رییس مجلس شورای اسلامی از کمیسیون تلفیق خواست که با همکاری سایر کمیسیون های تخصصی با در نظر داشتن شرایط اقتصادی موارد لازم جهت رونق تولید کشور را در بودجه ۹۲ لحاظ کنند.

  علی لاریجانی در ابتدای سخنان خود در آغاز اولین هفته کاری مجلس شورای اسلامی در سال ۹۲، سال جدید را به ملت و نمایندگان تبریک گفت و اظهارکرد: امیدوارم از برکات انفاس قدسی دخت گرامی رسول الله فاطمه زهرا (س) که این ایام به آن وجود مقدس تعلق دارد، سالی سرشار از توفیقات معنوی و مادی نصیب امت اسلامی ما گردد.

وی افزود: همچنین امیدوارم از مکتب فاطمی توشه حرکتی حماسی در جهات مختلف آنگونه که رهبر معظم انقلاب برای سال ۹۲ ترسیم نمودند برگرفته شود.

رییس قوه مقننه در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به سخنرانی مقام معظم رهبری در ابتدای سال جاری، گفت: ایشان در سخنرانی ارزشمند خود در ابتدای سال جدید ضمن ارزیابی جامع از روند حرکت انقلاب اسلامی در مورد اقدامات لازم از جهات سیاسی و اقتصادی نکاتی را بیان داشتند که بر اساس آن وظیفه ای مهم بر دوش کارگزاران کشور قرار می گیرد.

لاریجانی با تاکید بر اینکه مجلس، دولت فعلی و دولت آینده باید در تحقق این سیاست ها تلاش وافر کنند، ابراز کرد: تاکید محوری رهبر معظم انقلاب در فعال نمودن پتانسیل درونی کشور در زمینه تولید و افزایش توان اقتصادی کشور وظیفه مهم ملی است و باید پذیرفت نرخ رشد اقتصادی کشور در سال ۹۱ تناسبی با نیازهای کشور نداشته است و اگر بخواهد حماسه اقتصادی رخ دهد باید تولید کشور چه در صنعت و کشاورزی رونق یابد که کلید آن در توجه به بهبود شاخص های اقتصادی کلان و نظام برنامه ریزی دقیق است.

وی خاطرنشان کرد: به نظر می رسد با توجه به اینکه لایحه بودجه در کمیسیون تلفیق در دست بررسی است فرصت مغتنمی است که در ابتدای سال بسته اقدامات ضروری جهت تحقق حماسه اقتصادی در لایحه بودجه در نظر گرفته شود.

رییس مجلس شورای اسلامی از رییس کمیسیون تلفیق و سایر اعضای این کمیسیون درخواست کرد که با مشورت سایر کمیسیون های تخصصی بخصوص صنعت، انرژی، کشاورزی و عمران در این جهت اقدام اساسی انجام داده، تصمیم گیری کرده و آن را در بودجه سال ۹۲ منعکس نمایند.

لاریجانی در ادامه تصریح کرد: در جهت تحقق سیاست های اصل ۴۴ و اجرای قانون مربوطه و با توجه به شرایط کشور از نظر نیاز به تحرک بیشتر در بودجه عمرانی و کمبود منابع در این زمینه تلاش شود تسهیلات لازم برای واگذاری طرح ها و پروژه های عمرانی به بخش خصوصی با تشویقات لازم بخصوص تسهیلات بانکی در نظر گرفته شود.

وی با اشاره به فلسفه وجودی صندوق توسعه ملی گفت: فلسفه ایجاد صندوق توسعه ملی پشتیبانی از بخش خصوصی بوده و سازوکارهایی که این هدف را محقق می کند مخصوصا در شرایط فعلی که مردمی شدن اقتصاد به عنوان رکن اصلی تحقق اقتصاد مقاومتی است باید مشخص شود تا اداره این صندوق کاملا در جهت این هدف یعنی رشد تولید کشور قرار گیرد.

رییس قوه مقننه خاطرنشان کرد: در این زمینه شاید نیازمند تدوین ضوابطی در نحوه عمل آن باشیم. البته در این زمینه تصمیمات سال گذشته مجلس در بودجه ۹۱ که ۱۰ درصد منابع صندوق به صورت ریالی برای اهداف کشاورزی و ۱۰ درصد برای صنعت در نظر گرفته شده بود اثرات مثبتی داشته که علی القاعده باید تداوم یابد.

لاریجانی ادامه داد: باید در این زمینه از هر تصمیمی در جهت هزینه نمودن منابع صندوق در جهت اهداف مغایر فلسفه وجودی آن پرهیز شود.

لاریجانی در بخش دیگری از سخنانش در مورد پاسخگویی به سیاست راهبردی بودجه بدون اتکا به نفت، گفت: این مساله از یک طرف و شرایط زورگویانه غرب در مساله تحریم ها از جانب دیگر اقتضا می کند نیازهای کشور در محصولات استراتژیک و اساسی کشاورزی در داخل تامین شود؛ لذا کشاورزان و دامداران باید با سیاست روشن مواجه باشند و زمینه های گسترش و بالا بردن بهره وری کار آنان در بودجه مدنظر قرار گیرد.

وی همچنین گفت: جهت صیانت از تولید باید با وضع مقرراتی از تلوم در تعرفه ها جلوگیری شود و تضمین لازم برای خرید محصولات کشاورزان مخصوصا در زمینه گندم فراهم شود و برای بالا بردن سطح زیر کشت از طریق بهبود روند آبیاری تحت فشار و زهکشی و مهار آب ها تسهیلات ویژه قائل شد.

رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اتخاذ تدابیر لازم برای فعال شدن بنگاه های صنعتی، اظهار کرد: فعال نمودن بنگاه های صنعتی به ویژه از جهت مشخص نمودن سهم صنعت از تسهیلات بانکی جهت تامین سرمایه در گردش صنایع با توجه به نقایص کار در سال های گذشته امری ضروری است.

لاریجانی افزود: تا رکود در صنعت و معدن علاج نشود نه گام موثری در بودجه بدون نفت برداشته می شود و نه علاجی برای مشکل گرانی و تورم حاصل می شود؛ لذا با تسهیل فضای کسب و کار و رونق بخشی به تولید می توان نقدینگی سرگردان و مخرب را به سوی بخش اقتصاد مولد سوق داد.

رییس قوه مقننه خاطرنشان کرد: در این بخش با توجه به مزیت کشور ما در نفت و گاز ایجاد شرایط برای فعال شدن بخش خصوصی در این قلمرو اهمیت دارد.

وی ادامه داد: با تاکیدات رهبر معظم انقلاب در سال ۹۱ کمیسیون ویژه با همکاری سایر کمیسیون های تخصصی طرحی را برای رونق تولید تهیه کرد که به نظر می رسد تنها راه، استفاده از نکات مهم آن در قانون بودجه است تا از زمان برای رونق تولید استفاده شود.

لاریجانی خاطرنشان کرد: لذا مناسب است کمیسیون تلفیق با همکاری کمیسیون ویژه و کمیسیون های صنعت و کشاورزی بخش های مهمی از این طرح را در بودجه ۹۲ منعکس کند.

رییس قوه مقننه با بیان اینکه ابتناء کشور بر ابتکارات نخبگان راهی است که در شرایط فعلی می تواند اقتصاد ملی کشور را به استقلال نزدیک کند، گفت: لذا برای شرکت های دانش بنیان و تحقیقات بنیادین در دانشگاه ها باید توجه مشخص و کافی و تسهیلات لازم در نظر گرفت تا فارغ التحصیلان دانشگاه ها و اساتید با انگیزه کافی در بخش تحقیق و توسعه ورود نمایند.

وی در بخش دیگری از سخنانش تاکید کرد: راه دیگر برای تحقق بودجه بدون نفت، کنترل بودجه جاری کشور و ردیف هایی است که با انگیزه های مختلف هزینه های کشور را زیاد می کند لذا توجه به این امر در همه بخش ها به نحو متوازن ضروری است و باید سیاست کوچک سازی و چابک نمودن دولت را پایه کار قرار داد.

رییس مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: تلاش همه چه در کمیسیون های تخصصی و چه در کمیسیون تلفیق باید تدوین بودجه متناسب با درآمدهای واقعی باشد؛ در غیر این صورت با انحراف بیش از هفت، هشت درصد در مقام اجرا عملا اثر تدوین بودجه از بین خواهد رفت لذا واقعی بودن بودجه از نظر درآمدها و هزینه ها ضروری است.

لاریجانی ابراز امیدواری کرد، با تلاش اعضای کمیسیون تلفیق به زودی سند بودجه ۹۲ با کیفیتی که بخشی از حماسه اقتصادی را پاسخگو باشد تدارک نماییم و به تصویب برسانیم.

وی در پایان با بیان اینکه لازم می داند از جانب نمایندگان از همه نهادها و دستگاه هایی که در سال جدید خدمات شبانه روزی داشتند سپاسگزاری کند، بیان کرد: از نیروهای مسلح، نیروی انتظامی، پلیس راهور، پرسنل وزارت بهداشت، هلال احمر، آتش نشانی و صداوسیما و سایر دستگاه های فعال در این روزها تشکر و قدردانی می کنم.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات