رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران با اشاره به این که معیار اصلی برای قیمت گذاری مسکن نرخ زمین است، گفت: با توجه به ثبات موجود در بازار مسکن احتمال افزایش قیمت ها وجود ندارد.

به گزارش افکارنیوز ، حسام عقبایی در پاسخ به این پرسش که معیار اعلام «قیمت های مسکن به کف رسیده» چیست، گفت: قیمت هر چیزی یک پایه ای دارد و نرخ زمین اصلی ترین عامل برای تعیین قیمت خانه است.

علاوه بر این پایه ای هم برای ساخت هزینه می شود که نمی توانیم از سازنده انتظار داشته باشیم ملک خود را از قیمت تمام شده پایین تر بفروشد. مثلا فردی زمینی را متری ۱۰ میلیون تومان خریده و ۸۰۰ هزار تا یک میلیون تومان هم هزینه ساخت هر متر مربع کرده و ملک را ساخته است.

وی با اشاره به این که با احتساب حق الزحمه ای که مالک برای خودش در نظر بگیرد باید قیمت خانه یک مبنای اقتصادی داشته باشد، ادامه داد: بنابراین اگر به قیمت پایه زمین برسیم و قیمت تمام شده ساخت را با آنالیز در هر منطقه ای استخراج کنیم دیگر نمی توانیم از مالک انتظار داشته باشیم خانه اش را از این قیمت پایین تر بفروشد. پس تنها چیزی که می تواند باعث رونق و ایجاد انگیزه برای مالک برای فروش ملک با قیمت پایین تر شود این است که قیمت پایه، هزینه ها، قیمت مصالح، نرخ تراکم شهرداری، انشعابات و… کاهش یابد.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران تاکید کرد: در این صورت وقتی همه مولفه های تاثیرگذار در مسکن کاهش یابد می توانیم بگویم به دلیل سیاست های دولتی، بخش کالای حوزه مسکن و قیمت پایه زمین افت داشته و اگر فرد آپارتمان را با قیمت تمام شده ارزانتر بفروشد، انگیزه سرمایه گذاری با قیمت پایین تر را در جایی دیگر خواهد داشت.

عقبایی با اشاره به این که قیمت پایه همیشه نسبی است و قیمت کف نسبت به وضعیت فعلی نسبی است، یادآور شد: بنابراین اگر وضع اقتصادی رونق بگیرد و تمهیدات وزارت راه و تسهیلات بانکی مشخص شود توقع داریم کف قیمت پایین تر بیاید. در این صورت این کاهش قیمت ها به نفع مردم، جامعه، اقتصاد و گردش مالی است و ما به دنبال تقویت آن هستیم.

وی در عین حال گفت: اما مهم این است ما که به عنوان یک اتحادیه در حوزه اصل ۴۴ یعنی به صورت خصوصی فعالیت می کنیم باید واقعیت های کف بازار را بگوئیم و به گونه ای اخبار را منعکس کنیم که موجب التهاب بازار نشود.

عقبایی ابراز امیدواری کرد، دولت بتواند با ایجاد فضای کنترلی در بازار و تمهیدات بیشتر در حوزه تولید، کف قیمت مسکن را از وضعیت کنونی نیز بیشتر کاهش یابد.

وی با پیش بینی رونق بازار مسکن توام با ثبات نسبی تا پایان سال، تصریح کرد: در هر صورت هنوز سیاست های بانکی رونمایی نشده است و چنانچه سیاست های مناسبی در حوزه شهرداری، تولید، اقتصادی و… اجرا شود، قیمت مسکن به سمت کاهش بیشتر نیز پیش می رود.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران با اشاره به این که قیمت ها در آبان ماه به کف رسیده است، اظهار کرد: با توجه به ثبات بازار مسکن احتمال افزایش قیمت مسکن وجود ندارد و این یک آسایش خاطر و امنیت عمومی را برای مردم فراهم می کند تا گروهی که در حوزه مصرفی مسکن قرار دارند بتوانند مسکن مورد نیاز خود را از بازار تامین کنند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات