دبیر انجمن صنفی صنایع لبنی استان کرمانشاه معتقد است، قیمت گذاری لبنیات در شرایط فعلی به صلاح نیست و دولت نباید در این امر وارد شود.

به گزارش افکارنیوز ، امیر حسین صفری، منطقه کرمانشاه، با بیان این که ۷۰ درصد قیمت تمام شده محصولات لبنی به شیر خام بستگی دارد، خاطرنشان کرد: قیمت شیر خام متاثر از قیمت نهاده های دامی است. بخشی از نهاده های دامی و خوراک دام از داخل کشور تامین می شود، اما بخش دیگر آن وارداتی است و از نرخ ارز تاثیر می پذیرد.

این تولیدکننده محصولات لبنی با اشاره به حذف ارز مرجع برای واردات نهاده های دامی، یادآور شد: ممکن است انتظار رود با افزایش قیمت شیر خام، نرخ محصولات لبنی هم بیشتر شود و دولت نسبت به قیمت گذاری جدید اقدام کند که این کار در شرایط فعلی به صلاح نیست.

صفری تاکید کرد: بهتر است دولت کار قیمت گذاری را به انجمن صنفی فرآورده های لبنی کشور و رقابت بازار واگذار کند و در قیمت گذاری ورود پیدا نکند.

وی خاطرنشان کرد: ظرفیت و توان خرید مردم در اثر تورم کنونی ناشی از سیاست های دولت قبلی محدود شده است و اگر قیمت محصولات لبنی افزایش پیدا کند و مصرف کننده توان خرید نداشته باشد آن را از سفره خود حذف خواهد کرد و با حذف لبنیات، سلامتی نیز از سفره مردم می رود و دارو و درمان جای آن را می گیرد.

دبیر انجمن صنفی صنایع لبنی استان کرمانشاه با تاکید بر این که هدف ما افزایش قیمت لبنیات و فشار آمدن به مصرف کننده نیست، تصریح کرد: در چند سال گذشته به دلیل افزایش قیمت، سرانه مصرف لبنیات در کشور حدود ۲۰ درصد کمتر شده است. گرانی لبنیات یک چرخه است و زمانی که لبنیات گران شود و مردم خرید نکنند تولید هم تاثیر می پذیرد و تولیدکننده باید قیمت ها را کاهش دهد.

دبیر انجمن صنایع لبنی استان کرمانشاه، دلیل افزایش قیمت شیر خام را کمبود تولید آن در کشور و افزایش تقاضا اعلام کرد و یادآور شد: در شش ماهه دوم سال گذشته، کاهش عرضه و افزایش تقاضای فصلی علاوه بر موضوع افزایش نرخ علوفه به دلیل تغییر نرخ ارز، باعث تشدید در افزایش قیمت شیر کشور شد.

وی معتقد است، دولت باید با سیاست گذاری مناسب در این زمینه با ابزارهایی که در اختیار دارد عرضه و تقاضا را مدیریت کرده و تنظیم بازار نماید.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات