیشنهادهای کارشناسی در این راستا ارائه دهد.

بررسی طرح

مهمترین نقاط قوت طرح پیشنهادی شامل موارد زیر است:

رفع محدودیت های حوزه مدیریتی تعاونی ها از جمله افزایش ثبات در مدیریت.

تقویت همکاری وزارتخانه ها و سازمان های مرتبط جهت گسترش زمینه فعالیت بخش تعاون.

تقویت استقلال و نقش اتاق تعاون

کاهش دخالت دولت در امور اجرایی و مدیریتی بخش تعاون.

کاهش هزینه های بخش تعاون.

مهمترین نقاط ضعف طرح پیشنهادی شامل موارد زیر است:

نادیده گرفتن موضوع آموزش به عنوان یکی از اصول اساسی فعالیت تعاونی ها.

کاهش نقش فعالین بخش تعاون در فرایند نظارت بر انتخابات تعاونی ها و اتاق های تعاون.

ایجاد اشکال در اجرای وظایف نظارتی و اجرایی اتاق تعاون از طریق تعریف دو رئیس برای اتاق تعاون.

کاهش انگیزه تعاونی های بزرگ برای حضور در اتاق های تعاون با اتخاذ شیوه رأی گیری بدون لحاظ ابعاد تعاونی ها.

نادیده گرفتن ماهیت تعاونی هایی که اعضای آن کارکنان شاغل قوای سه گانه هستند.

با توجه به موارد فوق پیشنهادهای ذیل جهت اصلاح طرح مذکور ارائه می شود:

ماده (۱) حذف شود.

با توجه به اینکه آموزش در بخش تعاونی ها از اصول اساسی است و سرمایه های انسانی مهمترین سرمایه در بخش تعاونی به حساب می آیند از این رو لازم است که برنامه ریزی دقیقی جهت ساماندهی این موضوع در بخش تعاونی صورت گیرد. البته قانون قبلی در این خصوص نیز کارآمد نبوده و مناسب است که تشکیلات بخش تعاون خود متولی توسعه آموزش در بخش تعاون تقویت سرمایه های انسانی شوند، اما حذف سهم بخش آموزش موجب تضعیف بخش تعاون می شود.

ماده (۲) مورد تأیید است.

ماده (۳) مورد تأیید است.

ماده (۴) مورد تأیید است.

ماده (۵) مورد تأیید است.

ماده (۶) مورد تأیید است.

ماده (۷) مورد تأیید است.

ماده (۸) مورد تأیید است.

ماده (۹) حذف شود.

شیوه رأی گیری در مجمع نمایندگان اتاق تعاون باید به شیوه ای باشد که موجب نادیده گرفتن حقوق تعاونی های کوچک نباشد و همچنین انگیزه لازم برای تعاونی های بزرگ وجود داشته باشد و به شکلی عادلانه مقیاس تعاون ها از لحاظ تعداد اعضا در فرایند رأی گیری مؤثر باشد. این پیشنهاد موجب کاهش انگیزه تعاونی ها و خروج آنها از عضویت اتاق تعاون خواهد شد.

ماده (۱۰) حذف شود.

دبیر اتاق مسئول امور اجرایی اتاق تعاون است. این پیشنهاد با ایجاد تداخل میان وظایف دبیرکل اتاق تعاون و هیئت مدیره از طریق تعریف دو رئیس برای اتاق تعاون موجب اختلال در وظایف نظارتی و اجرایی در اتاق تعاون می شود.

ماده (۱۱) حذف شود.

مناسب است فرایند نظارت بر انتخابات تعاونی ها و اتاق های تعاون با مشارکت حداکثری بخش تعاون صورت گیرد. این پیشنهاد موجب کاهش مشارکت فعالان بخش تعاون در فرایند نظارت بر انتخابات بخش تعاون می شود. همچنین مناسب است که نمایندگان محترم به عنوان ناظر و بدون حق رأی بر انتخابات نظارت داشته باشند.

ماده (۷۱) الحاقی ذیل ماده (۱۲) مورد تأیید است.

ماده (۷۲) الحاقی ذیل ماده (۱۲) مورد تأیید است.

ماده (۷۲) الحاقی ذیل ماده (۱۲) حذف شود.

با توجه به اینکه آیین نامه اجرایی بند «ج» ماده (۱۲۴) قانون برنامه پنج ساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران که به تفکیک وظایف حاکمیتی و تصدیگری بخش تعاون اشاره دارد در جلسه مورخ ۳ دی ماه ۱۳۹۱ هیئت وزیران به تصویب رسیده است بر این اساس این پیشنهاد دیگر ضرورتی ندارد.

ماده (۷۴) الحاقی ذیل ماده (۱۲) حذف شود.

این پیشنهاد دارای مزیت های زیادی برای بخش تعاون است از جمله موجب تقویت استقلال بخش تعاون خواهد شد، اما در فعالیت تعاونی های کارمندی اختلال جدی ایجاد می کند و در صورت استثنا نشدن تعاونی های مذکور، مناسب است حذف شود.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات